Nová anténa – CB ladená studňa !

Tí, ktorí Ste o tejto famóznej a vynikajúcej anténe už počuli a vyskúšali ju, tak Vy článok preskočte. Sú tu ale aj noví operátori a tých by táto problematika možno mohla zaujať. O čo vlastne ide???

 

Viacerí operátori skúšajú laborujú ako čo najlepšie vylepšiť svoj príjem a vysielanie. Niekedy pomôže celkom obyčajná náhoda…

Tento odborný článok som čítal pred viac ako 20 rokmi, ale na konci uznáte, že je stále aktuálny. Bol písaný nie v slovenčine, tak ospravedlňte môj preklad. Teda o čo konkrétne vlastne ide?

Anténa CB ladená studňa je v podstate veľmi jednoduchá záležitosť a pritom funguje parádne, nakoľko som ju sám skúšal a dokonca niekoľko krát. Čo potrebujeme? Potrebujeme CB anténu lambda 5/8 s minimálne troma radiálmi (ak je ich viacej chodí to ešte lepšie). Ďalej potrebujeme studňu dostatočného priemeru.

Postup:

Päťosminu zložíme ako keby sme ju išli používať klasicky. Utiahneme celý žiarič, pridáme všetky radiály a POZOR ZMENA, nestaviame ju na stožiar, ALE vrch antény vložíme do studne. Spadnutiu antény do studne úplne zabránia práve radiály, ktoré držia po obvode studne.

Ladenie:

Opäť veľmi jednoduché. Pripojíme PSV meter a meriame PSV. Ladenie antény do najlepšej hodnoty PSV dosahujeme výškou vodnej hladiny pod žiaričom antény. Inými slovami, vodu zo studne buď musíme odčerpať, alebo dočerpať. Ak sme s PSV spokojní, môžeme dávať veselo výzvy.

Praktické skúsenosti:

Ak sa Vám to podarí naladiť tak ako mne PSV 1:1, budete úplne šokovaní. Jednak protistanicami, ktoré Vás budú volať a tiež reportami. Mne sa podarili tri krásne DXy do Austrálie a to som to skúšal iba jednu jedinú sobotu na chalupe. Prvé spojenie bolo Kengura Sidney s reportom 5/9+10dB. Ako druhý ma zavolal Šerif Melbourne 5/9. Potom som odčerpal trochu vody a posledné spojenie bol Johnathan Brisbane z lokátora QG62MM s reportom 5/9+60dB – 15.413km!!! Ak niekde vyhrabem, doplním za toto spojenie aj QSL lístok.

Ja som to skúšal v lete v suchom počasí, ale v článku bolo popisované, že ešte lepšie výsledky sa dosahujú na jar a na jeseň, keď je pôda oveľa viac vlhkejšia.

Kto máte možnosť (studňu) vyskúšajte túto fantastickú anténu. Základom je však dobrá angličtina, nakoľko protistanice bývajú väčšinou DXové zemi, hovoriace najčastejšie po anglicky.

Držíme palce a posielajte reporty, kto Ste sa kam dovolali. Veľa šťastia CQ DX !!!

 

 

 

 

 

Ak Ste sa dočítali až sem, tak Vám ešte raz ďakujem za pozornosť, ale žiaľ takáto anténa nefunguje, jedná sa iba o PRVÝ APRÍL 🙂 🙂 🙂

Ale aspoň sme sa v týchto časom trošku zabavili, ta ňe??

73

Števo Zvolen SK-525

 

 

 

 

 

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

8 reakcií na Nová anténa – CB ladená studňa !

 1. Expedice Žába OK9ATD povedal:

  Zdar, Žába to kdysi taky zkoušela ale s drátovou anténou. Ale nechodilo to nikam. Tak k vršku antény přidělala drátový koš a výsledkem je po každém spuštění antény do studny dobře vychlazená šestice piv!

 2. DW povedal:

  Čau Števo. Mňa pre zmenu vypla hneď prvá otázka v diskusii k rádiostanici v jednom eshope. Prvoaprílový žart to asi nebol, či? https://bit.ly/3sLPYVx

 3. bubu povedal:

  Stevo, ty si ale sibal!
  Povies len polovicnu pravdu a potom sa za bukom posmievas, ze im to nefunguje.
  Nenapises, ze antenu treba pred vysielanim poriadne namazt slaninou a
  ako sa ladi klobaskami a kraslicami, co sa posuvaju po porotivahach podla PSV,
  ktore nema byt 1, ale 1.4.

 4. Jano-Korňa povedal:

  ha ha ha
  vy si (myslite ze si) robite srandu, ale takto sa naozaj vysielalo svojho casu.
  ked na slovenskej ponorke (asi to bola HRINOVA), bol na ZVS moj suseded CB-kar Duro Muro. presne ako pise Stevo, najlepsie to “hralo” ked plavali okolo protinozcov.

 5. Snikers Nemšová povedal:

  Paradny clanok pobavilo 😀

 6. števo zv povedal:

  Popisovaný príbeh samozrejme nie je môj. Bol zverejnený vo výzve na kanáli niekedy pred 30 rokmi v rubrike “Klub sedmilhářu” … myslel som že na odľahčenie sa to na dnes hodí.
  A Exp.Studňa – navrhujem nech pošlú nie foto, ale radšej video 🙂

 7. Marian Michalková povedal:

  Ahoj, zaujímavý nápad. Na Michalkovej studňu máme, len by som chcel vedieť aká má byť teplota vody v studni a či anténa funguje aj v noci a v akej fáze má byť Mesiac ?
  Čo sa týka tých DX spojení, predpokladám, že protinožci mali tiež podobnú anténu ako popisuješ. Za skorú odpoveď ďakujem 73.

 8. Kaso povedal:

  Tak tu ti musím oponovať! Exp. Studňa /p záhradky nad Novým Mestom nad Váhom mi neraz hovorili, že vysielajú zo studne. Fotku mi síce nikdy neposlali, ale tvrdili mi že to funguje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*