(ne)Vydarený portejbl

Démon Dubnica: Mám ťažkú dilemu, ako vám sprostredkovať zážitky a atmosféru mimoriadneho portejblu z mohyly na Bradle. Celú akciu vnímam ako nevydarenú z hľadiska počtu spojení a ako vydarenú z hľadiska spoločenského a činnosti nášho klubu.

Najprv teda tá lepšia stránka.

Už týždeň pred konaním akcie sme vedeli, že bude krásne počasie, o to väčšia radosť bola v kolektíve OCBR. A naozaj, sobota ráno krásne slnečné počasie, ľahký vánok, o pol deviatej vyrážame na portejbl v zložení Demon, Demoník, Satelit, Popleta, Snikers +1, Dargov, Martin Tn. Teplice, Peter Urmince a Erik Prašice. O 9,40 sme na parkovisku pod mohylou a ihneď sa púšťame do prípravy vysielacej techniky v pásme CB na kanál 17, PMR kanál 7 a HAM pásmo na frekvencii 145.500 MHz, vlastne na týchto kanáloch vysielame vždy a na každom portejbli a nemienime ani do budúcnosti na tom nič meniť.

Počasie naozaj vyšlo, poloprázdne parkovisko sa začalo bleskurýchlo zapĺňať, v priebehu hodiny bolo totálne plné. Davy návštevníkov prúdili na mohylu, ale aj späť, prichádzali stále noví a noví, na autách, motorkách, taktiež cyklisti a turisti, no proste na mohyle ale aj pod ňou plno. Samozrejme, vzbudzovali sme s dvomi stožiarmi a anténami zaslúženú pozornosť a aby sme sa vyhli otázkam a zdržovaniu, oblepili sme autá propagačnými materiálmi, kde si každý mohol prečítať čo sa vlastne deje.

mohyla-00

A veru, návštevníkov to zaujímalo. Našťastie po prečítaní pokračovali ďalej a my sme sa mohli venovať svojej činnosti. Približne okolo obeda dorazila na parkovisko aj Škodovka s CB anténou na streche. Z interiéru sa vynorila postava Váňu Holíč a za ním parťák Lukáš. Srdečne sme sa zvítali a hneď nám zvestovali, že sa snažili urobiť spojenie na Bradlo, keďže sa im to nepodarilo, naštartovali 42kW ukrytých pod kapotou škodovky a vyrazili na Bradlo za nami. Veľmi sme ocenili ich snahu, hlavne však 1/2 l fľašku známeho českého moku v zelenej placatej fľaši. Deň pozvoľna ubiehal, slniečko svietilo o stošesť, krásne počasie, davy ľudí, no proste ideálny čas. Popoludní nás asi o 17. hodine prišiel pozrieť aj Bubák Smolenice, ktorého sme taktiež srdečne privítali.

mohyla-01

Tak pomaly ubehol nádherný portejblový deň, prešli sme sa na mohylu, poklonili sa velikánovi slovenských dejín a spoluzakladateľovi štátu, tento deň bol nádherne prežitý a spomienky nadlho zostanú v našich mysliach.

mohyla-02


A teraz tá horšia stránka.

Veľmi intenzívne som pred portejblom zvažoval možnosť ísť na Bradlo a odskúšať ako to odtiaľ lieta na jednotlivých pásmach. Bohužiaľ, zostalo len pri úvahách nakoľko z časových dôvodov som to nestíhal, pretože rodinné záležitosti dostali prioritu. Škoda, vypomstilo sa nám to v miere vrchovatej. Po príchode na kótu sme ihneď pripravili vysielacie stanoviská CB, PMR a HAM, nachystali denníky na zapisovanie spojení a o 10.00 sme spustili prvé výzvy. Na všetkých pásmach ticho, podozrivé, prekontrolovali sme techniku, CB v poriadku, PMR problém a urýchlené odstránenie. HAM pásmo začína až o 12.oo, nakoľko Mirka má technické problémy s odvozom, po ich vyriešení sa s dvojhodinovým oneskorením dostavuje a ihneď začne s vysielaním. Samozrejme, ako vždy excelentne… Všeobecne na všetkých pásmach je slabá prevádzka, spojenia pribúdajú len náhodne po jednom.
Ďalšie technické KO som dostal v momente, keď Peter Urmince zbalil stožiar s CB anténou a musel odísť z portejblu domov približne o 13. hodine. Toto bola pre mňa takmer neriešiteľná situácia, pretože s touto variantou som vôbec ani vo sne nepočítal a nevzali sme so sebou žiadne iné náhradné technické prostriedky na CB. To je poučenie do budúcnosti – mať aj plán B. No nevadí. Skúsili sme aj poslednú zúfalú možnosť a traja operátori sa pobrali s prenosnými staničkami na vrchol mohyly, ale ani tam výsledok nebol oveľa lepší. Urobili pár spojení, ale nič moc. Naše sklamanie bolo neuveriteľné o to viac, že sme vedeli o množstve expedícií, ktoré boli na kopcoch a s ktorými sme chceli urobiť spojenie. Neustále sme dávali výzvy, ale bohužiaľ boli sme tak slabí, že nás pobralo len niekoľko staníc a expedícií. Veľké poučenie pre mňa aj pre ostatných – Bradlo je slabá kóta nevhodná na vysielanie vo všetkých pásmach.

