Expedícia Novohrad alebo Ako sa Dva guľáše na Troch Chotároch varili…

Cébéčko je skutočne zaujímavý koníček. Predstava urobiť spojenia s ľuďmi, ktorých nepoznáme je fascinujúca. Niektorým z nás to však nestačí a túžime spoznať sa, ako sa hovorí “na video”…

Presne z tohto dôvodu niekedy vzišla myšlienka, že urobme niekedy niekde spoločné portejblové vysielanie, kde všetci prídeme, spoznáme sa, navaríme nejaký guľášik, opečieme niečo a dobre bude…

Presne tak sa aj stalo a druhý novembrový víkend sme sa všetci spoločne stretli na chate neďaleko kóty Tri Chotáre vo Veporských Vrchoch v kraji zvanom Novohrad. Presne podľa kraja si Pavol Turičky zvolil aj názov svojej expedície. V sobotu o 10h sme sa podľa dohody stretli s FormatomX V.Krtíš na motoreste Halier a pokračovali smer Turičky. Tam sme sa stretli a spoznali s Pavlom Turičky a vyrazili na miesto vysielania. Neboli sme v kompletnej zostave, ale ďalší mali doraziť, čo nevidieť.

Nakoľko sa v novembri dosť rýchlo stmieva, okamžite po príchode na miesto sme sa dali do prípravy guľášu. Cyro Zvolen začať krájať mäso. Ja (Števo Zvolen) som sa vrhol na cibuľku, zatiaľčo FormatX sa staral o náš pitný režim Krtíšskym červeným vínkom. Hneď na to dorazil Dušan Kotmanová s Ľubom Lučenec a nastal prvý problém. Každý doniesol mäso a usúdili sme, že všetko mäso do jedného kotla nevôjde. Keďže sme však zo Zvolena trepali druhý kotol, rýchlo padlo rozhodnutie, že mäso domov brať nebudeme a navaríme guľáše dva.

Ľubo v dyme vzadu varí prvý guľáš a Cyro vpredu druhý

Zatiaľčo sa guľášiky varili rýchlo sme sa dali do stavby antén. Ako prvá prišla na rad Pavlova anténa HB9CV. Videl som už pomerne dosť veľa prevedení tejto antény. Udivuje ma, koľkými spôsobmi sa to dá. Samozrejme aj táto bola úplne iná ako všetky doposiaľ.

Od antény sa pomaly opäť objektívom presúvame ku kotlom, kde Cyro práve za účasti FormatXa degustuje vzorky guľášu č.2. To už máme telefonické info, že na ceste sú aj ďalší účastníci z Fiľakova.

Všetko išlo od ruky a obaja kuchári sa zvŕtali jedna radosť. Prvý Ľubov guľáš už bol takmer hotový a tak šup šup zemiačiky hop do neho…

Debaty pokračovali a nemali konca. Krátko sme podebatovali aj s pánom majiteľom chaty. Následne sme šli nájsť nejaký vhodný stožiar pre FormatX-ovu závesnú anténu.

Konečne dorazila aj Exp. Apollo v zložení Róbert Fiaľakovo a Tomáš Fiľakovo a dokončili sme stavbu HáBéčka. Na drevený stožiar sme zavesili závesku a ešte nás čakala stavby 5/8ky.

Tak a tu sme všetci v plnej kráse. Horný rad zľava: Exp.Krtko (FormatX Veľký Krtíš), Exp.Mafia (Števo Zvolen), Ľubo Lučenec, Exp.Dráčik (Dušan Kotmanová), Exp.Apollo (Róbert Fiľakovo) a Exp.Novohrad (Pavol Turičky). Dolný rad zľava: Exp.Apollo (Tomáš Fiľakovo) a Exp.Mafia (Cyro Zvolen).

Po fotení sme sa pustili do stavby poslednej antény lambda 5/8. V pláne sme totiž mali porovnávanie troch antén a rôzne testy týchto antén v ostrej prevádzke. Pri stavbe 5/8ky som sa opäť naučil čosi nové. Na pripevnenie antény ku stožiaru sa dá použiť aj špagát 🙂

Nuž a takto vo finálnej podobe naša malá anténna farma vyzerala. Zľava HB9CV, v strede 5/8ka a vpravo závesná anténa.

Posledné foto z exteriéru nakoľko slniečko zapadalo a aj teplota šla rapídne dole. Pavol v chate zatiaľ zapojil vysielacie pracovisko a všetko bolo pripravené na štart.

Pomaly ale iste sa objektívom fotografa dostávame do reštaurácie a celá banda sme sa dali do koštovky uvareného guľášiku. Bol skutočne vynikajúci a prezradím Vám ďalej akurát to, že bol z diviny.

