SPL: Víkend na Trnovníku

Májový portejbl mi vybrali vlastne Milan Senica s Radegasťákmi. Pôvodne som totiž chcel vyraziť o týždeň neskôr…

Opäť som chcel začať vysielať skoro ráno v sobotu, ale hokeje spôsobili, že som vyrážal zo Zvolena až po deviatej. Dodávka tentokrát naprataná, nakoľko som okrem CB bral aj 2m.

 

Dodávka dostala novú nálepku CB klubu Česká Lípa a mohol som vyraziť. Opäť síce sám, lebo Cyro opäť nemohol, ale plný elánu…

Po pásme a aj na Remate sa ma viacerí spytovali na HB, dvojča a ako to sám dokážem postaviť, tak dnes som si pre Vás pripravil taký malý seriál. Takže ako stožiar používam dve spojené 4-metrové hliníkové rúry priemeru 50mm. Rúry si spojím dokopy a nasadím na zemi do dvíhačky. Zhruba v dvoch tretinách mám na stožiari ložisko so štyrmi okami na štyri kotvy. Natiahnem si kotvy a zabijem do zeme štyri kolíky. Natiahnem si najprv dve kotvy smerujúce oproti sebe, našpanujem jednu a priviažem na prvý kolík, detto druhá a na druhý kolík. Napokon tretia presne oproti smeru dvíhania a priviažem ju na tretí kolík. Stožiar je stále na zemi.

Až teraz stožiar vztýčim a nájdem miesto pre štvrtú kotvu. Zaviažem štvrtú kotvu a mám vo vzduchu prázdny stožiar bez antén. Došpanujem všetky kotvy tak, aby bol stožiar pekne kolmý. Následne štvrtú kotvu odviažem a prázdny stožiar ide dole. Až teraz začínam s montážou antén. Ako prvé ide na stožiar rahno dvojčaťa, mám ho dĺžky lambda štvrť.

Keď je rano dvojčaťa na stožiari pridám naň oba rahná antén. Najprv rahno prvého HB a potom rahno druhého HB.

Ďalej pokračujem s montážou prvkov prvého HB. Je to spolu deväť tyčiek. Dĺžky prvkov mám poznačené fixkami, čiže ide to veľmi rýchlo.

Rovnakým spôsobom pridám rýchlo aj prvky druhého HBéčka a obe antény sú nachystané.

Keď dve 50Ω antény spojíte paralelne, dostanete 25Ω anténu. My ale potrebujeme 50Ω. Preto ešte nakoniec pridám fázovacie vedenie, ktoré z dvoch 50Ω antén spojených paralelne urobí opäť 50Ω. Na to sa používajú dva 75Ω koaxy dĺžky lamdba/4*skracovací činiteľ použitého koaxu. Ja mám použitý staručký zelený televízny koax. Ku konektoru typu T pripojím obe HBéčka a koax smerujúci do rádiovozu.

Hotovo, sústava môže do vzduchu. Od rahna vezmem stožiar nad hlavu a postavím ho. Následne zakotvím poslednú štvrtú kotvu ku kolíku, ako na začiatku

Stožiar s dvojčaťom je vo vzduchu. Ešte nasadím stožiar do rotátoru, aby som ju mohol diaľkovo točiť a môže sa vysielať.

K vysielaniu tentokrát len veľmi krátko, nakoľko podmienky bolo veľmi slabé. Diaľky vôbec nelietali a opäť som zobkal iba všetko v okolí. Na počudovanie celkom dobre to chodilo na Ostravsko. Dokonca mám dojem, že ešte lepšie ako zo Suchej Hory, ktorá je o 230m výškových vyššie. Musím ale spomenúť predsa jedno meno. Skutočne ma veľmi potešilo, že sa na CB pásmo po rokoch vrátil kamarát Tino Zlaté Moravce. Bolo pekné ho po veľmi dlhom čase opäť počuť. Rád by som bol, keby sa takto vrátil aj ostatní…

O ôsmej začínal hokej tak som v tom čase viac nevysielal ako vysielal. Asi takto vypadalo moje hokejové štúdio. Bol som pripravený na všetko 🙂

Ako som spomínal podmienky boli veľmi slabé. Len dva spojenia nad 200km. Ešte šťastie, že sa podarilo dohodnuté spojenie s Expedíciou Radegast, ale aj tento signál priletel reportom iba 3/0. Toto 455km spojenie ale vlastne zachránilo celý CB víkend.

Ráno som ešte popridával Moravské staničky z kolečiek a priemer na spojenie sa vyšplhal tesno skoro až na 100. Vyzeralo to zle, ale nakoniec to nebol až tak špatný výsledok.

V nedeľu po 9h som CB vysielanie ukončil. Stožiar zložil dole, nahodil dve 8elementové Yaginy DK7ZB a odbehol prevádzkový aktív na pásme 144MHz. Len pre info, za tri hodiny som urobil 101 spojení, čo bolo viac ako na CB. Celkovo som si teda fakt veľmi dobre zavysielal. Tak to bol môj víkend na Trnovníku. Dopočutia na EBH 2019 !!!

73

Števo Zvolen SK-525

 

 

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na SPL: Víkend na Trnovníku

 1. Felix Francova Lhota povedal:

  OM7KW?
  Jejda tak to jsme se slyšeli 😀 já chodím na Provozní Aktiv každý měsíc ke KJT 🙂
  Aspoň vím koho pozdravit příště 🙂

 2. Števo povedal:

  To Félix: značku mám OM7KW a OK2KJT alebo OK2C robím každý pretek 🙂 !!!

 3. Felix Francova Lhota povedal:

  Števo jaká je tvoje OM značka?
  A či náhodou nemáš v deníku 144MHz i OK2KJT.

 4. Venca Chotěšov CL-39 povedal:

  Števko nevím jak je to možné, ale mně to připadá, že jsi se na nás díval jak to děláme (dělám) a pak jsi to jenom opsal. 🙂 :). Jo dvojčátko ! To je neskutečný rozdíl v práci na pásmu v porovnání s 5/8. U mne to dělá při S1 na 5/8 S4 na dvojčeti což znamená že je.li na dvojčeti S2 tak o této stanici na 5/8 vůbec nevím.Nemluvě o odfiltrování rušivých signálů které přicházejí z boků. Bohužel to odfiltruje i CB signál stanice která tě z boku volá. Ale protože neustále měníme polohu ANT, tak se to vždy nějak napraví.

  Děkujeme za QSO a v EBH NSL.

 5. števo zv povedal:

  To Alan: Som rád, že sa Ti páči !!!

  To Hurikán: Mohol som dať link na teóriu prispôsobenia, ale to by nik nepochopil. Takto fázuje antény Martin DK7ZB (www.qsl.net/dk7zb). Fázuje aj štvorčatá…treba si to pozrieť.
  Ale to, či to nespôsobuje útlm Ti povedať neviem. Inak sú aj iné spôsoby fázovania, ale pre 27MHz je toto riešenie najpohodlnejšie! Aspoň pre mňa 🙂

 6. Hurikán BB povedal:

  Paráda. Konečne vidím Števko ako to máš v tej dodávke zariadené…
  Teraz mi už je úplne jasné ako to je s tým impedančným prispôsobením dvoch antén. Tu sa mi len natíska otázka, či samotné prispôsobenie, nepredstavuje pre sústavu, nejaký malý útlm. Chystáš sa tohto roku ísť aj s dvojčaťom na meranie antén?

 7. Alan TT povedal:

  Super. Poučný článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*