CB PD #4 – Skúška nervov a laminátu na Šianci

Štvrté pokračovanie seriálu článkov o Poľnom Dni je tu. Príspevok nám poslal Allan Trnava. Príjemné čítanie…

 

 

Keďže som nemal na tohoročný CBPD parťáka a ani odvahu ísť sám šliapať na kopec, a ostať tam v noci, hlavne, keď hrozili búrky, tak som si opäť vybral auto-portejbl a blízku kótu Šianec. Myslím tým až hore, na samotný vrch, lebo parkovisko „Vyhliadka Šianec je nejakých 25m výškových nižšie položené. Je možné sa tam dostať autom po poľnej ceste, problém by bol len, ak by výdatne pršalo a spravilo by sa blato. Cesta totiž nie je vysypaná kameňmi. Zbalil som teda „bohatú“ výbavu, do batohu nevhodnú 🙂

Mal som časovú rezervu a anténa ½ drátovka na laminátovej 6m udici stála pripravená už chvíľu po pätnástej hodine. Hneď sa podarili aj nejaké nesúťažné spojenia na CB aj PMR.

Vedel som, že hrozia búrky, ale zatiaľ tomu nič nenasvedčovalo. Bolo fakt hrozne teplo, určite cez 32°C. Do auta mi z juhozápadu pálilo slnko, a vedľa na kóte sa nachádzajú vojenské letecké radary, tak som použil maskovací manéver 😊.

O piatej poobede to v éteri pekne ožilo. Za prvú hodinu som spravil 20 spojení a zatiaľ nič nenasvedčovalo, že by mali prísť väčšie problémy s počasím. Na mobile som ale poctivo sledoval búrkový radar. O siedmej večer sa už ale začali zbierať mraky a postupne prekrývali „modrú“.

Okolo 19:50 som už pre istotu začal robiť prípravy na apokalypsu. Anténa odpojená a kábel vyhodený z auta. Cievka drátovky zabalená v sáčku. Kontrola stožiaru a potravinových zásob :-). O 20:15 prišlo, čo malo prísť.

Najprv sa zdvihol silný juhozápadný vietor, potom sa zotmelo, mraky sa zatiahli a odrazu sa spustil silný lejak padajúci v asi 45° uhle tiež od juhozápadu. Následne blesky všade okolo mňa, no najviac na západe. Búrka ma „lízla“ svojím južným cípom, čo vidieť na predošlej snímke. Toto trvalo asi 45min. Chvíľami som mal pocit, že sú to aj krúpy, tak intenzívne to padalo. Čo to robilo s anténou je tiež vidno na foto. Fotka je ešte len zo začiatku búrky, potom bola chvíľu takmer nulová viditeľnosť a už som ani nefotil. Celý čas búrky bola anténa takto ohnutá a ja som celý čas dúfal, že ju neodtrhne aj so stožiarom a nehodí do auta. Smer vetra bol ale od auta. A ešte som celý čas dúfal, že nebudem musieť v praxi otestovať do akej miery má DACIA vlastnosti Faradayovej klietky.

O 21:15 akoby uťalo. Zrazu ticho, bez vetra a ani kvapka. Už len blýskanie v diaľke na severe. Po kontrole cievky, či je suchá, osušení konektora na kábli a dotiahnutí jedného úchytu udice k stožiaru som zapol stanicu a na pásme….. Na pásme to žije. Nečakal som, že tam bude taká aktivita. Moja anténa to zázračne prežila a snáď aj všetci pešo-portejblisti. Podaril sa mi ešte nejaký tucet spojení a okolo druhej v noci som zaľahol alebo zasadol, alebo…no skúšal som všelijaké polohy na spánok, ale nejako sa nedarilo a o dve hodinky na svitaní som už bol hore. Nepršalo, nefúkalo.

Nové spojenia som už nespravil, ale po debate so Stanom Dolné Trhovište som zistil, že sa kvôli búrke presunul tiež na Šianec a to nižšie na vyhliadku. Oblačnosť bola dosť veľká a radar sľuboval ďalšiu výdatnú prehánku. Ťažko sa mi rozhodovalo, lebo som ešte dúfal v nejaké ranné bodové prilepšenie, ale z obáv, že by som nakoniec mal po rozmočenej poľnej ceste problém zísť dole, som to zbalil a zišiel dole na parkovisko, na návštevu kolegu v boji. Stano už bol tiež hore a sedel pri zapnutej staničke. Ranná debata bola príjemná. Vymieňali sa skúsenosti zo závodu aj zo života. Nuž, dvaja rádioamatéri si asi vždy majú čo povedať, aj keď sa skoro nepoznajú. Škoda, že som nespravil spoločnú foto do článku. Podarilo sa ale foto našej rannej odmeny za to, že sme vydržali až do rána.

Radar ale tentoraz zavádzal a nespadla už ani kvapka. CBPD 2019 by som zhrnul ako vydarený. Prvý krát som použil koax H155 a aj kvalitnejšie a krimpovacie konektory. Skrátením drátovky asi o 5cm som ju lepšie doladil do rezonancie. Myslím, že to všetko sa prejavilo aj na kvalite spojení. Padol môj nový rekord na drátovku – 197km. A keby boli podmienky bolo by to myslím aj lepšie. Dostával som celkom slušné reporty. Lepšie ako pri posledných portejbloch s touto anténou. Kultúrna vložka v podobe búrky sa mi nakoniec tiež páčila, keďže nedošlo k žiadnej ujme, fyzickej ani psychickej :-).

