CB PD #2 – Ako Mafia nový kopec hľadala a spojenie s hovnocucom robila

Na CB Poľný deň sme plánovali zdolať úplne novú kótu, kde sme doteraz ešte v živote neboli, nakoniec ale všetko dopadlo úplne inak…

 

Ako som avizoval v poslednom článku o LPD padlo u nás rozhodnutie, že do konca roka bude navštevovať úplne nové kóty, kde sme s CB ešte nikdy neboli. Na CB PD som po dlhších analýzach vybral kótu Drahová 1118m JN98UO vo Veporských Vrchoch. Tradične chodievame od Zvolena na západ, tak prečo nie teraz na východ?

V deň PD bolo počasie vynikajúce a v dolinách hlásili miestami až 35°C, vypadnúť niekam do hôr bolo skutočne na mieste. Vyrazili sme teda smer Detva-Detvianska Huta-Látky-Polianky. Za Vyšnými Poliankami asfaltová cesta akosi zmizla a nahradila ju poľná, ale stále to bolo v pohode. Nasledovalo strmé stúpanie cez lúku po tráve. Šťastie, že bolo sucho. Potom sme sa dostali na akúsi zvážnicu, ktorá až po chalúpku vypadla dobre. Ďalšia obhliadka však už dobre nedopadla.

Najprv bahnové brodisko a pár metrov za ním bola už cesta pre rádiovoz úplne nezjazdná. Po dažďoch veľké výmole, museli sme sa otočiť a prepnúť na záložný plán.

Pritom ani flek pod Drahovou v nadmorskej výške cca 1040m nevypadal najhoršie. Smerom na väčšinu protistaníc by nám však zavadzal kopec Bykovo 1110m a to sme nechceli riskovať.

Náhradný plán bol overený kopec Táňovo. Exp. Dráčik tam zvykne robiť so svojou 7el Yagi zázraky, tak uvidíme, čo sa podarí nám. Kopec je poriadne skrytý. Bol som tu na VKV pred 15 rokmi a skoro som to už nenašiel. Po príchode nás privítala večne hučiaca klíma v rozvádzači pod vysielačom a tak sme sa posunuli kus južnejšie na pokosenú lúku.

Stavanie opäť prebehlo úplne v pohode. V 929m n.m. panovali letné počasie a muselo byť hádam aj 25°C. Raz dva sme mali všetko postavené.

Cyro si mohol pochutnať na pivku a ja som zase porobil pár záberov, keďže minule som nestihol.

Naše stanovisko, pohľad od vysielača smerom na juhovýchod

A ešte jeden malý dôkaz, že sme fakt boli na Táňove

Počas cesty nám stále niečo nepríjemne búchalo v zadnej časti a tak sa Cyro rýchlo pustil do provizórnej opravy.

Ostalo času aj na niečo pod zub, tak aby sme sa po 17h už jedlom nezabávali.

Viacerí nás po rádiu upozorňovali na blížiacu sa masívnu búrku. Mračná k nám prišli ale už podstatne skôr.

Začal závod. Pred hodinou nebola na pásme ani noha, ale po 17h sa to rapídne zmenilo. Staníc bolo neúrekom. Mates pekne zaglosoval, že vonku bol celý SCBR 🙂 A možno ani nebol ďaleko od pravdy. V prvej hodine len traja domasedi inak všetko len a len expedície.

V druhej hodine len dvaja, mimochodom dvaja najnovší členovia SCBR Majo Fábia Sliač a Diana Stabil Sliač. Po 19h sa podarili aj “Východniari” Michal Svidník, Rado Bardejov, Exp. Arizona a Alívio Košice. Mrzelo ma, že som nestihol Rusa Poprad, ten to vraj po 18:30 zabalil. Škoda.

Po 20h aktivita zjavne upadla. Predsalen Táňovo je zalezené dosť na východ, kde v dosahu nie je toľko protistaníc ako povedzme na Skalke. Dosť sme teda cestovali po kanáloch a striedali sme hľadanie staníc s dávaním výzvy. Na výzvu to už ale vôbec nešlo.

22:30 prichádza ponuka na spojenie od Exp. Radegast. Tých sme počuli už pred závodom na 30ke ako dávali výzvy, ale boli to len také dvoj sekundové útržky. Večer na FM po nich nebolo ani chýru. Na SSB sme sa tentokrát vytrápili s doladením, ale všetko potrebné prešlo a s reportami 30/33 bolo 508km na svete!!! Tuším je to naša prvá päťstovka na dvojča.

O pol noci totálne umiera, na Javorine prší, na Reváňi či Kriváni hromy blesky bijú, len u nás padli na strechu len tri kvapky, ako keď si kobylka odpľuje 🙂 Posledné pokusy o spojenie s Palom BA nevychádzajú, inak všetky signály v sobotu boli akési chudobné na eská. Vypínam a ľahýnam si späť. To Cyro už dve hodiny odfukuje…

Po 15minútach správa od Pala, že našiel chybu v kábli, vraj aby sme ešte raz skúsili. Vyliezam teda zo “spacieho vaku” a fakt. Zo šumu vyliezla Exp. Saigon z Kamzíku, síce chudobných 2/1, ale 188km to nebolo zlé a neriešim prečo je to tak slabé. Následne ma neskutočne pobavilo spojenie s Ondrom Poniky, ktorý okolo jednej hnojil polia v okolí Zvolenskej Slatiny. Páni a dámy, “hovnocuc” s namontovaným CéBéčkom som v živote ešte nerobil 🙂 🙂 🙂

Ráno pokračujeme po siedmej v domnení, že skôr nie je treba, pretože už všetkých máme a ďalší ako Sniper Prievidza, Dežo Tichá či Mišo Žilina nás nepočujú. Mimochodom, toto boli jediné tri volačky, ktoré sme počuli, ale nespravili.

