CB PD #3 – Stano Dolné Trhovište a jeho bleskový ústup

Tretí príbeh o Poľnom Dni nám do redakcie zaslal Stano Dolné Trhovište. Príjemné čítanie…

 

 

Opätovne som sa vybral na môj osvedčený kopček Vrch nad Hlbokým 343m nad obcou Tepličky. Deň pred akciou som sa tam bol pozrieť. Zaujímalo ma hlavne to, či sa tam vôbec dostanem autom a či tam hore nie je vysoká zelina. Ešte upresním, že som tam bol aj s manželkou a deťmi. Manželka to tam pozná lepšie, lebo odtiaľ pochádza. Keď sme odchádzali, ukecala ma na to, že mi ukáže lepšiu cestu späť. Váhal som, či tadiaľ ísť, no nechal som sa nahovoriť. Trpko som to oľutoval. Hnusná cesta, vymletý jarok od vody, veľké ostré kamene, brázdy… Schádzal som na jednotke, s maximálnou jemnosťou a očami na stopkách, no podbeh si to aj tak odniesol. Hromžil som a povedal som jej, že tadiaľ na aute už nikdy nepôjdem.

Deň závodu:

Bol som tam v predstihu o jednu hodinu, aby som mal čas v kľude vybaliť a všetko riadne pripraviť. Bol to horúci – sparný letný deň, pot ma zalieval i pri sebemenšej činnosti. Predpoveď počasia nebola priaznivá, ale veril som, že tu v mojich končinách búrka nebude.

Anténu lambda 5/8 som inštaloval na stožiar, celé som si to postavil, zapol som stanicu a skontroloval PSV. Bolo to ok. Úderom 17-tej hodiny sa to spustilo. Spojenia postupne pribúdali a bol som vcelku spokojný. Ozývali sa mi volačky, ktoré som už poznal, ale aj niekoľko pre mňa nových, ako napr. Amigo Kozárovce, Marián Michalková, Rasťo Piešťany, Sniper Prievidza, Stano Dvorníky, Ján 33 a mám pocit, že som mal prvé spojenie s exp. Murgaš, ktorej podcasty mám mnoho krát napočúvané.

Počas vysielania som si jedným očkom kontroloval mraky na oblohe a druhým lightingmaps.org na mobile. Videl som, že vznikla búrková aktivita a vyzeralo to, že sa to ženie rovno ku mne. Teraz nastala tá chvíľa, keď som si mohol v reále vyskúšať, za aký čas som schopný demontovať stožiar s anténou a všetko naložiť do auta. Ďalej som pokračoval iba na magnetickú ML-145. Spravil som ešte niekoľko spojení a v tom mi zvonil mobil, aby som radšej odtiaľ zdrhol, lebo ide búrka rovno na mňa. No musím sa priznať, že mi riťka zacvakala, keď som sa pozrel za seba. Začalo pršať a blesky hromy k tomu. Naštartoval som chudáka Fordíka a rýchlo a zbesilo som prchal. V tom strese som nerozmýšľal a dostal som sa hádajte kam?
Znova na tú hnusnú cestu plnú výmoľov a veľkých ostrých kameňov, po ktorej som išiel deň predtým! Už som sa nechcel vracať, blesky za mnou, pršalo, no tak som musel pokračovať. Nadával som sám sebe, ale nakoniec som sa dostal do dediny, kde som počkal, kým to prejde.

Rozmýšľal som, či sa na to vykašlem, ale nakoniec ma napadlo, že pôjdem na Šianec. Pred búrkou som rozprával s Alanom Trnava, ktorý odtiaľ vysielal. Tak som si povedal, že ho tam pôjdem pozrieť, Doteraz sme sa nikdy naživo nevideli, ale spojení sme už mali viac. Tak som sa dostal na Šianec, presnejšie na vyhliadku. Bolo tam takmer plné parkovisko, samé mladé páriky 🙂 Jedno miesto bolo voľné, tak som to tam nacúval a začal vysielať, ale už iba na ML-145. Nechcelo sa mi znova stavať stožiar s 5/8. Ako som tak vysielal, hľadal som Alana, resp. jeho vozidlo ( poznal som ho len z fotiek tu uverejnených ), no nikde som ho nevidel.

