Aj zima má svoje čaro

December priniesol už všade po kopcoch slušnú výšku snehovej nádielky, ale aj napriek tomu sa nás nakoniec cez víkend stretla na pásme celkom slušná partia…

 

 

 

Jedno bolo jasné už pred výjazdom. Cyro Zvolen musí zostať doma a budem to musieť zvládnuť všetko sám. Teda s predstihom som v piatok vyrazil smer Kremnické vrchy. Keďže sa situácia vyvinula tak, ako sa vyvinula, objednal som si na celý víkend jednu izbu na Chate na Skalke. Chata je aj v zime celkom slušne prístupná autom a nadmorská výška 1188m by mala poskytovať dobrú polohu skoro na všetky smery.

Chata má síce iba jedno poschodie, čo je ale pre nás vysielačov zaujímavejšie, v úrovni prvého poschodia je voľne prístupná terasa, kde sa dá po dohode s pánom chatárom umiestniť anténa. Presne na tom mieste začal okolo 15h stavbu antény. Samému to išlo pomalšie, ale za hodinku som mal všetko nakáblované. Problémy nastali pri dvíhaní. Samému sa mi to nepodarilo zodvihnúť a stožiar s oboma HBéčkami mi spadol. Dokonca dva krát. Usúdil som teda, že toto asi ťažko sám zodvihnem a miesto 8m stožiaru som znížil stožiar iba na 4m. Toto som už v pohode za úplnej tmy zodvihol a ukotvil. Unavený som sa chcel vrátiť do chaty, no žiaľ vchodové dvere zamknuté a moje vyfasované kľúče samozrejme v mojej izbe dnu. Ďalšie dve hodiny som teda zháňal ubytovaných po celej Skalke, nakoniec som ich našiel trénovať pri umelom osvetlení na bežeckom štadióne, ach…Po tejto príhode som unavený a premrznutý ľahol do postele a zaspal.

Ráno o siedmej som bol skontrolovať anténu, že či mi sedí predok antén s azimutom rotátoru, nakoľko mi Moraváci šli akosi slabšie zo severu a silnejšie z juhu. Samozrejme, že som anténu po tme nasmeroval naopak. Takže som to napravil a zhruba o pol ôsmej som urobil prvé spojenie na Kotlíku Trnky-Brnky.

Spojeníčka ráno pekne pribúdali, ale ako sa čas blížil k obedu staníc rapídne ubúdalo a tak som sa vydal von, čo to pofotiť, nech mám pamiatku a vy predstavu ako to 15.decembra v Kremnických vrchoch vypadalo. Vonku bolo -4°C a asi pol metra snehu.

Toto je pohľad z terasy na východ, teda smer vysielač Suchá Hora

Toto je pohľad z vrchu zjazdovky smer sever, ten posledný kopec, celý biely s čiernych fľakom na vrchu je Krížna

Koniec lyžiarskeho vleku s pohľadom na zasnežené stromy, v pozadí rozhlasový vysielač Suchá Hora

Toto je pohľad na západ, nakoniec sa ukázalo, že ten kopec predsalen troštičku vadil, bolo to cítiť

K vysielaniu tentokrát len veľmi krátko. Podmienky spred mesiaca boli oveľa lepšie ako teraz. Žiadne veľké diaľky sa tentokrát aleže vôbec nekonali. Pritom protistaníc na druhej strane Čiech bolo celkom dosť. Proste to nechodilo. Ale boli aj takí, čo dopadli ešte horšie ako ja. Radegasti zabudli natankovať centrálu, partia na Kaktus Majáku zistila na kóte, že chata je bez vody a museli dole, Jano Nové Zámky cestoval skoro 200km na Mikulčák, z ktorého som ho počul ale iba 2 minúty a potom už nič. Celkovo som myslím, že nedopadol som najhoršie.

Jedna z antén pri pádoch skončila jemne povedané vytúnovaná, ale PSV sedelo, tak som ju cez deň ani nevyrovnával. Spojenia postupom času síce pribúdali, ale všetko to boli iba spojenia okolo 50-60km žiadne diaľky. Tie sa rozbehli až k večeru, keď sa začínali ozývať ohlásené expedície a moravskí portejblisti. V jeden okamih, sa mi spoza dverí ozvali Marconi Partizánske a Nautilus Handlová. ktorí ma prišli navštíviť, milé, no ani som ich nemal čím ponúknuť…

Podmienky veľmi kolísali, napr Matesa Brno /p Jeřáb som robil reportom 2/0 a neskôr sme si všetko päťkovými reportami radšej opakovali druhý krát. Detto Vláďa Tři Dvory /p Zvičina. Nech som robil, čo som robil Radegastov, Pohádku, Jakuba Řevnice či Apacha Znojmo som za celý pobyt nepočul ani jediný raz.