Ráno sa mikrofónu chytal viac Cyro. A predsa sa našli nové hlasy. Rasťa Hrdové sme nepočuli možno aj päť rokov. Zaujímavé však bolo, že signály na S-metry u nás vzrástli miestami až o 6S. Kriváň večer 5/1 teraz 5/7, detto Pohádka, Milan Senica, Slávia, Križiaci atď atď. Pritom opakujem, že na Táňovo nepadla ani kvapka. Rýchlo sa prelaďujeme a dávame výzvy, keď sa podmienky šírenia tak neuveriteľne zlepšili. A zrazu to šlo, Flipper a Stará Vrana, Jeden Krokodíl z Loviec, druhý z Banskej Belej, Gabo Vráble, Peter Urmince. Posledným bol Dušan Bučovice na Babylone 227km.

Následne PD skončil a po raňajkách sme začali baliť. A objavili sa aj prvé kvapky, tak sme rýchlo preradili na vyššiu rýchlosť balenia. Od juhu sa bleskurýchle privalila také hmla. Nevyzeralo to dobre.

Nezostáva nám už nič iné len Vám zamávať a rýchlo do auta, aby sme nezmokli. Inak celou cestou domov, nám nepadla opäť ani kvapka…

Zhrnutie. Veľa spojení sme na Táňovo neurobili. Asi cca 70. Epicentrum domasedov bolo niekoľko desiatok kilometrov západne a ich signáli k nám proste nedoleteli. Napriek tomu však sme spokojní, do Poľného Dňa to nebude až taký zlý denník. Horšie do ligy, ale to bola daň za výber kóty pre PD, to sme dopredu vedeli. Priemer na spojenie tesne nad 90km hovorí, že to rozhodne nie je zlý kopec, akurát sme možno nemali šťastie na lepšie podmienky…

Pri ceste domov nám nedalo a navštívili sme nášho starého kamaráta Allana-1 Hriňová (bývalý SK-248). Ivankovi už pribudli rôčky, ale stále je čiperný, plný elánu a dokonca kuje plány, ako sa na CéBéčko vrátiť a my mu ich pomôžeme naplniť.

Dopočutia pri ďalšom výjazdu v septembri po CB stretnutí Donovaly.

73

Števo a Cyro Zvolen / Exp. MAFIA

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

8 reakcií na CB PD #2 – Ako Mafia nový kopec hľadala a spojenie s hovnocucom robila

 1. Alan Trnava povedal:

  Mafia, gratulujem k výsledku a navrhujem zaviesť na portáli “Sieň raritných spojení” :).
  Tiež som sa na názve dobre pobavil.
  73

 2. ruso povedal:

  Ospravedlňujem sa páni za môj ústup. Po prvých pokusoch sa mi konečne celkom plnila tabuľka spojení z čoho som mal takú radosť, že som si ani nevšimol bleskový útok okrídlených mravcov. Kým som sa spamätal, situácia bola desivá a ja som mal čo robiť, aby som sa spratal so všetkým s čím som tam došiel. Kompletné upotený a doštípaný som už ani nezvažoval možnosť postaviť stožiar pri aute. Mrzí má to, lebo teraz keď to píšem je to až komické 🙂

 3. Venca Chotěšov CL39 povedal:

  I Radegasti gratuluji k pěknému DX . Jóó pořádná ANT se nedá ani přehlédnout ani přeslechnout. A Števko to místečku kde na tom Táňovo jste je překrásné. Pro mne je to jak z pohádky. Tady u nás na Šumavě jsou podobná místa, ale nejsou vhodná pro vysílání. Škoda že je to tak daleko. Co se týče krajiny, tak být to do 200 Km tak bych nikam jinam nejezdil.

 4. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ten nadpis ma veľmi pobavil 🙂 Gratulujem Mafii k peknému DX-u. Ja o takom môžem zatiaľ len snívať.

 5. Mates Brno povedal:

  Bol by to skolsky pripad:
  https://www.electronics-notes.com/articles/antennas-propagation/propagation-overview/radio-em-wave-diffraction.php
  Trochu necakany, ale ved Stevo pisal, ze v nedelu rano bolo akosi viac esiciek pri Zvolene 🙂

 6. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Difrakcia? 😉

 7. Števo Zv povedal:

  A vidíš ako to napriek teórii tie Kremnické vrchy krásne preskočilo. Inak Majo Fabia a Diana Sliač sú najnovší členovia SCBR.

 8. Mates Brno povedal:

  Neviem preco pri tej fotke v hmle ma napadol alternativny nazov clanku: “Ako Cyril a Metod Zvolen CB vieru na Novohradskej zupe sirili” :-). Ale vazne, je dobre vidiet ako nam zas pribudli v komunite nove volacky. Do Sliaca som sa dovolal aj ja, ale nevedel som, ze by tam mohli byt hned dve nove volacky. Inak pozrite na ten vyskopis! http://www.cbpmr.cz/banka-vyskopisu/skjhr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*