CB poľný deň 2021

V prvej polovici augusta sa uskutoční jubilejný 25. ročník Slovenského CB poľného dňa. Hoci návrh na úpravu propozícií visí na webe už od 14. augusta 2020 (!), cébečkári si ich začínajú všímať až teraz a prichádzajú prvé otázky. Poďme si teda spoločne prejsť návrhy na zmeny v propozíciach a ich vysvetlenie.

Edit 28.6.2021, 12:00
Po prečítaní vašich komentárov nižšie pod článkom zverejňujem platné propozície pre 25. ročník (2021).


V tomto článku budem komentovať, prečo navrhujem dané úpravy propozícií.

Bod 2. c)
víťaz predchádzajúceho ročníka nesmie vysielať z toho istého lokátora.

Cieľom tohto doplnenia je dať priestor na dosiahnutie dobrého výsledku aj iným operátorom, aby tí, ktorí niekedy šomrú, že z danej kóty vyhrá každý, kto na ňu vylezie, mali možnosť svoje tvrdenie dokázať.

Bod 2.d)
d) súťažiaci robí zvukový záznam celého závodu. Záznam si môže organizátor vyžiadať na posúdenie v prípade dokazovania správnosti spojenia.

Asi najviac diskutovaný návrh na doplnenie propozícií. K tomuto bodu som dospel počas posledných dvoch rokov, kedy stanica na popredných miestach mala vo svojich denníkoch zapísané unikátne* spojenia s protistanicami zo svojho domáceho QTH, ktoré sa neobjavia v žiadnom inom denníku nielen počas CBPD, ale počas celého roka. Vystupuje teda otázka, či tieto spojenia boli reálne uskutočnené. To sa dá dokázať zvukovou nahrávkou, ktorú si organizátor môže vyžiadať.
Máme odskúšané, že celonočný portejbl (18:00 – 08:00) sme dokázali nahrať do mobilného telefónu položeného pri reproduktore vysielačky. Chápem, že väčšina z nás chodí na kopec a zvlášť túto súťaž skôr pre zábavu, ako pre výhru, ale ak nechcem nikoho upodozrievať, že si zapisuje vymyslené spojenia, chcem mať ako vyhodnocovateľ k dispozícii dôkaz toho, že spojenie bolo riadne uskutočnené. Príde mi totiž nefér škrtnúť niekomu spojenie s reportami 20/20, ktoré bolo spravené ale zapísané s chybou a vymyslené spojenie zapísané správne uznať bez mihnutia oka.
Určite s k tomuto bodu strhne diskusia, budem sa snažiť v rámci časových možností reagovať.

*/ unikátne spojenie = spojenie s protistanicou len v jednom denníku. Ostatní súťažiaci toto spojenie nespravili.

bod 4. a)
ktorú počas súťažného vysielania nesmie zmeniť.

Vlani, či predvlani niekto zmenil počas súťaže svoju volačku a v denníkoch niektorých protistaníc sa objavili obe spojenia. Polemika, či to je alebo nie je duplicitné spojenie, bude vyriešená práve doplnením tejto vety.

Bod 6.c)
…v prípade portejblového vysielania  QTH aj názov miesta – kóty

Pri portejblových staniciach niektorí, najmä nováčikovia, neuvádzali úplné zápisy, lebo to propozície priamo nevyžadovali. tak sme  to upresnili dodatkom.

Bod 4.g)
Súťažný denník nesmie byť zverejnený na žiadnej internetovej stránke pred termínom zaslania denníkov podľa bodu 4. d).

Aby niekto nemohol využiť/zneužiť zverejnený denník iného súťažiaceho na opravy chýb vo svojom denníku, zakazujeme zverejňovanie denníkov kdekoľvek na internete. Po ukončení príjmu denníkov organizátorov (cca 1 týždeň po súťaži) je tento zákaz zrušený.

Bod 5.g) 5.h)
spojenie do toho istého lokátora s časovým odstupom menším ako 1 hodina,
unikátne spojenia (spojenia, ktoré sa vyskytnú v denníku iba jednej súťažnej stanice).

Možné alternatívy k najviac diskutovanej zmene v bode 2.d). Unikátnych spojení je však veľa v mnohých denníkoch, každý z nás má nejakého syna, dcéru, manželku, priateľku, kamaráta, ktorý sa ozve len nám… Nevedno prečo (?). Vo veľkých mestách ako je napríklad Nitra, je v jednom lokátore veľa staníc, súťažiaci na kopci však nemá čas kontrolovať, či od posledného spojenia prešla 1 hodina a eventuálne žiadať protistanicu, aby ho zavolala za xy minút…

Bod 6.c)
Súťažiaci počas celého trvania súťaže nesmie zmeniť miesto vysielania.

