EBH #1 – exp. Baťovan na Inovci (JN98AS)

exp-batovan-logo-90x90Éter bez hraníc je jednoznačne najmasovajšou CB akciou v strednej Európe, no posledné tri roky som sa jej zúčastnil len okrajovo. V roku 2013 som robil slovenskú kontrolnú stanicu na Kaktus Majáku, v roku 2014 som vysielal len 3 hodíny spod Bezovca a vlani sme spolu s Kasom rozdávali body súťažiacim vracajúc sa zo svadby na strednom Slovensku. Tento rok sa teda po dlhom čase rysovala plnohodnotná súťaž v plnej zostave exp. Baťovan.

V decembri 2015 som zistil, že na Inovci vyrástla nová 16m vysoká rozhľadňa priamo na kóte. To bola pozitívna informácia a s Kasom a ďalším kamarátom sme ju boli pozrieť počas vianočných sviatkov. Miesto na anténu by bolo, už stačilo len vybaviť povolenie na vjazd. Získal som nový e-mailový kontakt, napísal a ešte v ten deň prišla pozitívna odpoveď. Počkal som teda na potvrdenie ďalších termínov CB súťaží, poslal oficiálnu žiadosť s potrebnými prílohami (fotokópia rádioamatérskeho povolenia, hi) a povolenie na vjazd prišlo tri dni pred pretekom. Super, toto vyšlo.

Natešený píšem druhému členovi tímu Brčovi Partizánske, no ten má zlú správu. Zamestnávateľ mu zrušil plánovanú dovolenku a Maťo ostal v Nemecku celý víkend. Ďalší potenciálni účastníci mali na sobotný večer iné plány, takže to vyšlo na “single operator”. Keďže exp. Marco Polo zrušila svoju účasť, využil som ich technickú podporu a požičal si 12V akumulátor. Moje 4 kusy sú už totálne mŕtve. Stále som bol v rozpakoch, či vôbec ísť. TmR už počas týždňa posielal predpovede počasia s hrozivo vyzerajúcimi frontami a teplotami. Trošku optimizmu priniesla predpoveď v piatok ráno, ktorá hovorila, že od sobotného poludnia by nemalo na Inovci pršať.

P_20160514_200011Pôvodný plán bol odísť z domu okolo štvrtej aby bol čas v kľude postaviť anténu a pracovisko. Nakoniec som štartoval až o pol siedmej. Akosi sa mi nechcelo baliť. Cesta v pohode, krásne slniečko, dve telekomunikačné veže zreteľne vidno už od Bánoviec. Pri odbočke na cestu k Chate pod Inovcom začína hokej SVK – CAN, našťastie cesta ubieha tak rýchlo, že som v rádiu tú biedu počúval len 10 minút. Pri príchode na kótu už po turiestoch nebolo ani stopy, hor´sa do stavby. Anténny stožiarik som upevnil na vyhliadkovú plošinu vo výške 12m. Zatiaľ to je celkom OK, na horných podlažiach nie sú antény a technológia plánovaného meteorologického radaru a ďalších rádiových sietí. Celkom sa osvedčilo uviazanie stožiaru k zábradliu kotviacimi špagátmi, anténa sa celú noc ani nepohla. Anténu som zmontoval presne o 20. hodine, kedy ostatní začali plniť prvé riadky denníkov. Mne ostalo ešte vybudovať vysielacie pracovisko pod strieškou turistického sedenia. Vysielačka, zdroj, PSV meter, denník a ceruza a svetlo. Okrem toho karimatka, deka a spacák. Dobre čítate – plánoval som vysielať “pod širákom”. Strechu nad hlavou som mal, a zabalený v deke som odštartoval.

