Februárový výjazd MAFIE alebo ako anténu nekotviť …

Vo februári som dlhšie avizoval, že sa chystám na najvyššie miesto na Skalke, až k vysielaču Suchá Hora. Čo ma stretlo cestou a ako samotná expedícia prebiehala? Čítajte ďalej.

 

 

 

Čakal som, že na konci februára už bude cesta k vysielaču v pohode zjazdná a že sneh sa roztopí. Ach ako som sa mýlil, ale poďme pekne po poriadku. Plánoval som ísť prvý krát v zime dodávkou. Rádiovoz ale v zime oddychoval a tak pri teste cez týždeň baterka ani nepretočila motor. Stačilo ju však dobiť a všetko bolo OK. V sobotu doobeda som všetko naložil a vybral cestami prvej triedy na Skalku.

Cesta od Kremnice na Skalku bola miestami asfalt (tam kde sa dostali slnečné lúče) a miestami čistý ľad (tam kde bol tieň). Všetko ubiehalo úplne v pohode až som sa dostal k poslednej zákrute pred tabuľu Skalka a tam som narazil na zápchu. Niektoré autá totiž nemali reťaze a na ľade proste šmýkali až zastali. Za nimi zastali ostatné a tak ďalej a ďalej. Tak som stál aj ja. Keďže reťaze som nemal bol ohrozený celý portejbl.

Po hodinke sa ale situácia ukľudnila, auta zmizli, tak som si kilometrík cúvol až k asfaltovému úseku. Rozbehol som sa a na troječke a bez reťazí som úplne piánko vyliezol až na Skalku. Tam ma čakalo snáď milión áut…

Cesta bola po oboch stranách lemovaná autami lyžiarov a priechod bol maximálne tak pre jedno auto. Podklad na ceste asi 500m pod vysielačom bol čistý ľad. Napriek tomu som to rozfutroval a hybááááj hore…

Nuž a keď som bol asi 10m od parkoviska, náhle na hlavnú odbočilo auto a rovno oproti. Musel som zastaviť, opäť tých 500m vycúvať a skúsiť to odznova. Na tretí krát sa mi to teda predsalen podarilo a v pohode som sa dostal až na vrchol parkoviska pod vysielačom. Slniečko krásne svietilo a keďže v horách je počasie nevyspytateľné okamžite som začal so stavbou antény.

Keďže na parkovisku bolo zo desať áut, kotvenie lanami neprichádzalo do úvahy. Preto som do snehu v záveji pri zvodidle vysekal sekerou koridor pre stožiar a plánoval som stožiar uchytiť o zvodidlo.

Začal som so stavbou stožiara s rotátorom. Následne som pridal rahno, na rahno obe antény…

Obe hábéčka boli rýchlo na svojom mieste, pridal som fázovacie vedenie, koax, ovládací kábel k rotátoru a všetko mohlo ísť do hodinky hore. Brnkačka 🙂

Héj ruúúúúp a všetko bolo raz dva hore. Prigurtňoval som stožiar dvoma gurtňami a bolo hotovo.

Následne som skontroloval PSV, dostavil sever rotátoru so severom dvojčaťa a mohlo sa začať vysielať. Mal som však všetko postavené oveľa skôr ako som mal v pláne začať. Počúval som teda Expedíciu Krtko, ktorá bola v éteri ako prvá. Trošku som si aj oddýchol. Čo to som pofotil, ale od 16:00 som už dával echo po všetkých kanáloch, že budem na 30-ke a že začínam o 17:00.

K vysielaniu asi toľkoto. Pred mesiacom to nechodilo lebo bola hustá hmla. Teraz bola krásna viditeľnosť, žiadna hmla, navyše pred pár dňami prešiel studený front, čo vždy značí dobré podmienky šírenia. Čakal som, že to bude lietať. A že aj lietalo, Moraváci s ktorými som sa minule trápil mi vyhrávali od 5/3 do 5/9. Postupne sa ohlasovali všetci skalné expedičky Krtko, Chobot, Baťovan, Mates Brno, Echo, Ondrej, Križiaci, Barbakan, ale napríklad po dlhom čase aj Vatrár. V prvej hodinke ma zavolala exp.Topgun (201km), hneď za ním Apache Znojmo (konečne 5/4-187km) a následne Skipper Kittsee s Alexandrom Suchohrad (135km). Na veľmi dlhú dobu bol najdlhším mojím spojením Tomáš Sruby (220km). Opäť som ale rád pozdravil ľudí, ktorých aj osobne poznám. Pepu Dolní Kounice, Karla Tršice, nového účastníka SPL Mariána Michalková, či Milana Senica. Sú to už roky čo behám na CB a niektoré modulácie mám už napočúvané, to bol aj prípad, keď som započul Frantu Bransouze na Babylone (krásnych 198km). Napriek týmto krásnym a dlhým spojeniam som robil aj celkom dosť okolitých domasedov a tak sa priemer na spojenie pohyboval stále okolo 90 km/spojenie. Následne telefonát od Vaška Chotěšov (Exp. Radegast), že vraj dnes to musia zabaliť skôr a že či by sme to neskúsili na SSB, keďže na FM ma nepočujú. Tak sme to skúsili. Keďže Milanovi Senica zo Žalostinej dali report 2/0 nečakal som, že sa to podarí. S malou dušičkou som sa preladil a ejha je to Vorlíkov hlas. Exp. Radegast Křížovych vrch “u voľákeho stohu či čo”. Ale krásne trojkové rádio a šup a spojenie bolo na svete. Kuknem do mapy, kde to vlastne sú a ono to je “Křižák” u Stodu 🙂 ! Fakt krepý názov pre mesto, že Stod….