Predvlani niektorá stanica vysielala z troch rôznych miest a doslova rozdávala body ostatným a do súťaže poslala všetky tri denníky. Ako vyhodnotiť duplicitné zápisy typu:
Marconi PE /p prvý kopec
Marconi PE /p druhý kopec
Marconi PE/p tretí kopec
keď v propozíciách sa jasne píše o jednom platnom spojení s protistanicou bez ohľadu na to, odkiaľ vysiela?
Toto doplnenie propozícií bude jasne riešiť podmienku zaradenia iba jedného denníka. Pri zaslaní viacerých denníkov bude uznaný len prvý z nich podľa času spojení. Je na súťažiacom, ktorý denník do súťaže pošle. Vyhodnocovateľ však bude mať sťaženú situáciu pri kontrole. Uznať spojenie z prvej kóty, keď súťažiaci poslal denník z druhej ätretej) kóty, pričom danú protistanicu už viac nespravil?

Čakám na vaše komentáre. Oficiáne znenie propozícií by som rád zverejnil najneskôr mesiac pred súťažou, tzn. 7.7.2021.

Marconi Partizánske
SK-424

 

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na CB poľný deň 2021

 1. Marconi PE povedal:

  Ďakujem za vaše názory, diskusiu ukončujem a komentáre vypínam
  Marconi PE

 2. Kaso povedal:

  Takže
  Bod 2d:
  Robiť zvukový záznam je novinka v propozíciach, avšak na pásme nie. Poznám stanice, ktoré si natočili na magneťák vyše 100-hodinovú prevádzku na CB pásme, ale len preto, že chceli, organizátor celej akcie je puntičkár a išlo o preukázanie tohto rekordu. Inak používal magneták len na tie unikátne spojenia (400-500km diaľky), alebo keď slovák “hovoril” spojenie typu Jířa Kroměříž /p Čupřina. To sa tam válal smiechom a musel to mať. Osobne si tiež vybrané závody nahrávam, počas EBH som na malý diktafón nahral cca 8 hodín záznamu a potom zdochli baterky, čo som si nevšimol – moja chyba, nevadí. Tuším 2 krát som záznam prehral, lebo som dohľadával nejaké spojenie, čo mi protistanica povedala.
  Nahrávanie by som zvolil ako dobrovoľné, ale ak sa bude riešiť nejaké QSO a ja nebudem mať argument, že operátor mi povedal toto, tak sa musím zmieriť s tým, že QSO bude škrtnuté. Teraz nehovorím o tých unikátnych!

  Mám dojem, že ani v (HAM) rádioamaterských kontestoch sa nenahráva.

  Bod 4g:
  nesmie byť zverejnený na žiadnej internetovej stránke…
  tu je to boj s veternými mlynmi, lebo:
  1. denník vytlačím a pošlem.
  2. na weboch a v bankách sa objavujú denníky iných portejblistov, ktorí si idú zavysielať len tak, spravia 30-50 spojení a do pol hodiny je denník na webe. Áno, určite tam nebudú všetky spojenia, ktoré som ja robil, ale čo to sa tam nájsť dá.
  3. operátori si medzi sebou napíšu. aj z EBH mi písali minimálne dvaja, či som počul toho a toho a čo vôbec hovoril, jeden si pýtal číslo ALFY v tom a tom čase. dokonca som sa našiel u jedného operátora v denníku a ja som ho v denníku nemal. počúval som aj audio záznam a nič. záhada zostala nevyriešená.
  Nerob z toho HAM závody.

  Bod 5g:
  spojenia do jedného štvorca s hodinovým odstupom??? to nemyslíš vážne. keď robíš spojenia v pile-upe 47 QSO/hod. tak nemáš čas riešiť a na papieri pozerať či máš lokátor JN99GU v poslednej hodine alebo nie. Oni susedia Franta a Libor zapli CB na pokec, našli expedíciu na kopci, tak s ňou spravia spojenie a dajú jej body a idú sa baviť ďalej.
  Nemáme na to v programoch ani príslušnú funkciu, ktorá by to sledovala. CL6 nie, Denník na webe – zrejme nie, neviem ešte čo funguje. A čo my papierový?
  A už vôbec nemáme na začiatku rovnaké podmienky na štart do súťaže. Napríklad, že budete mať hore na kopci počítač s vedením denníku offline (ideálne online) so zapnutou funkciou “1QSO do XX99XX”. Samozrejme za tú hodinu už druhá, tretia, štvrtá protistanica zo štvorca môže byť preč.
  Samozrejme sa nepíše, o aký štvorec sa jedná. Dnes už nie je problém určiť lokátor v tvare XX99XX99XX a myslím, že ten je dosť malý na to, aby som sa priradil jednu stanicu. Ale na to zase nie je prispôsobené prostredie v programe – takže zase konflikt.
  NEROB Z TOHO HAM ZÁVODY.

  Bod 5h:
  unikátne spojenia…
  Števinko to napísal pekne v článku o EBH. 37 zo 100 staníc domasedov má len jedno spojenie. Keď tieto vyškrtáme, tak súťažiacim sa uberie niekoľko bodov a bude. Ale domasedom (ak si pozrú denník tej ktorej expedície a uvidia, že jeho QSO je škrtnuté) zoberieš akúkoľvek motiváciu to jedno QSO urobiť. Však načo. A to verím, že niektorí domasedi nemôžu byť doma fyzicky v dome a vysielať na pevnú anténu, ale musia vyjsť na záhradu, koniec dvora, kopec za barák, aby to QSO spravili.

