EBH 2020 #2 – Exp. Stopa na Valbruchu

V seriáli o EBH 2020 pokračujeme druhým dielom. Dnes si predstavíme novovzniknutú expedíciu Stopa…

 

 

Rozhodol som sa, že opätovne pôjdem na môj obľúbený malý kopček Vrch nad Hlbokým (343mnm). Miestni ľudia ho nazývajú Valbruch, čo som zistil až teraz. Priznám sa, že názov Valbruch sa mi viac páči a hlavne je jednoduchší na výslovnosť. Tak som začal gúgliť a našiel som len toto: Valbruch, (343), štandardizovaný názov od 1985, štandardizovaný názov od 1979 Vrch nad Hlbokým, k. ú. Tepličky. Ak teda nebudete proti, tak by som začal v budúcnosti používať názov Valbruch a nebude ma tak bolieť huba..

Na súťaž som sa nijako extra nepripravoval, avšak zo zvedavosti som ešte doma na dvore postavil anténu a urobil meranie analyzátorom.

S výsledkom merania som bol spokojný, tak som to zase zbalil a naložil do auta potrebnú výbavu a nezabudol som ani na deku. Tesne pred plánovaným odjazdom na kopec som si objednal pizzu z našej dedinskej pizzérie, že si ju zoberiem so sebou hore. Netrpezlivo som čakal, prešľapoval na dvore a konečne dofrčalo malé pizzérske auto. Šofér mi povedal cenu 5,40€ a ja že nie, že to malo byť 4,50€ – veď sme sa dohodli po telefóne. Tak ok, dal som mu 4,50€ a kým som otvoril krabicu, už bol v nedohľadne. Zostal som zaskočený, lebo bola to pizza, akú neznášam. Tak som bleskovo zavolal a netrvalo dlho a kaskadér bol späť, ale už konečne s tou správnou pizzou a ako odškodné mi dal nealko pivko – čo mi teda na kopci zapasovalo, takže všetko zlé je na niečo dobré.

Moje vysielacie stanovište sa nachádzalo v poľovnom revíri a zrovna zo soboty na nedeľu tam mala byť poľovačka. Našťastie tam mám známeho poľovníka, tak som mu 3 dni pred akciou oznámil, že sa tam chystám, aby ma nevyhodili, prípadne aby mi neodstrelili anténu 🙂

Môj starý FoFo ( rozumej Ford Focus ) ma tam hore k spokojnosti doviezol, za čo mu ďakujem.

Tak teda som sa posilnil vychladnutou pizzou a pustil som sa do diela. Anténa so stožiarom postavená, urobil som si kontrolné meranie a bolo to v podstate zhodné s tým, čo som nameral aj doma na dvore.

Zapol som stanicu a presne ako som predpokladal – DXy jeden za druhým, tak som sa do toho pustil a prvé spojenie som mal s exp. Mafia. Voľných kanálov bolo málo, povedal by som, že skoro žiadny. Všade niečo a bola to bitka o kanály a niekedy to hraničilo až s drzosťou..

Počasie nebolo vôbec dobré – fúkalo a v noci mrholilo. Čo sa týka vysielania, tak musím povedať, že som očakával viac dlhších spojení. Minulý rok mi to doletelo až na Michala Svidník a moravské stanice, ale tento rok bieda. Počul som exp. Beskydy ako aj Strašidla Košice, no oni mňa nie.
Vydržal som až do rána a dúfal som, že sa zopakuje situácia z minulého EBH, keď som východ spravil v ranných hodinách, ale žiaľ nepodarilo sa to a už som bol nervózny, lebo sa dosť rozpršalo.
Posledné spojenie som mal o 7:04 s kontrolkou na V. Javorine a ďalej som už nechcel riskovať, že ma šmykne, keď budem schádzať z kopca. Za dažďa som demontoval anténu, aj stožiar, naložil a predčasne som to ukončil. Nakoniec sa poľovačka ani nekonala – zrejme kvôli počasiu, hm, alebo kvôli mne?

Ďakujem všetkým za spojenia a obzvlášť kontrolkám. Obdivuhodné, čo tie kontrolky dokážu…

73!
exp. Stopa
Stano Dolné Trhovište SK-810

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

8 reakcií na EBH 2020 #2 – Exp. Stopa na Valbruchu

 1. Števo ZV povedal:

  Keďže Vrch nad Hlbokým_343m JN88WL je v databázi CL-6 tak s uznávaním by nemali byť problémy.

 2. Stano, vidím dobre, že z mapových podkladov čo sú na internete (mapy.cz, openstreetmaps) zmizla Tvoja vysielacia kóta?