Poďakovali sme si, oni že majú “splněno” a idú baliť. Ja som samozrejme pokračoval a keďže som mal vykúrený rádiovoz plánoval som potiahnuť do rána, rovnako ako Mates či Ondrej. Večer po 21h pásmo ale totálne umrelo, čo Vám budem hovoriť od 21h do pol noci len desať spojení, že by som už všetkých mal??

No nič o 23h si varím kávu, aby som mal aspoň niečo teplé v sebe, ale absolútne to nepomohlo a pol noci si ľahýnam na dvojmeter s budíkom na 6:11. Ešte som totiž nemal Exp. Pohádka.

Ráno som sa zobudil na zimu. Vypadla mi šťava a to bolo nie prvý krát tento víkend. Opravil som spoj na predlžovačke a po rannej hygiene som pokračoval. Pobehal som všetky možné kolečká, brejkol som na všetkých, čo som počul, ale klasicky toho opäť veľa nebolo. O 7:00 už klasicky prelaďujem na 12-ku ku kamarátom na Koltík Trnky Brnky. Tam ma veľmi zarmútilo, že nás opustil Jarda Hranice, s ktorým som mal v minulosti niekoľko pekných spojení. No čo už, všetci stárneme…

Pomaly sa blížila deviata hodina a koniec 16 hodinového úseku pre denník do Českej CB ligy. Nedostatok protistaníc urobil svoje a skončil som tesne pred stovkou. Keďže však panovalo krásne slnečné počasie a nikam som sa tentokrát neponáhľal pokračoval som ďalej. Veď do SPL môžem poslať aj 24h denník. Tak som ešte raz ráno pozdravil všetkých z Dolniakov, Krokodíla Lovce, Aďa Šaľa, Starú Vranu, ale aj Milana z Mýtnej a samozrejme aj tieň celej mojej expedičky Cyra Zvolen, ktorý ma neustále monitoroval. Definitívne končím o 10:00 s Robim Tvrdošovce, ktorý sa presťahoval do Nových Zámkov.

Myslím, že tento výjazd môžem považovať za úspešný. Keďže sa podarili Radegasťáci mám ODX víkendu. Opäť som trhol stovku, čiže aj bodíkov bude a nič sa nepokazilo. Všetko môžem o mesiac vytiahnuť a prísť znovu.

Na koniec môjho rozprávania chcem poďakovať všetkým za spojenia. Tím, čo to skúšali a nepodarilo sa, ďakujem tiež, posnažím sa byť na budúce lepší. Zdroj, ktorý mi počas celého portejblu brumel, ide do opravy. V pondelok som odstránil aj poruchu na ovládacom kábli k rotátoru, takže kľudne by som šiel na ďalšiu expedičku aj dneska 🙂 Najbližšie to ale bude až 23.marca a tak si už teraz všetci rezervujte termíny, odkladajte pohreby, svadby a dovolenky 🙂

Na úplný koniec musím povedať, že ma opäť potešili spojeníčka s mladými cébečkarmi. 5-ročnú slečnu Kamilku z Nových Zámkov Ste mohli vidieť minule, tentokrát do tejto kategórie možno pridať Félixa Francova Lhota a Tomášeka Liptál. Rovnako sa teším aj z faktu, že starší cébéčakri začínajú vyťahovať zo šuflíka svoje staničky, však Jozef Vráble, či Tibor Nitra…Len tak ďalej priatelia !!!

73 Števo Zvolen SK-525

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Februárový výjazd MAFIE alebo ako anténu nekotviť …

 1. Apache Znojmo povedal:

  Stevo paradni report. Pekne sa to cita:) Jsem rad ze jsem to spojeni konecne udelali s poradnymi parametry. To, ze stanice pribyvaji je myslim zasluha nas vsech, co vysilame , co jsme vytahli znovu stanice na svetlo ( ja znovu po 18 ti letech:) Co sdilime sve fotky a videa. Motivuje to ostatni to taky zkusit, nebo znovu zacit. O vikendu jsem si udelal portable na Devine na Palave. a mel jsem spojeni s dvema novymi operatory, kteri se rozhodli vysilat. Prave tim, ze sleduji treba cbpmr nebo jine aktivity. Takze parada. V marci znovu naslysenou 🙂

 2. Venca Chotěšov CL-39 povedal:

  Števko i Radegasti na to QSO čuměli také jak husa do flašky a nutno konstatovat, že se těch 429 Km dobře zapisuje . Moc děkujeme za trpělivost a hlavně za to , že vůbec jsi. Pro CB je to opravdu dobrá zpráva.

  Venca

 3. Marián Strečno povedal:

  A na Východe pribudla nová volačka – “Ruso Poprad” .

 4. Mates Brno povedal:

  Zaujímavé rozprávanie. Tak dopočutia v marci, Števo! Zaujímavé, že aj ja som na Morave stretol operátora, čo hovoril, že po dlhom čase vytiahol rádio zo skrine. Len si teraz nad tou stovkou neviem spomenúť, ktorý to bol. Zdá sa mi, že od mojej prvej skúsenosti na pásme v roku 2016 CB teraz trochu ožíva. Ak to takto pôjde ďalej, na ďalšom PE33 urobíme 200 spojení!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*