EBH 2020 – propozície

Na CB stretnutí Donovaly 2019 prebehla pomerne turbulentná diskusia k propozíciám súťaže Éter bez Hraníc. Ako organizátor som pozbieral všetky návrhy a po dohode s Vencom Chotěšov z ČR sme pre Vás pripravili propozície súťaže na rok 2020.

V propozíciách nastali zásadné ale aj kozmetické zmeny a tak si Vám ich dovolím predstaviť po jednotlivých bodoch aj s vysvetlením. Propozície EBH 2020.

Bod 0 – Otvorili sme súťaž všetkým cébéčkarom, nielen Slovákom aj Čechom. Inak by sme napríklad prihlášku od nášho kamaráta Skippera Kittsee museli odmietnuť. Stále ale zostáva, že súťažné miesto musí byť iba územie SR a ČR.

Bod 1 – Ako termín EBH 2020 sme zvolili posledný májový víkend.

Bod 2 – Obmedzenie na výkon 4W sme nahradili formuláciou podľa povoľovacích podmienok, nakoľko sa čoraz častejšie uskutočňujú aj spojenie SSB, kde povoľovacie podmienky povoľujú vyšší výkon.

Bod 3 – v zozname prihlásených staníc nebudú uvedené žiadne volačky, žiadne súťažné volacie znaky, zverejnená bude iba obsadená kóta s lokátorom. Stávalo sa totiž, že súťažiaci si tento zoznam z internetu stiahli a spojenie prebiehalo systémom “Expedícia Križiaci daj mi iba report všetko ostatné mám z internetu”…Tomuto je koniec. Všetky informácie si musíte vymieňať cez éter pri samotnom spojení.

Bod 4 – Doplnené boli príklady všetkých platných spojení s jednou protistanicou.

Bod 5 – Upravený zápis pre zapísanie spojenia s bonusovou stanicu.

Bod 6 – V tomto bode je zmien najviac. Najzásadnejšou zmenou je, že platné budú iba elektronické denníky vo formáte .c6v ! Celé vyhodnotenie EBH sa prevádza pomocou denníka CL6 a nikto nemôže po organizátoroch chcieť, aby po večeroch doma prepisovali do CL6-ky súťažné papierové denníky. Nakoľko sme ale ľudia, vieme pochopiť, že niekto má s CL6-kou problémy a preto je možné zaslať denníky aj v iných formátoch (xls, xlsx), ale len po dohode s organizátorom!

Na návrh Mira Banská Bystrica už nie je od roku 2020 povinné udávať QTH portejblových staníc. Pre uznanie spojenia bude smerodajný správny lokátor. Inými slovami v praxi doposiaľ bol nutný zápis v tvare Expedice Radegast Mt-3 /p Čerchov JN69JJ. Po novom už tam to QTH Čerchov byť nemusí. Platné bude Expedice Radegast Mt-3 /p JN69JJ ale aj Mt-3 /p JN69JJ.

Bod 8 – Slovenskú časť EBH 2020 si vyhodnotíme na CB stretnutí Donovaly 2020.

Bod 12 – Doplnili sme nový bod propozícií. V sporných situáciách je rozhodnutie organizátora konečné.

Čestné prehlásenie – Formáláciu s 4W sme nahradili formuláciou povoľovacie podmienky. A do pozornosti dávam aj doplnenú vetičku: “Tiež sľubujem, že nebudem pred súťažou zverejňovať svoj súťažný volací znak” POZOR, za porušenie butete z EBH vylúčení. To znamená, že ak píšete na stránku do rubriky Idete na portejbl, nesmiete v tejto správe uviesť svoj volací znak (ST-xx, SK-xx)

No a to je všetko. Iné oficiálne návrhy na zmenu propozícií podané neboli a preto sú propozície na rok 2020 platné a od prvej minúty nového roku sa môžete prihlasovať.

Veľa šťastia Vám želajú organizátori Števo Zvolen & Venca Chotěšov

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR. Zálohujte si trvalý odkaz.

15 reakcií na EBH 2020 – propozície

 1. števo zv povedal:

  Milan súhlasím s Tebou, že “my ligisti” samozrejme budeme vysielať “po starom”.

  Na druhej strane si treba uvedomiť, že súťažiacich bolo v tomto roku 36 a denník do ligy poslalo iba 7. Čiže táto zmena sa týka hlavne “neligistov”, ktorým boli častom kvôli chybám v QTH spojenia škrtané, pritom bolo všetkým jasné, že to spojenie uskutočnené bolo.

  Myslím si, že to QTH vydolujeme nakoniec tak ako vždy!

