CB PD #1 – Mates Brno na Reváni

CB Poľný Deň je úspešne za nami a hneď je tu prvý príspevok a rozprávanie od Matesa Brno, ktorý zavítal do Malej Fatry na vrch Reváň.

 

 

Že augustová kóta bude na Slovensku, to bolo dané už tým, že som sa chcel zapojiť do CB PD. Niekoľkokrát som ale začiatkom mesiaca otváral výškopisnú mapu cbpmr.cz a zvažoval rozhľadňu Stratenec, Strážov, Suchý, Smrekov, Španí laz, Javorie, Poľanu, hrebeň Prašivej alebo Chabenec. A ešte jednu nemenovanú kótu. Nakoniec ma ale dosť lákal Kľak a v snahe vyhnúť sa nutnosti spať v rezervácií alebo pohybovať sa tam mimo vyznačené chodníky vznikla idea použiť Reváň. Z minulosti som vedel, že expedícia Dolina sa z blízkej Homôlky dobre umiestnila v niekoľkých pretekoch. Reváň má o 150m viac a má na vrchole pekné zaoblené lúčky s osamelými aj skupinovými stromami. Čo mapa neukázala bolo, že máloktorý z nich bol vyšší ako 7-8m. Dokonca na niektorých miestach rastie už kosodrevina. Jediný väčší kopec v okolí – Kľak – tieni na Oravu. Je to jediné, s čím sa treba zmieriť.

Spoj z Brna výborný. Je až neuveriteľné, že na úpätie Reváňa sa dostávam s jedným prestupom za 4h, zatiaľ čo do blízkych Malých Karpát aj so štyrmi prestupmi za rovnaký čas!
Trochu nepríjemný je čas odjazdu z Brna – 02:00. Na druhej strane mi to dáva možnosť aktivovať pár kopcov do súťaže PMR Kopce, kde hrám o body. Realita je trochu iná. Ráno okolo siedmej sa rozhodujem navštíviť Homôlku. Pre PMR súťaž sa to ukáže príliš skoro a z kľúčových spojení ma nepočuje Tom Terasa Třinec v Malej Fatre a Saruman Čelistná mizne na iné pásmo so slovami “Matesi, slyším i Tebe…”. WTF Sarumane, to je tak ťažké povedať “Slyším Tě R5, jak mě slyšíš Ty”!? Na druhej strane návšteva Homôlky bola nesmierne pozitívna v tom, že som spoznal super partičku expedície Slávia. Áno, boli na kóte už o siedmej ráno a dokonca už so vztýčenou jednou anténou! Slovo dalo slovo a zrazu sme pripájali na tester moje antény. S hrôzou som zistil, že z tej lepšie nastrihanej by nešlo vysielať! Prešla doma dosť fušerským servisom a stačilo nešetrné hádzanie s batohom v autobuse, aby odišli možno až dva spoje. Ako zázrak z rozprávky sa objavuje na stole expedície Slávia okrem kávy aj cín, pájkovačka a ohmmeter! Po kľúčovej rade, že treba zdrsniť povrch stredového kontaktu na PL konektore a tento najprv prehriať a pocínovať, vzniká spoj, ktorý vydržal celý portejbl a možno vydrží aj nejaké ďalšie. Za to celej expedícii Slávi patrí moja hlboká vďaka.
Pred obedom schádzam z Homôlky, obed v “salaši” v sedle a pokračujem s pohodlnou časovou rezervou na Reváň. Výstup solídny, ale nie je to ďaleko, za hodinku som sa už kochal pohľadom na Hornú Nitru a rôzne Slovenské pohoria (viď priložené panorámy).

 

Trochu času strácam hľadaním vhodného stromu pre anténu. Nakoniec víťazí ten, ktorý v mape a pri pohľade z Homôlky vyzeral ako menej vhodný. Výsledok je, že sever mi okrem Kľaku bude tieniť aj cca 10m terénu okolo vrcholu. Výhodou je, že anténa sa nedotýka zeme a tiež, že v prichádzajúcich búrkach netrčí ako hromozvod z vegetácie na samom vrchole..