Nepriaznivé počasie sa odrazilo na zmenách vysielacích QTH viacerých tímov. Zopár portejblistov dokonca zrušilo svoju účasť. No môj denník sa pomerne rýchlo plnil spojeniami so súťažnými i nesúťažnými stanicami. Za prvú hodinku 41 spojení. Prvú stovku “dodal” Vlasta Ostrov /p Na Hoblovne = 169 km. Medzitým sa zotmelo a bolo potrebné si svietiť. Vznikli dva problémy – keďže čelovku som nechal v robote, použíl som len lampáš. Ďržať naraz lampáš, mikrofón a ceruzu je veľmi ťažké. Druhý problém vznikol po pár minútach – baterky v lampáši zrazu došli… Náhradný zdroj svetla chvíľu poskytovala sviečka – kahan. Nakoniec to istila malá biela LED dióda, ktorá vydržala až do rána.

Neviem, čím to je, ale Milan Senica, ktorý bol na Javorine o 70 výškových metrov nižšie, toho počul omnoho viac, ako ja, hoci sme boli od seba len 26 km. Pravidelne sa ma však snažil pretlačiť na západné stanice na Churáňove i Čerchove. Rotundu aj Radegastov som viac tušil ako počul, zato Honzu Sulejovice som raz začul celkom zreteľne. Telefonický sked celkom nevyšiel, zato som však bol prekvapený slovenčinou na druhej strane linky – Kasička Stankovany (!). Na spojenie to však nebolo, zatiaľ.

Počasie bolo nevyspytateľné. Chvíľu jasná obloha s mesiacom a hviezdami, o chvíľu tma ako vo vreci. Kým nefúkal, bolo celkom prijateľne, teplota okolo 8°C. No keď zafúkalo, cítil som chlad v kostiach. A vysielalo sa ďalej. Pribudla prvá dvestovka, krátko pred jedenástou sa ozval Tomáš Sruby /p Šerlich = 209 km.

No o pol druhej ráno na mňa brejkuje Honzo Sulejovice zo Svahovej a robíme obojstranné spojenie 3-kovým rádiom na 390 km. Môj DX. O druhej sa začne prudko ochladzovať a nepomáha ani horúci čaj z termosky. Robím prestávku a sťahujem sa do auta. To je asi 50m od rozhľadne a koax k nemu nedočiahne. Preto ďalej vysielam len na magnetku. Aj tak nie je s kým robiť spojenia, viacmenej len kecáme s Milanom na Javorine, Foxom BB na Kaktus Majáku a okolitými súťažiacimi. Po tretej zaspávam a o piatej ma budí zvláštne bubnovanie na strechu auta. Mrznúci dážď mi na prvý pohľad pripomína sneženie. Brrrr. Von nejdem určite. Pôvodne som plánoval opäť sa presťahovať na kótu pod prístrešok. Ostávam až do konca v aute, počujem, ako Honzu robia aj ďalší, dokonca na chvíľu poberám Rotundu na Churáňove. Keby to bolo na veľkú anténu, ktorá je o 30 výškových metrov vyššie nad stromami, tak by to možno prešlo. Inokedy možno prejde.

P_20160514_200030

Som spokojný aj s tým, čo sa mi podarilo spraviť. 125 spojení v denníku už nebolo poriadne dlho. Ale pridám perličku na záver odpočutú počas súťaže:
Istá súťažná stanica volala nad ránom expedíciu Narkobarón na Sitne. A hovorí:”Počujem vás výborne, Narkobanán…”

2016-05-14-batovan-jn98as

Teším sa na výsledky a hlavne čoskoro dopočutia.
73 Marconi PE
(SK-424, exp. Baťovan)

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na EBH #1 – exp. Baťovan na Inovci (JN98AS)

 1. Marconi PE povedal:

  @Boris: dalo by sa aj viac, ale chcelo by to nejake lepsie moznosti uzavretej miestnosti priamo na kote, alebo moznost vyjst autom az hore…

  @Fido: asi to bude rovnakou nadmorskou vyskou a na rovnako otvorenymi smermi. Ten DX bol u mna len chilkovo otvorene pasmo…

 2. Fido Piestany povedal:

  Marconi, tvoje spojenia sa kryju s mojimi co sa tyka vzdialenosti na 5/8, ako keby kopia. Az na ten ojedinely zaujimavy DX ako sam vojak v poli.

 3. Boris Trnava povedal:

  Pekne si to opísal – 125 spojení je super výsledok!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*