EBH 2018 v podaní exp. Baťovan

Vyraziť na kopec a spraviť pekný výsledok, to bol cieľ pre tohtoročný Éter bez hraníc.

Éter bez hraníc sa snažím absolvovať vždy, keď mi to pracovné povinnosti dovolia. Za posledných 5 rokov mám len dve účasti a za zmienku stojí len 4. miesto z Inovca v roku 2016. Tento rok som už dlhšie vedel, že sobota je voľná, tak som zvažoval, kam sa prihlásiť. Hľadal som kótu, ktorá by mala vzhľadom na CZ spojenia vzdialenostnú výhodu oproti hraničnýcm kopcom (Veľká Javorina alebo Žalostiná) a zároveň by nebola v rádiovom tieni iného vysokého kopca. A našiel som. Teda, ani tak nie ja, ako Alex Radošina. Tým sa nominoval do zostavy.

Počas stretnutia na Remate sme sa dohodli, že vyskúšame Marhát (JN88XO). Na kóte je drevená masívna rozhľadňa, ktorej horné podlažie je asi 5m nad vrcholkami stromov. V nedeľu pred závodom sme sa vybrali hore len s ľahkou výbavou (drôtová anténa, stanica, batéria), aby sme otestovali, ako to odtiaľ lieta a či blízky vysielač telefónneho operátora nespôsobuje nejaké rušenie. Všetko bolo OK, testovanie prebehlo úspešne, vymysleli sme, ako  upevniť anténu na vrchol rozhľadne, ostalo už len pripraviť ostatné drobnosti.

Testovanie kóty prinieslo na pár minút 10 spojení

Týždeň však bol náročný a sobota neplánovane vyplnená rodinným programom v Bratislave. Z domu smerom k Alexovi som vyrážal len hodinu a pol pred začiatkom súťaže. Autom sme sa vyviezli, pokiaľ sa dalo a potom naložiť výbavu na plecia a na kótu len po svojich. Prišli sme krátko po západe Slnka, preto prvá úloha namontovať anténu. Použili sme Black Pirate, ale zabudli sme radiály. Keď sme si to uvedomili, jedným pohľadom sme s zhodli: pôjdeme bez nich. Natiahli sme koaxiál na spodné podlažie. Neviem, ako určovali výšku rozhľadne, ale kábel dočiahol presne ku stanici, hihi

2018-05-batovan-01
Na mieru vyrobená konzola (bez poškodenia konštrukcie)

2018-05-batovan-02
Hlavný montér, vodič, fotograf a provianťák – Alex Radošina

Pozrel som na hodiny, bolo presne 21:00. S hodinovým sklzom oproti ostatným začíname dávať výzvy. Najprv sa ozvali súťažiace stanice, po 15 minútach prvý signál spoza hranice – Karel Tršice /p Na kopci. Potom dlho len SK stanice z domácich QTH. V porovnaní s predchádzajúcimi závodmi ich bolo akosi pomenej, možno to však bolo spôsobené naším neskorým štartom.

Alex si roztiahol nafukovačku, natiahol sa a driemal, ja som postupne dával výzvu a sem-tam preskenoval pásmo, kde sú kontrolné stanice. Pred desiatou prvá dvestovka – expedice Furgon v Orlických horách. Na západ to teda chodilo, čakal som, ako pôjde východ. Pri spojení s exp. Kleť na mňa brejkovala slabá stanica z ktorej sa vykľul Michal Svidník /p a 283 km na severo-východnú hranicu. Super, radiály na Black Piráte nechýbajú (možno).

2018-05-batovan-05
LED svetlo je super, ale pritiahne hmyz celého okolia…

2018-05-batovan-06
Nebezpečná poloha ležiaceho strelca

Pred jedenástou večer potešil Honza Fousáč ako kontrolná stanica z Churáňova a bola prekonaná aj 300-kilometrová méta. Po nej dlho len “miestne” spojenia do 150 km a zrazu exp. Korbel z Podkrkonošia. Pásmo je čisté a tak meníme na prvýkrát reporty 22/22. Opäť skenujem pásmo a na tradičnej 28-ke nachádzam ďalšiu kontrolku – prekvapený Honzo Sulejovice ma pozdravuje na 395 km zo Svahovej. Škoda, chýba 5 km do 400-kilometrovej hranice.
Po polnoci sa stanice vytrácajú a nám sa obom drieme. o pol druhej ráno lezieme hore na rozhľadňu popozerať sa po okolí. Vidno na všetky strany, hoci už nie je úplne jasno, ale vzniká opar. Mesiac však svieti tak, že jeho odrazené svetlo vrhá tiene. Rozhodujeme sa, či ostať na kóte a spať, alebo ísť spať domov… Vidina vlastných postelí zvíťazila. Postupne balíme a za svetla lampášov opatrne znášame kompletnú výbavu lesom k autu. Tá cesta po tme sa zdala akási dlhšia.

V nedeľu sme si zavolali s niektorými stanicami, čo ostali až do konca a zistili sme, že sme za tretinu závodu spravili toľko spojení ako oni. Asi opäť budem banovať, že sme neostali do konca. Nie je však všetko stratené, sú pred nami ďalšie súťaže, ktoré určite absolvujeme. Keď som sa pustil do prepisovania denníka, behala okolo mňa najmladšia dcéra. Tak som ju zapojil do prepisovania. Veľmi sa jej páčila táto úloha a po dopísaní sa ma pýtala, kedy zasa pôjdem vysielať, aby mala čo prepisovať, hihi

2018-05-batovan-07
Miška pri prepisovaní denníka

Denník je odoslaný, ostáva počkať, kým Števo Zvolen všetko skontroluje a vyhodnotí.
Ďakujeme za všetky zavolania a ospravedlňujeme sa tým, ktorých sme nepočuli…

Marconi Partizánske a Alex Radošina
exp. Baťovan, SK-424

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na EBH 2018 v podaní exp. Baťovan

 1. Števo ZV povedal:

  Aj ja chcem takú pomocníčku pri prepisovaní denníka !!!

  Inak súhlasím so všetkým…hlavne s tým, že “budeme ľutovať, že sme neostali do konca”.

 2. Alan Trnava povedal:

  Paráda, takže kóta sa osvedčila. Myslím, že tomu hlavne pomohol fakt, že anténa bola až hore na rozhľadni. Ja som o tom tiež uvažoval – dať anténu priamo hore na Rozhľadňu Dolná Nitra, ale nemal som vymyslený úchyt.
  Takže som sa inšpiroval :).

 3. Marconi PE povedal:

  Nie, tá mapka hore na začiatku článku je správna – patrí k tomu testovaciemu portejblu v nedeľu pred závodom. Ale pridal som na koniec článku aj mapku zo samotného závodu.

 4. jano povedal:

  parada chalani.

  PS: nedodali ste neaku inu mapku nahodou. :-))))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*