  Na začiatku som myslel, že nahrávanie je kvôli sporným spojeniam, ale tu vidím, že kvôli hanblivým príbuznym a kamarátom.
  To ešte nehovorím o staniciach napríklad z východu, ktorý vyjdu na nejaký nižší kopec a spravia jedno QSO a potom nič. Samozrejme pre protistanice západ – východ to môže byť DX. Ale škrtnúť, však je unikátne. Hanblivý príbuzní a kamaráti nám robia 20-30km spojenia, nie DX.
  Nerob z toho HAM závody.

  Bod6c:
  jedno miesto vsielania. Áno, jedno. Tam, kde začneš, máš aj skončiť, bez presunu. My bežne na kopcoch prečkávame aj búrky a v stane, alebo schovaný pod kopcom. Stano DT sa na mňa nebude hnevať, ale v aute to tiež nemôže byť problém. Položím anténu, zahodím káble a v aute si môžem pospať.

  6c je zle uvedené, má to byť bod 4c, ale to je len preklep.

  VŠEOBECNÉ PODMIENKY PROPOZÁCIÍ:
  Áno, do propozícií sa môže naozaj dostať všeličo a asi aj všetko. Ako niekedy jeden pán povedal, že ak je v propozíciach súťaže, že operátor bude mať na sebe počas preteku červené trenky, tak ak chcem ísť súťaž, tak tie červené trenky mať budem.
  Ak ich mať nebudem, alebo sa mi to nepáči, tak súťaž nepôjdem.

  Marián to pekne napísal. Zo súťaží sa nám stáva jeden veľký príkaz alebo zákaz.

  Alan, osobne s tým videozáznamom na potvrdenie QTH mám problém!!

 3. Marián Strečno povedal:

  Výber z našich súťaží: zakázanie lokátorov, kót, utajovanie portejblov, utajovanie denníkov, prikazovanie tvaru volačky, ktorý ani vyhodnocovateľ nerešpektuje, počet spojení, nahrávanie. Fajn, mám ešte pár námetov!

 4. Jano Zh povedal:

  ahojte
  zvukovy zaznam nebudem robit a ak mi dennik nebude uznany tak budem nesutazne
  aspon sa vyvetram a oddychnem
  inak ak dakdo chce oj….. ť tak zobere kamosa a dalsu masinu a ma to aj nahrate
  ostetne napisane modrou farbou je ok
  P.S nahodou nahram co nemusi nik pocut a co potom
  P.S.2 dojde baterka alebo nebude nahrate v kuse neuznane ci….
  P.S 3 a moze sa hovorz vysielacky poskytnut tretej osobe ?
  Viem ma to tazke usporiadatel (organizator)

  ale zamna ete raz nie nahravka

 5. Snikers Nemšová povedal:

  No propozicie ok ale ten zvukovy zaznam mi tiez nevonia.

 6. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahojte priatelia. Do bodky súhlasím s Alanom. Tiež mám malé deti a napr. syn spravil jedno spojenie s expedíciou z domu a potom ďalšie spojenia už nerobil, lebo sa hanbil.
  Čo sa týka tých troch denníkov predvlani, tak zrejme sa jedná o moju osobu. Bol som na kopci, z ktorého ma vyhnala búrka. Naspäť by som sa už s mojim autom v tom blate nedostal, tak som sa presunul na iný kopec, kde bola normálna asfaltka. A tretie som mal domáce QTH, pokiaľ si dobre spomínam.

 7. Alan Trnava povedal:

  Ahojte. Keďže som už reagoval v komentári k propozíciám CBPD, tak to ešte upresním. Kto ma pozná, tak vie, že som striktný zástanca dodržiavania pravidiel súťaží, všeobecných povolení a hamspiritu. Kto ma nepozná, myslí si svoje, a je to jeho právo. Chcem sa vyjadriť k bodom 2.d) a 5.h). Myslím si že sú – poviem to takto – vysoko kontraproduktívne. Ostatné body za mňa „môžu byť“.
  2.d) Teraz bude treba zvukový záznam na potvrdenie spojenia. A nabudúce bude treba videozáznam na potvrdenie QTH? Kam to až zájde? Aj tak sa už vysiela aj „remote“.
  5.h) Spravím spojenie so svojou dcérou, alebo synom. Ja na kopci, on alebo ona doma. Všetko regulérne, anténa, trx, reporty. Ale bude to unikátne spojenie, lebo dcéra, alebo syn sa ešte hanbia robiť spojenie s niekým, koho nepoznajú a nebude uznané. Alebo spravím spojenie na „mobil“ a ten to potom doma odparkuje a ide pri pive pozerať finále ME. Som jeho jediné spojenie a nebude uznané.
  S týmto nesúhlasím. Takto ďalšiu generáciu hamspiritu nenaučíme. Kto podvádza, nech podvádza. Karma je zdarma. Aj tak nejde o nejaké materiálne hodnotné ceny, len o naše “silné egá” a tí šťastnejší ego + pohár :). Toľko môj názor a dúfam, že sa vyjadria aj ďalší členovia našej spoločnej zábavky.

Nie je možné pridávať komentáre.