 2. Milan Senica povedal:

  Na návrh Mira Banská Bystrica už nie je od roku 2020 povinné udávať QTH portejblových staníc. Pre uznanie spojenia bude smerodajný správny lokátor “. Toto trocha komplikuje situáciu tým ,čo použijú súťaž EBH do CB ligy a SPL. Už to vidím ako budem vysvetľovať každému druhému načo potrebujem názov QTH a názov expedície, poprípade celý názov volačky ,report, keď to propozície EBH nevyžadujú. Ak ho budem mať za 59 to nie je žiaden problém. Ale ak ho mám na hrane počuteľnosti a spojenie dolujem, tak vysvetľovať protistrane prečo to chcem , veď on to nemusí udávať , MT 11 JN69JJ je predsa dostačujúce. Prečo zbytočne otravujem. Je pravdepodobné, že dokončiť spojenie je niekedy až nereálne. Po starom mi dal údaje a bolo to bez dotazov.

 3. Alan Trnava povedal:

  Števo díky za odpoveď, všetko jasné.
  Ja ani neplánujem robiť to, na čo som sa pýtal. Aj som písal, že čisto hypoteticky a že by to bolo neefektívne. Ale ak sa nemusí uvádzať názov kóty, tak ak niekto nebude priamo na kóte, ale povedzme si odskočí 3km na vedľajší kopec, a v spojení uvedie lokátor, tak poruší pravidlá súťaže? Prihlásená je síce kóta, ale smerodatný v denníku je lokátor.
  Nechcel som spochybňovať nové pravidlá, práveže som ich chválil.
  Len som chcel vedieť, či je táto možnosť s pravidlami v súlade.
  Díky
  73

 4. števo zv povedal:

  To Alan TT

  Ak som pochopil správne, pýtaš sa, či môžeš počas súťaže cestovať svojim lokátorom a robiť súťažné spojenia?
  Nuž nemal by si, pretože ako súťažiaci prihlasuješ do súťaže “kótu” a nie lokátor.
  A môže sa napríklad stať, že inú kótu v Tvojom lokátore si prihlási niekto iný. Potom by sa mohlo stať, že na kóte budete dvaja.
  Po pravde, neviem ani kto by toto počas súťaže robil, že by behal po lokátore??? Uchádza mi logika.

  Avízo v tvare: Exp. Trnaváci / kóta / lokátor vyhovuje, nakoľko nevyzrádzaš svoj volací znak.
  To, že si kótu zo zoznamu s Tvojim avízom spáruje (čo môže), mu ale ešte nezaručí, že mu bude priznaný aj násobič. Vysvetlím. Trnaváci budú mať napríklad súťažný znak SK-777, toto nebude nikde zverejnené. Radegast urobí 300km s Trnavákmi, ale ak správne chytí aj ich znak SK-777 bude mať násobič 1,2 a teda 360b za 300km spojenie.

  Zakázané je avizovať svoj súťažný volací znak SK, ST, CL, MT, CT….

 5. Alan Trnava povedal:

  Ahojte.
  Demonn a Mates, dobrý nápad s CB Q-kódami. Prečo nie, všetko čo pomôže robiť spojenia sa cení. Niekto to možno nepotrebuje, niekomu to možno pomôže. Som zvedavý.
  Čo sa týka nových pravidiel EBH, tak oceňujem všetky body a hlavne bod č.3.
  K bodu č.6 otázka: Keď nemusím uvádzať QTH a stačí lokátor, môžem si odbehnúť na druhý koniec lokátora spraviť spojenie a bude platné? Toto je len hypotetická otázka :), asi by to nebolo efektívne, ale môže sa stať.
  A posledná otázka. V avíze na portejbl uvediem napríklad: Exp. Trnaváci / kóta / lokátor. To vyhovuje sľubu nezverejňovať súťažný znak, ale nie je to v konflikte s bodom č.3 – “v zozname prihlásených staníc nebudú uvedené žiadne volačky”…?

 6. Skipper Kittsee povedal:

  Áno Števo, rešpektujeme propozície EBH (Eter bez hranic) a vieme, prečo účastník na EBH musí mat QTH na územie SR/CR. A keď účastník už nemôže liezť na vyššie alpské vrchy, tak sa postaví na najvyššie vrchy v SR/CR zo svoju poriadnu smerovaciu anténu. Len že Eter je bez hraníc.
  Vysielanie pre mna znamená prekonať bariéry a hranice. To môžu byt nielen politické ale aj technické (napr. samorobene anteny) alebo aj fyzické (v zime, peši…).
  Preto privítam, podporujem a teším sa aj veľmi o nápady a akcie ako budú teraz od Démona alebo Mateš Brno.
  73 Andreas

 7. števo zv povedal:

  Démon ale veď podľa nového znenia sa kľudne môže prihlásiť aj cébéčkar z Bergu, či Krakova, či Užhorodu. Akurát QTH musí byť SR+ČR.

