Ako MAFIA na Kukučovom kopci antény testovala

Na víkend hlásili krásne teplé počasie a nahlásených bolo niekoľko expedícií, tak ani exp. MAFIA nechcela zostať bokom…

 

Tak ako som avizoval už skôr, MAFIA si počas korona krízy bude vyberať absolútne neznáme kóty a bohom zabudnuté miesta, kde žiadni turisti nechodia a nehrozí tak prenos bacilov. Jedno také miestečko som objavil minulý rok a teraz prišiel ten správny čas otestovať, akože to odtiaľ lieta. Toto miesto bola veľká neznáma, vôbec sme netušili, čo od toho čakať a tak sme miesto nejakého výsledku poňali výlet skôr oddychovo a rozhodli sme sa otestovať a vzájomne poporovnávať niekoľko našich antén. Takže pekne po poriadku. Mnohí Ste sa pýtali, odkiaľ sme to vlastne vysielali?

Cesta bola úplne v pohode, s výborným asfaltom, až posledných asi 500m to bolo po lúke. Na kótu sme dorazili za krásneho slnečného počasia pred poludním. Nikde nikoho ani nohy, idylka, paráda.

Ako prvú anténu sme spolu s Cyrom ZV postavili dvojča HB9CV. To je naša aktuálne asi najlepšia anténa, ale chceli sme vedieť ako sa na ňu budú “chytať” ostatné…

Ako druhú sme pôvodne chceli postaviť single jedno HB9CV, ale jeden prvok sme zabudli doma a tak ako druhá šla do vzduchu trojnožka. To je anténa lambda štvrť s troma radiálmi pod uhlom 45° tzv. tripple leg. Na ďalšej fotke je vidieť na ľavej strane.

Trošku ju vidieť aj na ďalšej fotke, no zakrýva ju hustý les. Táto štvrťka je ako stvorená na portejble, je ľahunká, spolu váži asi 1kg. Ideálne do ruky, ak sa ide niekam na turistiku.

Ako poslednú testovanú anténu sme ani neviem kde z auta vyhrabali závesnú polku, ktorú sme nahodili na 8m teleskopický spiderbeam alias rybársky prút. Táto záveska je niečo na spôsob známej “Skipperovky”. Prút Cyro držal len tak v ruke, ale sme ho nekotvili.

Začali sme teda testovať a dávať výzvy. Bolo však iba 13h a veľa ľudí na pásme nebolo, ale južné Slovensko žije aj na obed a Hiriburu je na prijome takmer 24h. Testy prebiehali aj s okolitými stanicami. Najlepšie asi s Tarzanom Banská Bystrica.

Výsledky sú nasleodvné, najslabšie dopadla záveska polka. V tesnom závese za ňou bola štvrťka a o 4S lepší signál na stanici mala presne nasmerovaná 2xHB9CV. Najľahšie je zbaliť závesku, čiže tým pádom šla po testoch dole ako prvá štvrťka. Aspoň ju uvidíte konečne detailnejšie.

Jednoduchá anténa skladajúca sa zo štyroch prvkov lambda štvrť. Ako materiál boli použité 12mm a 10mm hliníkové rúrky z bežného obchodu. Aby to celé držalo pokope sme vyrobili nasledovnú konštrukciu. Anténu by som celkovo zhodnotil ako dobrý pomer cena/výkon.

Ako druhá šla dola záveska aj s rybárskym prútom a zostalo tak vo vzduchu iba dvojča, na ktoré sme do konca výletu vysielali. Na počudovanie, veľa ľudí na pásme nebolo. Náš zámer urobiť z tejto kóty aspoň 50 spojení, sme absolútne nemali šancu naplniť.

Predsa bolo ale pár perličiek, ktoré nemôžem nespomenúť. Zaujímavé boli dve či tri spojenia s Maďarskými stanicami. Jeden z nich vedel výborne po anglicky a ten druhý dokonca aj pár slov po slovensky, takže absolútne nebol problém s nimi pracovať a ochotne mi poskytli všetky potrebné údaje do SPL.