Po nejakej dobe sme na seba natrafili na CB a povedal mi, že je na Šianci, ale ešte vyššie pri vojenských radaroch. No do toho blata sa mi hore nechcelo ísť, tak som zostal na vyhliadke, kde je normálne vybetónované parkovisko. Urobil som odtiaľ niekoľko spojení aj do ČR. Dával som výzvy, až ma huba bolela, no nejako to stíchlo. Niečo po polnoci som spravil ešte exp. Saigon a potom som od únavy zadriemal. Zobudil som sa na nejakú debatu, v ktorej bol aj Jofi Hostie, potom som znova zachrápal a prebrala ma exp. Chobot. Na chvíľku som ožil a išiel som sa pozrieť von, či neuvidím padať meteory ( Perzeidy ), no bolo zamračené a nič z toho nebolo. Či mi veríte, alebo nie, ale ja som tie Perzeidy ešte nevidel. Keď na to čakám, tak vždy je zamračené, alebo je jasná obloha a ja zaspím. Takto sa to u mňa opakuje už dlho. Znova prišiel na mňa útlm a niečo pred treťou ráno ma zobudila exp. Novohrad, čo bolo aj moje posledné spojenie na Šianci. Ráno sa na vyhliadke zastavil Alan Trnava, ktorý sa prebrodil cez zablatenú cestu, keď schádzal dole od radarov. Tak sme sa zoznámili a bolo o čom rozprávať.

Odišiel som zo Šianca smerom domov a napadlo ma, že skúsim ešte niečo zo Soroša, ktorý mám po ceste. Tak sa ešte podarilo moje prvé spojenie s Marekom Veľké Kostoľany a Gabom Vráble.

Čo sa týka súťaže, tak z výsledkov nadšený nie som. Škoda, že ma búrka vyhnala preč z Vrchu nad Hlbokým. Myslím, že by som mal o niečo lepšie výsledky. Nevadí, možno nabudúce. Ďakujem všetkým za spojenia.

Stano Dolné Trhovište SK-810

Neskôr Stano článok doplnil tri mapky.

JN88WL – Vrch nad Hlbokým

JN88VJ – Šianec

JN88WK – Soroš

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na CB PD #3 – Stano Dolné Trhovište a jeho bleskový ústup

 1. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Pavol. Nevadí, svet sa kvôli tomu nezrúti 🙂

 2. Pavol Turičky povedal:

  Ahoj Stano, tá skorá ranná hodina nášho spojenia asi mala za následok, že som
  namiesto Stano pobral Šaňo – PREPÁČ.

 3. Števo ZV povedal:

  Článok bol na konci doplnený o tri mapky, ktoré Stano poslal až dnes.

 4. Mates Brno povedal:

  Áno, na spojenia na vačšiu vzdialenosť niekedy može byť doležitejšie, aký sklon má terén, či si odtienený od rušenia z iných zdrojov (či už stanice alebo iné zdroje rušenia) atd. Ale teraz už chápem, že skor išlo o anténu než o kopec.

 5. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Mates. Ja som nenapísal, že Vrch nad Hlbokým je lepší kopec na vysielanie. Lepšie výsledky by som dosiahol preto, leby by som tam zostal vysielať na veľkej 5/8. Na Šianci sa mi to už po tme nechcelo znovu stavať. Máš pravdu, že Vrch nad Hlbokým je na sever zatienený vyššími kopcami. Sever je zabitý a s tým som zmierený, ale na ostatné strany to odtiaľ lieta veľmi dobre. Mal som odtiaľ to zvláštne spojenie ( keď sme rozoberali difrakciu) s Michalom Svidník /p Ostrý Vrch 285km a exp. HelouKošice p/ Úhornianske Sedlo. Osobne si myslím, že to nie je konečná a môže to lietať ešte dalej. Keby som nebol pohodlný, tak vyšliapem na neďaleký Marhát, ale ako som už písal, vyhľadávam kopce dostupné bežným autom.

 6. Mates Brno povedal:

  Ahoj Stano,
  zaujimalo by ma, ked pises, ze na Vrchu nad Hlbokym to mohlo byt lepsie, ci uz mas take skusenosti. Pretoze pohladom na mapu je rozdiel vo vyske len cca 45m a Sianec je otvorenejsi, hlavne na sever, na tej druhej kote je tam este o 50-90m vyssi lesnaty hreben Bukovina a Holy vrch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*