Pri účasti v troch pretekoch (CB PD, SPL a CB Liga) s rôznym časovým intervalom a pravidlami pre spojenia je niekedy dosť ťažké rozhodnúť sa ako naložiť so spojením o 15:30. Urobiť a zapísať dvakrát a doma vybrať? Porozprávať sa a avizovať opakované spojenie protistanici? Začať vysielať až na začiatku najkratšieho preteku? Po pár orientačných spojeniach volím variantu 3 a venujem sa stavbe prístrešku, konzumácii jedla a PMR. Reváň aktivovaný. Okoloidúci turista z kúpeľov v Bojniciach chvíľu (viac zo srandy ako vážne) rieši, či nemá ostať cez noc hore a poslať manželku dole samú. Krátka debata o medveďoch (turisticko-kúpeľný pár je z Popradu), rizika zásahu bleskom a podchladenia situáciu rýchlo vyriešilo.

Presne 17:00 začína CB PD a s ním slušná aktivita na pásme. Na kopcoch je v podstate celý klub SCBR, tzv. “domasedi” mohutne podporujú pretek, české stanice sa držia sčasti stranou. Stačí si uvedomiť, že dažde a búrky, ktoré naše pretekárske pole zasiahli okolo siedmej-ôsmej, prišli do Čiech a neskôr na Moravu v priebehu dňa, čo určite mnohých odradilo od výjazdu.

Z Reváňa počuť stanice z celého Slovenska. Mrzí ma, že z nich ostalo nepokorené Úhornianske sedlo s exp. Heloukošice. S partičkou Novozámockou (Jano a Tomi Nové Zámky, Hiriburu Palárikovo a ďalší) chvíľu riešime, čo nám stojí v ceste, že signál na cca 100km treba občas loviť. Reváň je super na zapojenie do Kotlíka trnky-brnky, oboch moderátorov beriem 57, oni mňa tak isto. Horšie je to s Ostravskom. Esíčka sa tam pohybovali od nula do S3-4 a vzhľadom k aktivite Marco-Polo z Veľkého Kriváňa a ďalších staníc ostáva nárok na pár staníc v Karvinských podkorach, ale to je všetko. Počas večera som stihol ešte pozdraviť z východu novšiu volačku Ruso Poprad a staršiu Michal Svidník. Zdá sa, že Dlouhé Stráně dostávajú na Slovensku konkurenciu – na Čiernom Váhu je tiež prečerpávacia vodná elektráreň. Na Banskú Štiavnicu a okolité kopce zasadla hneď trojica CBčkárov – expedícia Matej (Tanád), Chobot (Kalvária) a Emil Ružomberok (sedlo Červená studňa). Postupne sa mi ozýva aj južná a severná Morava, okolie Bratislavy a Považie, no a samozrejme ešte pred tým celá Horná Nitra, pretože pod Reváňom rieka Nitra pramení a dohľad voľným okom je až niekde za Nováky. Jedno z posledných spojení večera je potom so Sarumanom Čelistná, ktorý sa vybral až na dvojtisícovku Schneeberg do Rakúska. Pochopil som, že spojenie so mnou sa konalo v rámci akéhosi nočného vybehnutia z chaty.

Na Reváni sa medzitým spúšťa dážď a starosti mi robia hlavne blesky, pretože schovať sa na Reváni pred nimi by znamenalo ustúpiť niekam do lesa pod hrebeň, ale na to som nebol príliš vybavený. Keďže celta bola priviazaná nad rádiom a miestom na spanie, chcelo to minimálne ešte nejaký pršiplášť, inak by som bol do pár minút mokrý ako myš a riskoval mrznutie až do rána. Sledujem monitor bleskov ČHMÚ, v jednu chvíľu mi podáva informácie aj Stano Dolné Trhovište. Vidím, že jadro búrky ide možno 10km južne odo mňa. Sledujem blesky, počítam sekundy ako sú ďaleko. Chvíľu som uvažoval o ústupe z hrebeňa, keď po jednom maximálne žiarivom blesku prišiel zvuk asi za pol sekundy a mne skoro vypadol mikrofón z ruky. Znamená to, že udrel do Reváňa alebo medzi mrakmi tesne nad ním. Keďže sa už nič podobného neopakovalo, postupne som sa zas ukľudnil. Popri tom som riešil, kedy už vypnúť alebo zapnúť stanicu a odpojiť ju od antény, celkovo robil výpadok skoro hodinu, ktorú som ale musel venovať hľadaniu extra lanka a pripevneniu celty, ktorá sa začala vo vetre nebezpečne nadnášať a púšťať mi k telu viac kvapiek než bolo žiadúce. Dážď po búrke ešte pokračoval a bolo dobre, že som sa tým už nemusel neskôr zaoberať. Až keď prestal, mohol som slobodne vystrieť nohy mimo ochrannú zónu celty a tvrdo som zaspal. Budík som si nastaviť nejak nestihol…