Nuž čo, k večeru som už musel s hlasom “dole”, aby som v chate nerušil ostatných ubytovaných, ale od 23h to bolo už iba trápenie…nakoľko som už všetkých v denníku asi mal. Počet spojení bol 119, ale ako som spomínal, prevládali spojenia do 60km, česť výnimkám !!! O 23:30 som to vypol…

Ráno som pridal už len posledné spojenie Irenku Cotkytle, tak ako minule a šiel som všetko zložiť, zbaliť a rýchlo domov, kde som mal už zase iné povinnosti.

Celkovo teda 120 spojení, najdlhšie V3D /p Zvičina 301km. Počet spojení hodnotím výborne, ale vysielal som takmer celý deň. Čo sa týka podmienok, tie neboli veľmi dobré, ale čo už my s tým spravíme, však.

Moje poznatky. Veľmi dobre fungujú a sú aktívne dve CB komunity. A to, dolniaky oblasť Nových Zámkov (Palárikovo, Šaľa, Oháj, Veľké Lovce, Doplný Pial, Tvrdošovce, Cabaj-Čápor až po Nitru) a druhou je Novohrad, teda oblasť Lučenec, Mýtna, Rapovce, Turičky, Fiľakovo až po Veľký Krtíš. Samozrejme to žije aj v Martine, v Žiline, vo Zvolene, na Považí takisto, ale tieto dve oblasti to tentokrát proste vyhrali a majú odo mňa prst hore!

Páni a dámy, máme tu pomaly koniec roka a to je čas aj trochu bilancovať. Expedícia Mafia (Števo & Cyro ZV), by chcela aj touto formou poďakovať všetkým svojím verným prispievateľom, teda tým, ktorí na nás stále pravidelne voláte. Aj a najmä vďaka Vám tento náš spoločný koníček stále funguje. Dokonca mám pocit, že funguje čoraz lepšie a lepšie. Ďakujeme Vám všetkým za všetky spojenia, za reklamu, ktorú nám po pásme robíte a naháňate ďalších brejkov, veľmi si to ceníme. Oceňujeme aj to, keď na nás voláte a spojenie nakoniec neurobíme, nevadí o mesiac bude lepšie. Takže všetkým, či už na Slovensku alebo v Čechách, ešte raz jedno veľké MAFIA ĎAKUJE !!!

Rovnako by sme Vám chceli zaželať pokojné prežitie Vianočných sviatkov, pokiaľ Ste celý rok poslúchali, tak aj Botahého Ježiška, no a do nového roku 2019 Vám prajeme hlavne pevné zdravie, veľa šťastia, veľa veľa lásky, nejaké to € naviac, dobrých priateľov a dobrý kvalitný nikým a ničím nerušený príjem !!!

73 Exp. MAFIA – Števo SK-525

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na Aj zima má svoje čaro

 1. Venca Chotěšov CL39 povedal:

  I exp.Radegast se připojuje k Pohádce a slibuji Števko, že příště bude natankováno a že se zadaří. Zmiňuješ se, že jsou výsledky stále lepší. Ano a je to logické . Podívej se na co vysíláš! To se musí projevit.

  Pěkné svátky a hlavně pevné zdraví.

  Venca

 2. Skipper povedal:

  Veselé Vianoce Mafiáni!
  15.12. som portejbloval na Hundsheimer Berg 480 m JN88LD.
  S Ruksakom a s uľahčenou verziou mojej výbavy som mohol vysielať iba 4 W.
  Anténa bola doma vyrobená GM, len tak hodená cez nízke stromy. Ale aj tak sme robili pekne spojenie cez vyššej 160 km. Dokonca ešte Mateš Brno na Jěřab má počul – 214 km.
  Nejaké fotky nájdete tu:
  http://www.cbpmr.cz/fotogalerie/
  https://www.funkbasis.de/viewtopic.php?f=15&t=45250&start=885

  Chcem sa poďakovať aj za všetky super spojenia s Vami!!! Nech nám to tak letí aj budúci rok.
  Krásne a pokojne Vianoce vsetkym a všetko dobre v novom roku.

  73 Andreas, Skipper Kittsee, člen Exp. Horná Orava

 3. exp pohadka povedal:

  Bohužial tohtokrat sa nepovedlo,možno aj tym že chybal cely stožiar, ale verim, že nabuduce to bude lepsie. Do noveho roku vsetko dobre a nech sa vam dari. Dopočutia 73!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*