Inak ale postupom času bolo cítiť, že táto kóta nie je v žiadnom epicentre CB staníc. Všetky okolité stanice sme urobili a ďalšie naše výzvy boli v podstate už márne. Najviac ma prekvapilo, že sme nepočuli ani Exp. Matej a ani Perún, nuž čo už, viac asi povie mapka spojení.

Najdlhším spojením bol Milan Senica na Žalostinej. Škoda, že sa nepodarilo spojenie s Ľubom Miloslavov, ktorého sme počuli krásne, ale on nás nie, to by bolo 154km. Nevadí, dáme to nabudúce Ľubo!

Suma sumárom, miesto prekrásne. Krásna samotka, výborný prístup, ale na nejaké extra výsledky táto kóta nie je. Ale ako kóta na testy splnila svoj účel. Ďakujeme všetkým za spojenia a dopočutia niekedy nabudúce priatelia.

73 od MAFIE (Števo a Cyro Zvolen)

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

10 reakcií na Ako MAFIA na Kukučovom kopci antény testovala

 1. števo zv povedal:

  Tie bohom zabudnuté miesta…bola metafora.

 2. Dušan Kotmanová Rapovce povedal:

  Ahoje Mafiáni pekná akcia inak ďakujeme za pekné spojenie dúfam že sa budeme počuť čoskoro v éteri znovu a však nesúhlasim s výrokom bohom zabudnuté miesta.73

 3. števo zv povedal:

  Ďakujem za pochvalu Alan, snažili sme sa 🙂

 4. Alan Trnava povedal:

  Pekná konštrukcia ten nosný člen 1/4 antény. Praktické na skladanie aj prenos

 5. števo zv povedal:

  Som rád, že to vyvolalo diskusiu a debatu na stránke, aspoň tu nie je tak mŕtvo ako na iných portáloch.
  Takže je to Kukučkov kopec a do mapy na cbpmr.cz do zrejme niekto zle prepísal.
  Každopádne ja do CL6 pre istotu uvediem oba názvy, aby náhodou niekomu spojenie neškrtli.
  V spojenia na sever som veľmi nedúfal, ale napriek tomu mám v denníku niekoľko takých spojení, ktoré podľa výškopisu nemali prejsť, takže vždy možno dúfam v nejaký odraz alebo podobne.

 6. Števo, škoda, že sa nám spojenie nepodarilo. Ale teraz, keď pozerám, kde ste mali anténu, tak to vyzerá, že ste boli trochu schovaní na južnej strane kopca a smerom na Brno už ste mali kus úbočia (plus hrebeň Vtáčnika :-)). Tiež to vysvetľuje, prečo ste sa nedovolali na Perún a Matej, v ceste Vám stal Kukučkov kopec!

 7. Zdravím CBčkárov-geografov.

  Podľa Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky je štandardizovaný názov “Kukučkov kopec”:

  http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/geodezia-kartografia/standardizacia-geografickeho-nazvoslovia/nazvy-vrchov-dolin-priesmykov-sediel/vrchy_februar_2017.pdf

  Aj geografický výskyt priezvisk nahráva skor tejto verzii:

  https://slovnik.juls.savba.sk/?w=kuku%C4%8Dka&s=exact&d=priezviska&d=un#

  Na predvojnovej špeciálke kopec meno nemá, iba celý masív sa volá “Jedliny”, ale napríklad vedľajší Rimáň je tam uvedený ako Primáň, takže jedno písmeno hore-dolu asi katografom veľkú hlavu nerobí :-).

 8. Števo ZV povedal:

  Na polovici máp je to Kukučov kopec (http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html) a na druhej polovici Kukučkov kopec. Tak si teraz vyber 🙂

 9. Erixon PE povedal:

  Správny názov by mal byť KUKUČKOV KOPEC 🙂
  Tak je vo všetkých mapách, čo mám…

 10. Lima Delta Zohor povedal:

  Počul som vás v Kráľovej nad Váhom na 1tke dávať výzvu ,ale potom už ani ťuk. Testoval so. T2LT.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*