Februárová SPL na Šianci

Celý mesiac sa takmer nič nedialo, ako sa hovorí ticho po plešine. Až v posledný februárový víkend to vypuklo a vyrazili na kopce všetky expedície. Do redakcie však zatiaľ dorazil iba jediný report a to od Alana Trnava.

 

Na februárové kolo SPL som vyrazil na Šianec. Do auta som naložil maximálne minimalizovanú zostavu mojej techniky v zložení CB stanica, magnetka a stolček prestri sa použiteľný na rôzne účely. Ale najmä ako podstavec pod moju CB búdku. Okrem termosky s čajom už naozaj nič viac. V CB búdke mám všetko potrebné, vrátane dvoch akumulátorov a najnovšie aj voltmeter s ampérmetrom. Stačí pripojiť anténu a ide sa.

ALANTT_SPL02_2022_1

Magnetka, ktorej výrobcu radšej nebudem menovať, je nová so žiaričom 130cm. Už pri prvom meraní, keď som ju kúpil som zistil, že „celé zle“. SWR nad 2,5 a trvalo mi dosť dlhú dobu, kým som ju vyladil na 1:1, ale podarilo sa. Tak tomu bolo aj na Šianci a že anténa chodila dokazuje aj výsledok, ktorý ma prekvapil. Dosiahol som viac spojení ako v januárovom kole z vyššej kóty – Rozbehy 445mnm na drátovku. Šianec má cca 296mnm, podľa toho, či úplne na vrchole alebo nižšie pri vyhliadke. Najdlhšie spojenie na magnetku som mal len o 1km kratšie ako pred mesiacom na drátovku, a to 180km. Samozrejme mám už vyskúšané, že sa z magnetky dá aj ďalej… záleží ale aj z akej a odkiaľ. Výhoda tejto je, že má v päte kĺb a keďže auto stálo nakrivo dorovnal som kĺbom anténu do vertikálnej roviny. Možno som mal kvôli tomu lepšie vyžarovanie na severozápad, čo je smer aj môjho ODX. Používam ju aj na balkóne s tým, že ju pomocou kĺbu vykloním asi pod uhlom 60-70°a chodí to dobre.

ALANTT_SPL02_2022_2

Takže poďme k spojeniam. Čas vysielania asi 4h. Chodilo to celkom dobre na sever, severozápad aj severovýchod, ale bohužiaľ to tradične zo Šianca nechodí dobre juh a tam som určite prišiel o veľa spojení, lebo to je dosť aktívna oblasť :). Niektoré stanice udávali, že rozdávajú slabšie reporty ako obvykle, ale z mojej kóty by som povedal, že som rozdával veľmi slušné reporty. A takisto aj dostával. Zaujímavé bolo, že môj ODX na rozhľadňu Nová Ves nebol vôbec vydretý a reporty boli 55 a 44. Niektoré ďalšie a kratšie spojenia dali oveľa viac zabrať. Vyzdvihol by som pár spojení do Bratislavy, lebo tento smer sa mi zo Šianca zvyčajne tiež veľmi nedaril. V poslednej dobe sa mi zdá, že je tam na CB opäť dosť živo :). No a nakoniec by som pridal tradičný rebríček mojich najdlhších a najkratších spojení. Najdlhšie: 1. Pavel Klondajk /p Rozhledna Nová Ves 180km, 2. Apache Znojmo /p Kasárenská Križovatka 140km, 3. Lojza Dolina Zbýšov /p Hlína 125km. Najkratšie: 1. Stano Dolné Trhovište 8km, 2. Lubo Drahovce + ICS Drahovce 14km, 3. Miro PN Veselé 15km. Tu je mapka spojení.

ALANTT_SPL02_2022_3

Ešte dodám, že som sa na SCBR inšpiroval v článku od Kasa Žilina „Teplota na portejbloch“ a zohnal som si malý analógový teplomer. A zima mi teda ako autosedovi nebola. Prikladám fotku teplotného rozsahu, v ktorom som si toto kolo SPL užíval.

ALANTT_SPL02_2022_4

A dúfam, že o mesiac si budeme užívať všetci ďalšie kolo.
Za spojenia a trpezlivosť pri ich nadväzovaní ďakuje Alan Trnava. 73

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Februárová SPL na Šianci

  1. Kaso povedal:

    To som rád, že som inšpiroval a ten rozsah teplôt, no neviem, na nás je to moc teplo 🙂 ideálne +5 až +7°C do rána

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*