Priatelia, ďakujem za príjemné spojenia a debaty a dúfam minimálne o rok v CBPD dopočutia!

73

Alan Trnava.

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

12 reakcií na CB PD #4 – Skúška nervov a laminátu na Šianci

 1. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ďakujem za gratuláciu Mates. Mne je jedno či som prvý, alebo druhý, mňa tešia tie kilometre a radosť mám o to väčšiu, že sa mi to podarilo na ML-145.

 2. Mates Brno povedal:

  Ahoj Stano,
  tomu verím, tak to už si nejak vybavíte medzi sebou, že kto bol prvý. Ja som otvoril banku denníkov na drive.cbdx.cz a nechal som tam hľadať slovo “Šianec” a ak som sa neprehliadol, tak z minulosti tam bolo to maximum 191km. Zostáva teda pogratulovať k rekordu obom.

 3. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Mates: Nie je to tak dávno, čo som práve s Tebou mal spojenie ak si dobre pamätám tak
  to bolo 197km z vyhliadky Šianec a vysielal som z magnetickej ML-145. Priznám sa, že ešte som nestihol prepísať denník z CBPD2019 do cl6, tak som ani nepozeral vzdialenosti, ale tiež som spravil Tomáša Sruby /p Na Hoblovně zo Šianca, teda bol som na vyhliadke nižšie ako Alan TT a znova na ML-145.

 4. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Alan. Veľmi príjemné čítanie a pekné fotky. Ten maskovací manéver pred ozbrojenými silami SR bol dobrý manéver 🙂

 5. Alan TT povedal:

  Áno, je to možné, že to mohlo rozhodiť vyžarovací diagram antény. Tie drôty vo vinici sú ale horizontálne, tak nemyslím, že by pôsobili ako silne parazitné prvky. Ale všetko je možné. Chcelo by to hlavne vyšší stožiar. Budem na tom pracovať.

 6. Mates Brno povedal:

  Ten kopec je dosť otvorený a anténa teoreticky všesmerová. Jediné, čo ma z obrázka napadá je, či nie je veľmi blízko tých železných plotov vinohradu, ktoré sú práve na V a JV od antény. Tam je kopec železných drotov, ktoré by polku bez radiál mohli nejak rozhádzať. Rovnako citlivý je moj Slim-Jim (tiež polka, ale s iým prisposobením). Keď je do 1-2m železo, tak ho nenaladím, a ak aj trochu ďalej, ktovie, čo to urobí s vlastnosťami.

 7. Števo ZV povedal:

  Tak je to jasné ALAN 🙂 predpoklady sa potvrdili. Ráno som robil z Tvojho okolia Stana Dolné Trhovište /p Soroš, Flippera Nitra, Starú Vranu Nitra, Gaba Vráble a Petra Urmince. Všetko domasedi! Keby si bol vydržal, bolo by nám to vyšlo.

  P.S.: Keď si už prežil tú nočnú “Sodomu-Gomoru”, mal si zostať až do konca ! 🙁 🙂

 8. Alan Trnava povedal:

  Skončil som niečo po 04:00. Potom som to radšej zbalil kvôli hrozbe dažďa, ale ako sa ukázalo už nepršalo. Takže, keby som mal pevnejšie nervy možno to dáme!
  Alan s jedným L 🙂

 9. števo zv povedal:

  Ja zase potvrdzujem, že na východ mu to veľmi nechodilo.
  Na Táňove 929mnm som mal 2xHB9CV takmer stále otočené jeho smerom, ale ani jedinký krát som Allana nepočul.
  Neviem, kedy presne Allan skončil, pretože ráno po 7-8h sa nám podmienky výrazne zlepšili…ale možno už vtedy Allan nevysielal. Vtedy by sme to podľa mňa spolu dali…

 10. Alan Trnava povedal:

  Áno a je to Tomáš Sruby /p Hoblovna.

 11. Alan Trnava povedal:

  Mates ďakujem za analýzu aj pochvalu. To som fakt netušil, že je to rekord :). Musím sem-tam aj ja sledovať banku denníkov. Ja som dokonca aj v náznakoch počul exp. Radegast, ale len v náznakoch – nečitateľne. Vedel som to podľa toho že sa nejaká stanica s nimi pokúšala o spojenie. Ale na tom nezáleží. Mal som naozaj lepšie reporty, aj keď východný smer odtiaľ moc nechodí – je tam v ceste Tríbeč.
  Šianec je cca 297 mnm.

 12. Mates Brno povedal:

  Krásna fotka pred východom slnka (a aj tá dúha).

  Myslím, že si výborne doladil tú anténu, keď dávaš Orlické hory zo Šianca. Schválne som sa pozrel a spojením na Tomáša Sruby /p Na Hoblovně (ak správne čítam Tvoju mapu) si dokonca prekonal doterajší rekord kóty Šianec v banke denníkov cbdx.cz! Boli tam doteraz max spojenia na kóty Vysoká hole a Dlouhé stráně 190 a 191km od Mira Hlohovec, exp.Trnaváci, Mareka Lozorno a Pavla Veľké Kostolany. A to sú kóty 1400 a 1350mnm, zatiaľ čo táto je snáď 800mnm!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*