  Google ešte ukazuje výsledky hľadania:
  =====
  Měli jste na mysli: vrch nad hlubokým
  Výsledky hledání
  Výsledky vyhledávání na webu

  Vrch nad Hlbokým (343 m) (Hora, výškový bod) • Mapy.cz
  mapy.cz › …
  27. 11. 2019 – Mapa Vrch nad Hlbokým (343 m) (Hora, výškový bod) – detailní mapa okolí (základní, turistická, satelitní, panoramatická, atd.), plánování trasy …
  =====
  ale v mape už nie je! Neviem, či nakoniec miesto Valbruch nebudeš musieť hlásiť “/p kóta 343 nr Tepličky” aby to ľuďom uznali v různych súťažiach 🙁

 3. Stano Dolné Trhovište povedal:

  @Mates:
  Ďakujem za cenné informácie. O tomto som nevedel, takže znova som o trošku múdrejší.

 4. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Alan,
  anténa je 5/8 New Tornado 27 Sirio. Zatiaľ som inú anténu na portejbloch ani neskúšal, takže nemám ju s čím porovnať.

 5. Malý náklon podľa mňa nie je na závadu, a hlavne nedá sa posudzovať bez návaznosti na sklon terénu, ktorý je z mojich skúseností doležitejší než prípadný odklon antény. Keby si chcel ešte vylepšiť príjem a vysielanie, podľa mňa by si potreboval sklon svahu od antény cca 10-20o do vzdialenosti radovo stoviek metrov, idealne este parabolicky zakriveny (menší sklon ďalej od antény).

  Našiel som k tejto problematike pár diskusií, ale je ťažké nájsť niečo exaktného, čo by bolo priamo aplikovateľné pre vlnové dĺžky CB a ešte k tomu pre vertikálnu polarizáciu. Niečo naznačuje:

  https://www.qsl.net/oz1rh/gndgain/gnd_gain_eme_2002.htm

  Vychádza mi z toho, že chcem dostať do antény niekoľko vzdialených odrazov od zeme, ktoré budú vo fáze a tým zvýšia zisk a zároveň, aby tieto odrazy neboli “do neba” (to sú vačšinou tie bližšie k anténe). V tomto pomáha aj výška antény nad terénom. Uvedomiť si, že výška antény nie je o tom, ako “ďaleko dovidí”, ale pod akým uhlom budú prichádzať od zeme odrazené vlny, ktoré sa mi na anténe poskladajú. Takže ak si na ideálnom kopčeku, nemusíš mať anténu tak vysoko nad zemou. Ak si na rovinke ako tam máš Ty alebo dokonca ani nie na kopci, anténa vo výške viac ako lambda by mohla ešte pomocť pre signály pohybujúce sa paralelne s povrchom, ale už nie tak pre nejaké, čo Ti “preskakujú” cez hrebeň napríklad nejakých hor na obzore a prichádzajú na anténu šikmo zhora.

 6. Alan Trnava povedal:

  Ahoj Stano. Na tej foto nevyzerá anténa výrazne “nakrivo”. Podľa mňa to bolo OK. Spravil si podľa mapky krásny počet spojení, na taký krtinec :).
  Aká je to anténa? Už som zabudol.

 7. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Mates,
  ďakujem za pochvalu. Z toho miesta sa vyhrať nedá – čo mi je jasné, ja však chcem zistiť, čo všetko sa dá “vytrieskať ” z toho malého Valbruchu. Mne sa tam páči, lebo to mám blízko, dostanem sa tam autom a je tam kľud. Rušenie som tam nezaznamenal – okrem DXov. Ešte ma láka vyskúšať tam smerovú anténu. Mám ju rozpracovanú a vôbec neviem kedy sa k nej dostanem. Inak neviem či som to nepohnojil tým, že som nemal stožiar úplne zvislo – bola trošku naklonená. Z jednej strany to možno lietalo do neba a z druhej do zeme.

 8. Ahoj Stano!
  Na Tvojom príklade je pekne vidieť, že okrem konštrukcie antény a nadmorskej výšky hrá veľkú úlohu aj blízke okolie antény, v tomto prípade lúka bez prekážok a možno aj určitá izolácia od blízkych zdrojov rušenia, ktorým by sme sa nevyhli na podobnej lúke niekde v meste alebo nad mestom. Bolo by zaujímavé počuť od ďalších nejaké príklady toho, kde si myslia, že im okolie pomohlo alebo naopak poškodilo pri vysielaní. Na tých cca 350m veľmi pekný denník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*