Celú túto realitu beriem na seba ako moje zlyhanie pri organizácii tohoto podujatia a úprimne sa všetkým ospravedlňujem. Aby som aspoň trochu zmiernil tento trapas, budem 1. mája na kóte MACHNÁČ (JN88WW) vysielať v pásme CB – kanál 17 a PMR – kanál 7 a týmto reparátom pomôcť všetkým, ktorí budú mať záujem urobiť spojenie a tým pádom aj získať QSL lístok z mimoriadneho portejblu BRADLO. Vzory QSL nájdete na ocbr.sk, ich zaslanie si môžete vyžiadať cez ocbr@ocbr.sk alebo vladodubnica@outlook.sk.

mohyla-03Vysielacie stanovištia na parkovisku pod mohylou.

mohyla-04Váňa Holíč a Lukáš v spoločnosti Martina Teplice a Satelita

mohyla-05

Demon Dubnica, SK-588

Loading

O Marconi PE

Na CB pásme som od januára 1996. Členom Slovenského CB rádioklubu som sa stal v 1997. Som spolu zakladateľom exp. Marco Polo, neskôr exp. Baťovan. Cébečko ma sprevádza takmer všade. V roku 2008 som získal rádioamatérsku koncesiu N a v roku 2010 triedu E so značkou OM4MM. Venujem sa DXingu a kontestingu.
Tento obsah bol zaradený v AKTUALITY. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na (ne)Vydarený portejbl

 1. peter urmince povedal:

  Viete čo? Kašlem nato…. Snažil som sa to vysvetlit….

 2. Andreas povedal:

  Kamarati a ja v rakusku sa uz tesime na novu moznost predsa este ziskat predsa QSL Listok. Mas super napady, len tak dalej!

 3. Jano-Korňa povedal:

  nuž niekedy sa akcia aj nepodarí. aj ked chuť bola, priprava v rámci možností (popri rodine, robote…..) prebehla.
  -aj tak klobúk dole za nápad, prípravu, reklamu na nete. nabudúce to vypáli lepšie, aj podmienky na CBku budu lepšie.
  – pozeral som mapu a kóta to je dobra na “zúčastniť sa a rozdať body”, ale na žiadnu “bedňu” a DX-y nad 150km asi nie.
  -ale vďaka za pripomienku na M.R.Šefanika (ktorého podla všetkého zostrelili, lebo bol pre niekoho nepohodlný a mohol mať nepríjemné otázky a odpovede zároveň)

  73 a nerob si z toho “hlavu”

 4. Váňa Holíč povedal:

  Ahoj Démon. Tiež sme z toho s Lukášom Holíč boli sklamaní, ale HLAVU HORE! Nevyšlo to dnes, vyjde to zajtra! Už len takýto nápad zorganizovať takúto akciu je veľká pochvala.
  Radi sme sa s Vami stretli, prehodili pár slov u “kalíšku” a už teraz sa tešíme na ďalšiu vašu akciu!

 5. Dargov povedal:

  Čaute všetci, mne to prišlo celkom fajn podujatie, vynikajúco zorganizované, všetko prebehlo ako malo. Nie vždy to dopadne dobre, myslím tým spojenia. Je to nová kóta, žiaľbohu hluchá, presne ako Javorina pre PMR pásmo. Takže 1. mája to dáme pre všetkých, s ktorými sme sa nevedeli spojiť, teším sa na to. Démon, hlavu hore.
  73
  SK-687

 6. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Démon: presne tak, nebuď z toho smutný. Dokončíme to na budúce. Len neviem či je skutočne Bradlo nevhodné miesto na vysielanie, alebo je problém v tom, že proste neboli protistanice zrovna v tom čase k dispozícii.

 7. Satelit povedal:

  Démonko, neber si to k srdcu tak tragicky! Vždy je nová kóta nová a neoverená, až po otestovaní sa dá povedať, či je dobrá a použiteľná aj nabudúce. Táto sa neosvedčila z hľadiska vysielania, ale aj tak ďakujem, že si mal ten nápad a išli sme tam. Veď si spomeň, koľko ľudí sa pri nás zastavilo, koľko z nich ani netušilo, že existujeme. To je ďalšie pozitívum tejto akcie.Nevešaj hlavu, ešte bude veľa pokusov a určite aj lepšie na vysielanie, ale každá tvoja akcia má jedno podstatné na pozadí, stretávame sa, zažívame pekné chvíle v kolektíve, aký nám môže závidieť celé amatérske Slovensko! Kašľať na to, že raz zostalo viac voľných riadkov v denníku, ja vidím priority inde.Prajem ti veľa dobrých nápadov, teším sa, do čoho nás nabudúce navlečieš !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*