CBPD #2 – Keď nejde hora k Mohamedovi…

exp-batovan-logo-90x90… musí ísť Mohamed k hore. Asi v tomto duchu som premýšľal, keď som zistil, že rodinný víkend vo Vysokých Tatrách pripadol presne na termín jubilejného CB poľného dňa. Keď sa nedá prehodiť termín dovolenky, ani termín CBPD, treba to nejako skĺbiť.

Od mája som avizoval moju účasť v CB poľnom dni z kóty Inovec (JN98AS), no krátko nato som ju uvoľnil. Chmatla po nej exp. Sírius. Ja som medzitým hľadal vhodnú kótu v okolí Novej Lesnej, no najvyšší bod má okolo 730m. To sa mi nepáčilo, preto som zisťoval u Emila Ružomberok, či a odkiaľ bude štartovať. Po niekoľkých mailoch sme sa dohodli – Emil skúsi Smrekovicu (JN98QX), ja pôjdem zo Štrbského Plesa (1250m, KN09AC). Emil mi dokonca poradil odkiaľ vysielať a kam nechodiť. Veľké ďakujem!

batovan-cbpd-kota1

Piatok a sobotu sme strávili turistikou a hoci boli tatranské chodníky totálne preplnené, v zdraví a pohode sme si to všetci užili. A kým sa decká s maminami a starými rodičmi venovali rôznym hrám a súťažiam, ja som vyrazil. Vytipované miesto už “zohrievali” Dejvid Stará Ľubovňa s dcérou Barborkou a v denníku mali desiatku spojení. Veď už bolo po siedmej a závod bežal už viac ako dve hodinky. Po rýchlom zvítaní som vybalil anténu a stožiar a o 10 minút sa po prvýkrát ozvalo “výzva poľný deň, tu je expedícia Baťovan portejbl Štrbské Pleso, KN09AC.”

batovan-cbpd-kota2
Parkovisko pod Štrbským plesom s výhľadom na celú dolinu – to bolo moje miesto vysielania

Vysielali sme s Dejvidom zaujímavým systémom: všetci sme sedeli v mojom aute a keď sa objavila expedícia, ktorú Dejvid nemal v denníku, presadol do svojho auta a na magnetku zavolal aj on. Reporty boli takmer identické, v niektorých prípadoch dokonca aj lepšie ako pre mňa. Asi pol hodiny po prvom spojení zrazu vzrástlo atmosférické rušenie. Okrem toho sa okolo nás rozprestrela hustá hmla, alebo oblačnosť. Mnohé silné signály z Anglicka, Turecka, Talianska prebíjali okolité expedície. Neostávalo nič iné, len hľadať ako-tak čistý kanál. A oplatilo sa – krásne spojenie s českou exp. Viking z estónskeho Tallinu (lokátor KO29II a 1178 km) obojstrannými reportami 59. Do súťaže sa síce nepočíta, ale pozdrav z cudziny poteší.

Okolo desiatej sporadika ustala a opäť sa dali počúvať vzdialené expedície po slovenských kopcoch. Prekvapil ma Pupáčik Nová Dubnica /m Vršatec (140km). Spravil som Albberta (exp. Beatrix) s takmer vybitými batériami, s odretými ušami ma počul Jano NZ na Trnovníku, na moju výzvu zareagovali Maťo Rozhanovce a Michal DK s hoci slabými signálmi, ale čitateľnou moduláciou. Z východu burácali expedície Svište a Heloukošice, no signálovo najlepší bol určite Michal Svidník, ktorý použil výbornú kótu v Slánskych vrchoch. Asi tri hodiny sme s prestávkami volali na exp. Sírius na Inovci, no márne. Do šialenstva nás privádzalo keď operátor bral jednu stanicu za druhou doslova spod kopca za pár bodov, hoci v pozadí počul, že ho volá ešte aj niekto ďalší. Nakoniec mi niekto ďalší spravil priestor a rádiový kľud, ale maximálne som dosiahol zmenu šumu v ich prijímači. Barborka na zadnom sedadle, ktorá sa dovtedy dosť nudila, sa na našom snažení a rozčúlení pekne bavila. Rovnako sme pochodili aj u Pala Bratislava na Kamzíku a exp. Saigon na Devínskej Kobyle. Prišli sme tak o viac ako 600 bodov. Najdlhším spojením tak ostali chalani z exp. Murgaš na rozhľadni Veľká homoľa.

Bolo však krásne počuť vzájomné spojenia medzi stanicami z východného Slovenska a zo západnej hranice. Ak prídu denníky od všetkých zúčastnených, bude pravdepodobne oficiálne potvrdené najdlhšie slovenské spojenie v pásme CB. Ale na to si musíme ešte chvíľu počkať.

Krátko po polnoci som mal všetko, čo sa dalo, tak sme sa s niektorými na pásme rozlúčili, zbalili anténu a stožiar. Rozdali sme body, trochu pokecali a pobrali sme sa domov. Tentokrát som zabudol aj na fotky, tak len prikladám mapku spojení. K nim treba pripočítať už spomínaných Viking-ov.

batovan-mapa-KN09AC

Chcem sa všetkým poďakovať ako za spojenia so mnou, tak za účasť v poľnom dni. Takýto počet obsadených kopcov za dvadsať rokov Slovensko ešte nezažilo. Aj z domácich QTH sa ozvalo mnoho cébečkárov, v denníkoch sa objavujú aj dlho nepočuté volačky. Do termínu zaslania denníkov ostáva ešte niekoľko dní, no už teraz je jasné, že to bude riadny zoznam.

Ešte raz všetkým veľká vďaka.

73
Marconi Partizánske (SK-424)

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na CBPD #2 – Keď nejde hora k Mohamedovi…

 1. Maťo Rozhanovce povedal:

  O tom že tam nesmie byť žiaden vysielač som sa už aj ja presvedčil. Bol som v ČR na vysokom kopci kde bol aj vysielač, protistanice ma síce počuli, ale čo z toho keď rušivý signál z vysielača bol silnejší ako signál protistanice 😀

  Čiže napísal si správne, že nejde o vysokú kótu ale celkovo miesto, ktoré splňuje viaceré podmienky, hlavne ďalej od vysielačov…

 2. Marconi PE povedal:

  Počul som veľa, ale nie všetko. A niektorí z tých, ktorých som počul ja, nepočuli mňa… Niekedy nejde ani o to – byť na vysokom kopci, ako na dobrej kóte, kde nič okolo nezavadzia a nie je tam žiadny vysielač/vykrývač.

 3. Maťo Rozhanovce povedal:

  Parádička z tadiaľ si musel počuť takmer všetko, mne už len zostáva zohnať nejakú vhodnejšiu anténu a nabudúce sa musím aj ja vyštverať na nejaký slušný kopec. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*