Ráno otváram oči a prvá myšlienka je, že som zmeškal ranné ticho, keď sa dajú zrobiť dlhšie spojenia. Už večer som počúval Radegast RS41, ale až ráno sa dostávam k slovu. Naposledy boli na CH30. Tam je ticho, ale po krátkej vyzve, počujem Vencu dávat výzvu. Buď som sa stratil do dlhej pauzy alebo ma počuli bez zrozumiteľnej reči a skúšajú reagovať. Po dvoch odpovediach sa mi zdá modulácia nejaká čudná a zisťujem, že Vašek dáva výzvu na USB. Prepínam stanicu na USB a počujeme sa vcelku bez problémov. Dávam report 41, ale je možné, že pre málo skúseností s SSB som neodčítal hodnotu z S-metra v pravej chvíli a esíčiek bolo viac. Po nejakom čase počúvam Radegastov ako debatujú s volačkou Agáta. Podľa hlasu sa mi zdá, že to je stanica, po ktorej už skoro rok pátram, ktorá sa ráno okolo 05:00 ozýva “ku-ku” niekde zo stredných alebo západných Čiech. Počul som ju na Jeřábe aj na Devíne. Ale 100% to neviem. Na Agátu ani neskúšam volať. Po Agáte debatujú s Jindrom Meclov. Cítim príležitosť, ale po pár sekundách začína na kanále dávať výzvu Pohádka zo Smrekovice. Poprosil som Honzu o rádiový kľud, bohužiaľ Jindra ma nepočuje. Počuje ma Radegast, ale tak slabo, že sa snaží o spojenie. V polovici výkrikov “Mates” a “Jindra” sa pridáva Pohádka, potom Milan Senica. Podobne ako ja, už Radegastov zrejme má a upozorní Jindru na ďalšiu Slovenskú stanicu. V tejto situácii ma už Jindra počuje a spojenie je na svete. Bolo to veľmi pekné ukončenie ranného ticha. Radegastov dáva potom ešte Marián Strečno z Tanádu, ale Jindra sa mu, myslím, už stráca  v narastajúcom šume na pásme.

Pocity z Reváňa sú naozaj výborné, CB aspoň raz za mesiac naozaj žije a to do tej miery, že v kombinácii s DX rušením a počtom zúčastnených, už môže byť problém zachytiť a osloviť všetky stanice, ktoré sa na pásme mihnú. Mne takto unikol Apache Znojmo, George Opatovice, Mišo Ohaj, Strašidlo Košice, Jano Nové Zámky na domácom QTH,  niekoľko Ostravských a Moravských volačiek, napr. Franta Baška Hokej, Petr Garáž Martinov, Pavel Moravský Krumlov aj expedícia Top Gun. Ako som sľúbil, 6:27 a 0:27 som vysielal v USB vždy niekoľko minút výzvy, nikto ale neprejavil záujem alebo teda aspoň nikoho nebolo počuť. Ráno som na to ale už v zápale spojení pozabudol, tak ako aj na digitálne vysielanie po polnoci.

Mates Brno SK-816

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

13 reakcií na CB PD #1 – Mates Brno na Reváni

 1. Mates Brno povedal:

  Ahoj Sarumane,
  mel jsem Te tam na CB za RS42, srozumitelny to bylo uplne v pohode. Ale je fakt, ze kdyz ted nad tim tak premyslim, tak modulace byla poslabsi a cely hovor tim byl hodne tichy, musel jsem zvysit hlasitost. Myslim, ze jsem si Te vsiml az na druhe zavolani. Meli jsme stesti take na me strane, protoze po tom hovoru jsem na 45 min vypnul stanici a odpojil ji od anteny, byla to otazka minut.
  No a s tim PMR, co nadelas. Proste jsem si musel postesknout. Jedes i letos do Holic?
  Cau

 2. Saruman povedal:

  Matesi to je mi lito jestli jsem Ti zkazil aktivaci kopce neuskutecnenym spojenim. Nevim uz v kolik to bylo hodin a jake byly okolnosti ale urcite jsem Te neignoroval schvalne! Snazil jsem se udelat spojeni s kazdym, koho jsem slysel, a taky slyset co nejvic. Nutno ale dodat, ze tam bylo po vetsinu casu silne QRM a podminky se menily z minuty na minutu. Tak snad priste.

