CB poľný deň 2012 sa blíži

A už to začína: opravujú sa antény, kontroluje sa portejblová výbava, hľadá sa ten najlepší kopec, sleduje sa počasie a … ostáva už len vyraziť na 16. CB poľný deň.

Veru tak, už po šestnásty krát sa tento víkend uskutoční CB súťaž, ktorú založila redakcia CB REPORTu. V čase, keď mobily ešte neexistovali, alebo ich vlastnilo len zopár solventných ľudí, sa CB poľný deň tešil veľkej obľube. Pozrime sa trochu do histórie súťaže.

Nultý ročník zorganizovala redakcia CB REPORTu v roku 1994.

Od roku 1996 súťaž organizoval CB rádioklub Partizánske a v roku 1998 sa doňho vďaka veľkej propagácii a osobným pozvánkam prihlásilo až 24 súťažiacich. Vlastne ich bolo viac, no niektoré z nich sa prihlásili po termíne a ich denníky neboli organizátorom započítané. Okrem toho sa v propozíciach vyskytla chyba (vypadla vetička o tom, že sa počítajú spojenia len medzi súťažnými expedíciami) a prešovskej partii sme vtedy škrtli takmer 200 (!) spojení. Ostali im len dve, na čo chalani zareagovali tým, že sa viac PD nezúčastnili. Doteraz nás to mrzí a radi by sme to nejako odčinili…

Veľká Javorina, CBPD 2006, exp. Marco Polo

Veľká Javorina, CBPD 2006, exp. Marco Polo

S príchodom maxima slnečnej aktivity a úpadkom CB prevádzky v ďalších rokoch prišiel aj pokles účastníkov CB poľného dňa. Preto sa experimentovalo s možnosťou počítania všetkých spojení, niekoľko rokov pracovala aj kontrolná – násobičová stanica, potom sme povolili aj štart mimo územia Slovenska a pod.

Súťaži sa však nevyhli ani problémy. Najväčšie boli v roku 2006, keď boli výsledky súťaže anulované. Potom prišli ťažké roky presviedčania ľudí, že to stále má zmysel. Od roku 2005 sa do súťaže zapájajú aj české expedície, no od 2007 sú štarty povolené len z územia Slovenska. Ak sme už viackrát písali, chceme aby každá súťaž bola niečím iná. v LPD sa počítajú len spojenia medzi súťažiacimi, v EBH robíme všetci všetkých, v CZ lige aj v SPL rovnako a Slovenský CB poľný deň je súťažou, ktorá obmedzuje účastníkov a spojenia len na územie SK. Samozrejmosťou je, že minimálne polovica súťažiacich sa zároveň zapája do Slovenskej resp. českej portejblovej ligy a využíva štart v poľnom dni na získanie dobrého denníka a dlhých spojení s českými stanicami až na západných hraniciach. Aj preto Slováci avizujú svoje štarty v tejto súťaži.

stretnutie Kráľová pri Zvolene 2006

stretnutie Kráľová pri Zvolene 2006

Necelých 5 dní pred štartom PD je v zozname avizovaných portejblov zapísaných 22 riadkov. Nie všetci  z nich pôjdu Poľný deň na ostro – súťažne, ale pôjdu “iba rozdať body” ostatným. Vieme aj o ďalších, ktorých budeme počas PD počuť. Ako organizátori by sme sa potešili keby sa vo výsledkovej listine objavilo viac ako 24 volačiek (tým by sme prekonali 14 rokov starý rekord z marca 1998). No akýkoľvek počet denníkov zaslaných na vyhodnotenie nás poteší a budeme vedieť, že to stále má zmysel.

Skalka, exp. Marco polo, 2007

Skalka, exp. Marco Polo, 2007

Je pekné vidieť, ako účastníci pred PD oznamujú testovanie antén a zariadenia alebo si berú dovolenky a už v piatok odchádzajú na portejbl, aby bolo na všetko dosť času. U mnohých je CBPD spojený s grilovačkou a varením gulášu a to vysielanie pôjde len tak pomimo. Nech je ako chce, najbližší augustový víkend bude opäť plný CB volačiek.

Tak čo, ozvete sa?

Vtáčnik, LPD 2009 - exp. Marco Polo

Vtáčnik, LPD 2009 - exp. Marco Polo


Doterajší víťazi

1997 exp. Zvolen (Admirál, Laco, Delfín a Beta Partizánske)
1998 exp MaPa (Maverick Smolenice, Padre Trnava)
1999 exp. Kráľova hoľa (Boris, Kamaro, Miro, Jaro Poprad a Rado Morava)
2000 exp. Kráľova hoľa (Boris, Kamaro, Miro, Jaro Poprad a Rado Morava)
2001 exp. Kráľova hoľa (Boris, Kamaro, Miro, Hela Poprad a Jano Šuňava
2002 exp. MaPa (Maverick Smolenice, Padre Trnava)
2003 exp. Mafia (Števo, Cyro Zvolen a Krokodíl Banská Belá)
2004 exp. K-120 (Jano Šuňava, Fokker Poprad, Viliam T.Lomnica)
2005 exp. Mafia (Števo Zvolen, Karči Lučenec)
2006 výsledky anulované
2007 exp. Asterix (Béďa Púchov)
2008 exp. Horec (Martin Záturčie, Rio Sever Martin, Peter B. Bystrica)
2009 exp. Horec (Martin Záturčie, Rio Sever Martin, Webo B. Bystrica)
2010 exp. K-120 (Viliam T. Lomnica, Jano Šuňava)
2011 exp. Marco Polo (Kaso Partizánske, Kilo Brezno)
2012 ?
CBPD 2006 - exp. Marco Polo - V. Javorina

CBPD 2006 - exp. Marco Polo - V. Javorina

Na záver pridávame anketu s otázkou: Ktorý operátor má najviac absolvovaných štartov v CB poľnom dni? Vyberať a hlasovať môžte v pravom menu…

Aktuálny stav avizovaných portejblov:

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na CB poľný deň 2012 sa blíži

 1. Mesi Jazero povedal:

  Tak to vies, HBcko bolo Ondrejove a Ondrej to zabalil okolo osmej;) Navyse by som musel tak ci tak stiahnut vykon, keby som chcel robit spojenie podla podmienok. Ale aj tak by ma zaujimalo, ako stahuju vykon ti so 7-elementovymi yaginami 🙂

 2. Marconi PE povedal:

  Mesi Mesi, tak ty tam más HBcko, a robíš spojenia na magnetku? no mňa vystrie …

 3. Mesi Jazero povedal:

  Fotecky z CBPD Kojsovska hola 2012, exp. Snehuliaci spojena s exp. Nadej dakuje vsetkym za krasne QSO

  CBPD 2012 exp. Snehuliaci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*