“Okřesní přebor” Mafie a prvý krát na Lešti

Druhý report z prvej expedície tohto roku Vám predstaví Exp. Mafia…

 

Po vzore Trnavákov ani Exp. MAFIA nechce zostať bokom a predstavím Vám náš “Okřesní přebor”. Keďže je aktuálny zákaz cestovania z okresu do okresu snažil som sa ho dodržať. Hoci by som nemusel a mohol použiť povolenie z práce, ale povedal som si, aspoň bude sranda. Doma na mape som hľadal nejaké vhodné miesto v okrese Zvolen. Hľadaním som sa dostal až na kraj okresu. Kopec bez mena susediaci s okresom Krupina  vykazoval nadmorskú výšku cca 700-710m nad morom, čo je ale dôležitejšie, výškopis.cz už ukazoval, že na smer Nové Zámky a okolie by mala byť priama viditeľnosť. Takže bolo rozhodnuté, prvý krát ideme skúsiť QTH na okraji Vojenského Obvodu Lešť. V sobotu ráno sme tentokrát vyrazili po vééééľmi dlhom čase v dvojici s Cyrom Zvolen. Po príchode na kótu nás čakala doslova zimná idylka. Cca 20cm snehu a krásne slnečné počasie. Však pozrite.

MAFIA_1_2021_1

Keďže slniečko nemuselo svietiť dlho, nelenili sme a okamžite sme začali stavať antény. Na kopci sme neboli sami, boli tu ešte dve autá sánkarov. Samozrejme sme sa nevyhli otázkam typu: čo to robíte?, načo ten stožiar?, s kým sa budete spájať? a podobne…

MAFIA_1_2021_2

Ako anténu sme stavali jedno HB9CV a drôtový vertikál na udici. Stavba HáBéčka v dvojici ide podstatne rýchlejšie než osamote. Raz dva sme ju mali vo vzduchu. Následne sme hľadali, o čo postaviť laminátový teleskop so záveskou. Nakoniec sme využili jednu z kotiev a dve gurtne. Cyro najprv neveril, ale držalo to.

MAFIA_1_2021_3

Začali sme vysielať už okolo druhej vyslovene poviem na rovinu, že kvôli Exp. Baťovan, ktorý avizovali skorší koniec a chceli sme s nimi vyskúšať spojenie. Výškopis totiž ukazoval, že to neprejde, podobne ako Mariana Michalková, či Matej s Perún. Holt Lešť je už dosť na juhu Slovenska a niektoré smery proste sú zakryté. Za cieľ sme si dali 20-25 spojení. Však sme tam šli úplne prvý krát v živote. Nevedeli sme, čo očakávať.

MAFIA_1_2021_4

Prvé spojenie sme urobili s Exp. Echo. Hovorím si, 107km na začiatok, to nie je zlé. Následne sa nám podarili spojenia na juh Slovenska s Milošom Dolný Pial a Hiriburum Palárikovo. To bola druhá dobrá správa, výškopis teda neklamal a na tento smer nám nič nezavadzalo.

Následne mi skoro vyrazil dych Pepa Zlín z Pinduly, toto som skutočne nečakal, že prejde aj nejaká Moravská stanička. Miesto rotátoru sme využívali ručné točenie, konkrétne teda 10x Cyro a raz ja. Kam sa anténa nasmerovala to išlo. Zo severu sme podebatili so Smrečkom. Potom som počúval ako Tomi Nové Zámky robí Olega z Rusku, tak som sa o spojenie tiež pokúsil a vyšlo to. Lešť-Kursk 1265km! Čuduj sa svete, prešiel mi aj Marian Michalková, tu sa výškopis pomýlil, alebo sa naše signály od niečoho poodrážali, inak si to neviem vysvetliť.

MAFIA_1_2021_5

Postupne sa poozývali všetci nahlásení účastníci “okřesního přeboru” a vydreli sme aj spojenie s Baťovanom, toto sme nečakali ale opäť odrazy urobili svoje. Čo ma ale na tomto mieste prekvapilo azda najviac bola aktivita maďarských cébečkarov na SSB. Tam teda bola silná prevádzka. Bolo tam hádam aj zo 20 staníc. Žiaľ, neviem po maďarsky, tak na moju angličtinu reagovali iba niektorí. Takýmto spôsobom sa v denníku ocitlo aj päť Maďarov. Toto je u nás historický unikát.

Ako čas ubiehal, slniečko už bolo dáááávno za obzorom a teplota začala klesať, začali sme spolu s Cyrkom uvažovať o návrate domov. Stále a stále však bolo s kým robiť spojenia, tak Cyrko najprv zložil vertikál a portejbl sme dokončili iba s HB. Najdlhšie spojenie na kopec sa nám podarilo s Matesom Brno 215km a celkovo najďalej sme sa dovolali do Francúzskeho mesta Pau 1612km. Mimochodom Alaina Pau som robil aj v roku 2020.

MAFIA_1_2021_6

18:05 náš výjazd končíme spojením so Štefanom Púchov. Už bola fakt zima, nemali sme so sebou žiadne kúrenie a nechceli sme prechladnúť. So skóre 48 spojení sme nad mieru spokojní. Nebolo to v pláne. Urobili sme takmer dvojnásobok toho, čo sme predpokladali.

V závere by som chcel podať holt expedíciám ako Marco Polo, Trnaváci, či iným, ktorí tento zimný výjazd strávili pešky pod holým nebom alebo pod stanom. My sme si užívali aspoň aké také teplo v aute. Máte môj obdiv, neviem či by som to dal. Dávam palec hore!

Ďakujeme všetkým za spojenia a dopočutia vo februári, dúfajme, že počas Zimného závodu.

73

Števo & Cyro Zvolen – Exp. MAFIA

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na “Okřesní přebor” Mafie a prvý krát na Lešti

  1. Afro Trnava povedal:

    Pekny clanok a este krajsie spojenia. Klobuk dole. Nech vam to tak lieta aj nadalej 😉
    73!
    Afro Trnava (exp. Trnavaci)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*