  Jsem ale rad za CB spojeni v sobotu vecer v 21:09, to byla fakt haluz, daval jsem si zrovna prestavku v chate a napadlo me jen tak zkusit zapnout CB jestli nezaslechnu nekoho z SK PD. Najednou slysim Tebe a zkousim to bez iluzi, ze by to mohlo projit, a ono to vyslo. Na me strane byl Albrecht AE2990 AFS a Hyflex 54 cm. Ani nevim jestli jsem tam mel cvaklou protivahu, ale vim, ze baterky uz nebyly ve forme. Vzhledem k predchozim neuspesnym pokusum dovolat se na CB do Brna, tohle bylo dost dobry! Diky!

 3. Ruso povedal:

  Marconi aj ja používam na moju drôtovku laminátovy prút. Kúpil som 12m v Decathlone za smiešne peniaze.

 4. Števo ZV povedal:

  Mates: “Už som ho pár krát videl aj predtým.”

  To bol fáááákt ten istý 🙂 🙂 🙂 Matesi

 5. Stano Dolné Trhovište povedal:

  To CB-čko mi pomáha k zdokonaľovaniu sa vo fyzike, zemepise a najnovšie aj v prírodopise 😉

 6. Mates Brno povedal:

  Alan,

  teším sa na článok a ďakujem za obe spojenia (CB aj PMR), ktoré sa hodili do Víceboje (http://viceboj.ok1zxs.cz/). Na PMR by som to nečakal, hlavne nie s takými reportami. Skúšal som to z chalanmi z Nových Zámkov a k nim to tak nelietalo, hoci ja som ich všetkých počul, aj keď blízko hranice šumu.

  Ďakujem všetkým za pochvaly za článok. Až sa teraz hanbím, koľko chýb tam je. A to si myslím, že Števo ešte nejaké opravil. Na vysvetlenie: často idem na portejbl vlakom alebo autobusom a článok píšem cestou domov na mobile, tak ako si jednotlivé udalosti vybavujem. Ak skorej nezaspím :-).

 7. Alan Trnava povedal:

  Ahoj Mates, tiež ma zaujala tá fotka modrého chrobáka. Super článok. Som rád, že sme sa aj počuli. Tiež som mal drátovku, ale na lamináte. Článok už chystám.
  73

 8. Mates Brno povedal:

  Fuzáč alpský
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Fuz%C3%A1%C4%8D_alpsk%C3%BD
  Sedel na kameni na chodníku kúsok pod vrcholom. Už som ho pár krát videl aj predtým.

 9. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Mates. Pekný článok. Som rád, že sme to v zdraví prežili. Čo je to za chrobáka na tej fotke?

 10. Mates Brno povedal:

  Som “ho” mal… Stožiar je mužského rodu ,

 11. Mates Brno povedal:

  Ahoj Marconi,
  Čítaš mi myšlienky . Tento štvrtok mi prišla, dokonca som ju mal aj so sebou, ale lenivosť zvíťazila plus že som nejak podvedome nechcel byť úplne na vrchu, kde by sa to skôr dalo takto postaviť.

 12. Števo ZV povedal:

  Marconi Marconi ach jáj. Matesovi to chodí parádne aj takto a ty mu ešte radíš.
  Veď, keď svoju výbavu ešte vylepší, to ho potom už nik neporazí 🙂 🙂 🙂
  Šmýkaj do vody…:-)

 13. Marconi PE povedal:

  Výborné čítanie.
  Neuvažoval si nad nejakým laminátovým skladacím stožiarom pre drotovú ant? Erixon ju má, niekedy ju berieme na kopce a niet lepšej pomôcky, hlavne keď nieto stromov na kopci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*