ZCBZ #4 – exp. Križiaci

V seriáli o Zimnom CB závode pokračujeme už jeho štvrtým pokračovaním, expedíciou Križiaci. Roman Modra vie celkom zaujímavo prekvapiť výberom kóty. Tentokrát ale šiel na istotu a navštívil Veľkú Homoľu.

 

 

Na vrchu Veľká homoľa stojí od októbra nová rozhľadňa. 

Je tam aj prístrešok, kde sa dá schovať v prípade zlého počasia. Ideálne miesto na zimný závod 🙂

Týždeň pred závodom sme si boli s Marekom novú rozhľadňu pozrieť, aby sme vedeli, kde umiestnime anténu a čo všetko musíme na kopec vyniesť.

Po návrate domov začali prípravy. Rozhľadňa má 21 metrov a náš portejblový kábel iba 15. Keďže každá spojka znamená útlm, tak sme sa rozhodli spraviť nový 28 metrový kábel. Tak, aby pohodlne dočiahol z ktorejkoľvek časti vrcholovej plošiny až dole do prístrešku. Nakoniec sme použili kábel H155. Má síce väčší útlm ako RLF10, ktorý sme používali doteraz, ale je oveľa ľahší a ohybnejší.  

Piatok večer. Výbavu sme nakoniec zminimalizovali na tie najnutnejšie veci: hlavnú a záložnú staničku, 28m káblu H155, dva diely stožiaru, anténa Black Pirate 5R, záložná drátovka, dva kľúče, multitool, home made prenosný ohrievač, 2x 5Ah LiPo akumulátor a na otestovanie trubková baterka.
Čo je to a ako vznikla trubková baterka?
Dostalo sa ku mne 30 alkalických batérii veľkosti AA (klasické tužkové). Tak som si povedal, že vyskúšam koľko vydržia na portejbli. Zobral som 3 plastové vodovodné trubky a do každej som dal 9 batérii. Trubky som zapojil paralelne a tak vznikla trubková batéria 13.5V s teoretickou kapacitou približne 6Ah.

V sobotu poobede sme nahádzali do auta výbavu, deku a nejaké plachty a hybaj smer Zochova chata. Auto sme odstavili na našom zvyčajnom mieste a okolo druhej sa začala naša túra.

Na Veľkú Homoľu je to iba tri kilometre cez rozprávkovo zasnežený les. Za hodinku sme boli hore. Turistami sa to tam len hemžilo. Chvíľku sme čakali, kým sa rozhľadňa uvolnila a mohli sme ísť na vrchol namontovať stožiar s anténou. Zobrali sme iba dva diely stožiaru tak, aby boli radiály nad hlavami výhľaduchtivých turistov.

Stožiar s anténou sme priviazali o zábradlie a hybaj dole zapnúť staničku. O pol štvrtej som pripojil našu experimentálnu trubkovú baterku a zapol staničku. Rýchla kontrola PSV a neverím vlastným očiam. Na všetkých kanáloch 1.0, to sme tu ešte nemali 🙂 Ešte pred prvou výzvou musíme dať prípitok, lebo keď sa raz chytím mikrofónu, tak ho len tak nepustím.
Našiel som si voľný kanál a zahriaty vareným vínom, dávam prvú výzvu a hneď aj odpoveď  Expedice Tři Vopice /p Stádla a v pozadí už brejkujú ďalší. Zapisujem jedného za druhým a tu zrazu šieste spojenie  Expedice Pohádka nám hovorí, že sme ich prvé spojenie :-). Posielam im report 55, ale už sa dobíjajú ďalší a ďalší. Po pol hodine mám 22 spojení a chvíľku čas na ďalší pohár vareného vínka. Len čo som ho dopil dávam výzvu a kolotoč sa začal nanovo. O pol piatej sa zošerilo a ochladilo. Tak sme začali so zimnou úpravou prístrešku.

Na strany odkiaľ vial vietor sme pribili plachty, aby na nás nefúkalo a zapálili ohrievač. Vonkajšia teplota bola okolo -1.5°C, ale vnútri za plachtou bolo citeľne teplejšie.
Po hodine a pol sa skončil experiment s trubkovou baterkou, keď stanička nepríjemným pípaním protestovala, že napätie kleslo pod prevádzkovú hodnotu. Výmena za osvedčenú LiPo a maratón pokračuje. Tempo sa trošku zvoľnilo, ale aj tak sme stihli za dve hodiny spraviť polovicu všetkých našich spojení.

Okolo šiestej prišla jedna skupinka fotiť nočnú rozhľadňu. Vonku už bola tma, iba svetlá miest presvitali cez stromy, ale to ľudí neodrádzalo. Stále prichádzali, aby sa mohli pokochať výhľadom. Ja som rapotal do mikrofónu a Miro vysvetľoval zvedavcom, kto sme a čo tam robíme.

Celý večer sme mali jasno. Snežiť nám začalo až okolo pol desiatej.


Pohľad na náš vykúrený prístrešok. Pod nohami sme kúrili liehom a na stole je ohrievač z turistického variča.

Po desiatej už nepribúdali žiadne nové spojenia, tak sme začali s balením. Portejbl sme zhodnotili ako vydarený a už sa tešíme na ďalší. Ďakujeme všetkým ktorí sa ozvali. Dopočutia na ďalšom portejbli priatelia.

 

73
Roman Modra (SK-811)
Exp.Križiaci

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na ZCBZ #4 – exp. Križiaci

  1. Alan Trnava povedal:

    Super výkon ako vždy! Ohrievač je No. 1. Je to tuším niečo na pečenie. Ja už tiež dlhšie rozmýšľam spraviť H155… Asi začnem aj konať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*