Števo Zvolen a Dušan Kotmanová/Rapovce

Presúvame sa do interiéru, kde už bolo samozrejme krásne teplúčko a na fotke je zachytený FormatX ako dáva výzvy ako Exp.Novohrad /p blízko kóty Tri Chotáre, podľa Google maps sme boli presne 780m nad morom v lokátore JN98TM. Ako posledného sme vysielačkou navigovali na chatu Jana Žiar nad Hronom (Exp.Chobot), ktorý dorazil už za úplnej tmy.

V chate sa každý venoval inému a napriek tomu spoločne. Na fotke v popredí chalani sledujú hokej Slovensko-Rusko. Na fotke v pozadí FormatX s Ľubom vysielajú. Pavol so Števom debatovali o programe Denník CL6.

Z testov vyšla jasne najlepšie smerovka HB9CV, druhá polka a posledná záveska. FormatX však tvrdí, že táto anténa vraj chodí až od 600km 🙂 🙂 🙂

Na pásme bolo cítiť, že už nie je leto. Portejblistov bolo málo a hneď druhé spojenie s Exp.Echo na Machnáči zostalo naše najdlhšie. Napriek tomu sa ozvali všetci skalní z okolia a z tých vzdialenejších Dušan Dolný Pial, Stará Vrana Nitra a tesne pred polnocou aj Jozef Vráble.

Vymysleli sme aj súťaž pre Denisu Rapovce, či spozná po hlase všetkých ôsmych členov expedície. Spoznala na prvý raz úplne všetkých !!! Debatovalo sa neskoro do noci.

Ráno ma zobudili česky hovoriace hlasy z rádiostanice. Dobehol som dole a spoznal Frantu Bransouze ako aj niektorých kolečkárov na Kotlíku Trnky Brnky. Na žiadneho z nich sme sa však nedobúchali, ale to nebolo pri tejto akcii vôbec dôležité.

Celá akcia dopadla výborne a po desiatej ráno sa jednotliví účastníci začali poberať domov. Opäť sme spoznali ďalších z pásma, ktorých sme dosiaľ poznali iba po hlase a už teraz sa tešíme na letnú akciu, ktorú sme si spolu dohodli. Ďakujeme Pavlovi Turičky za vybavenie chaty ako aj za pozvanie na túto výbornú jesennú aktivitu.

Kiež by sme sa raz na podobnej akcii stretli všetky Slovenské portejblové expedície !!!

73 Števo Zvolen SK-525

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na Expedícia Novohrad alebo Ako sa Dva guľáše na Troch Chotároch varili…

 1. Vladimír povedal:

  Pozdravujem priatelia, prečítal som si váš príspevok, palec hore, bodaj by bolo takých akcií viac, super pozdravujem vás a 73

 2. Števo povedal:

  Ach chlapi …

  Akurát som si dal na večeru ešte z nášho guľášiku a stále je perfektný !!!

  Na žiadosť Cyra Zvolen som ešte na koniec článku pridal jedno fotečku Pavla a jeho hafana. Vrajmu to Cyro sľúbil.

  73 Števo

 3. Jano Žiar povedal:

  Akcia bola super gulas taktiez a ludia ani nevravim 🙂 SUPER SUPER SUPER

  Dakujem este raz za pozvanie.

  Jano Ziar

 4. FormatX povedal:

  Ahojte dúfam že s tohto stretnutia spravíme pravidlo a budeme sa stretávať na letnej a zimnej stretávke tu na chate. Miesta je tam dosť, takže každý kto chce, bude vítaný. Ďakujem pekne za vašu spoločnosť a kopu srandy, ale aj za rozšírenie si obzoru. 73 priatelia.

 5. Pavol Turičky povedal:

  Janko ahoj, antena HB9CW pochádza od známeho konštruktéra antén /CZ/ mechanické prevedenie jednoduché,
  pevné, bezproblémové rozloženie a zloženie… tak ako napísal Števo – “koľkými spôsobmi sa to dá”.
  Zlepšévat sa dá, ale v jednoduchsti je krása…

 6. Jano Korňa povedal:

  spravne chlopi, tak to ma byt, klobaska a gulas je to co nas spaja 🙂 🙂 🙂

  na tom HB-cku ma zaujala konstrukcia, nad ktorou rozmyslam……. hlavny nosnik z nieco sirsieho dat mimo os (o hrubku ziaricov) a prepojovacie vedenie dat pekne v osi. PL-ko nasrobovat do diery v tom nosniku, konektor sa bude srobovat “z vonka” a koniec paneloveho PL-ka mi bude trcat pekne k tomu prepojovaciemu vedeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*