 8. Vladimír povedal:

  Ahoj Mates, jasné, spracujem to do použiteľnej podoby a pošlem ti to , spoločne dáme hlavy dohromady a bol by v tom čert aby sme nedali svetu dobrú a využiteľnú vec. Otázne ako sa k tomu vyjadrí CB a PMRskárska obec, možno to odmietnu a potom by bola škoda námahy, i keď kto by chcel môže to použiť voľne podľa uváženia a okolností.Uvidíme, život ukáže. Demonn

 9. Mates Brno povedal:

  Ahoj Demon,
  ohladne tych Q-kodov co spominas – ja pripravujem nieco podobne. Neviem,
  ci si si vsimol, ze v CB Maratone sa da sutazit takmer z celej zemegule
  – bud do 100km od hranice CR/SR alebo ako “daleka” stanica dalej ako cca
  700km. Tento tok sa to nepouzilo, respektive prvu moznost pouzil Skipper
  Kitsee. Chcel by som, aby mi Skipper pomohol pritiahnut buduci rok k sutazi na skusku aj nejakych rakusanov a za tymto ucelom chystam nejaky doporuceny postup komunikacie v pripade ze sa stanice nebudu schopne porozpravat v nejakom spolocnom jazyku, ale spojenie by chceli urobit. Predstavoval som si to ako slovnicek zakladnych vyrazov (volacka, QTH, report, cas a pod.), cisloviek, s tym, ze zbytok by sa vyhlaskoval alebo nieco podobne. Ze by to pre potreby CBM bolo v jazykoch okolitych statov a povedzme anglictine a pripadne v nejakych Q kodoch a inych skratkach. Budedobre, ak sa budeme informovat, aby podla moznosti nevznikli dva podobne systemy, ktore sa budu lisit v detailoch. Viem si predstavit, ze by som urobil slovnik pojmov a pre potreby CBM donho pribral este Vase kody.

 10. DEMONN SK588 povedal:

  páni ! SKVELÉ ! zmeny sú adekvátne novej už skoro digitálnej súčasnosti, pomaly pribúda aj staničiek vysielajúcich v digitálnom móde, ale toto sa bude pravdepodobne riešiť až to život prinesie. Chcel som sa vrátiť k upraveným propozíciám a vyjadriť podporu zmien, ktoré bolo potrebné už urobiť nakoľko situácia bola neúnosná z hľadiska korektnosti dosiahnutých výsledkov a nie všetci štartovali z rovnakej štartovacej linky. Samozrejme sme rôzny, každý má iné technické zručnosti a možnosti, preto je každá súťaž jedinečná . Predpokladám, že po týchto pozitívnych zmenách budú súťaže ešte atraktívnejšie a opätovne sa zapoja aj “starý” CBčkári, ktorý rezignovali, pretože nemali šancu sa umiestniť na popredných priečkach. Pri navrhovaní testovacej súťaže “Nežná…” som sa snažil naznačiť smer, ktorým by sme sa mali pri organizovaní súťaží vydať a verím, že spoločne získame veľa poznatkov, ktoré budeme môcť neskôr uplatniť. A posledná veta- v bode 0 propozícií, by som sa prihováral za úpravu, tak aby sa dalo do súťaže prihlásiť aj z okolitých štátov, čudné že ?, ale uvedomme si napríklad koľko ľudí býva v Rajke, Bergu a podobne, týchto ľudí sme vylúčili. Tu trochu predbieham, ale asi sa nič nestane keď prezradím niečo zo svojej CB kuchyne- mám rozpracované CB Qkódy, aby sme sa vedeli na CB dohodnúť na pásme aj s Američanom, ktorý je na Slovensku a prihlási sa do súťaže ale neovláda našu reč, prípadne zo zahraničným súťažiacim. Q kódy samozrejme poznáme, ale tieto budú jednoduchšie šité na mieru pre nás. Takže zatiaľ toľko, ďaľšie nápady predstavým neskôr. NOVÉ propozície – palec hore. Pozdravujem Demonn : – )

 11. Skipper Kittsee povedal:

  https://www.scbr.sk/akcie/novy-cb-zavod-nezna-na-cb-2019/comment-page-1/#comment-5399

  Ahoj Števo, áno, čítal som nové propozície EBH, skvele novinky!
  A ďakujem, že som mohol už dva krát účastnít, aj keď niesom “užívatel CB rádiostaníc z Českej alebo Slovenskej republiky”. Nerozumel som doteraz, že to dotýka aj občianstvo. Dúfam teda, že moje umiestnenie v predchádzajúcich rokoch nebude obťažovať ďalších účastníkov.
  73 Andreas

 12. števo zv povedal:

  Cvrček Tvoja pripomienka má opodstatnenie, prerokovali sme ju s Vencom a slovo modulácia bolo do bodu 2b) doplnené.

  Ďakujeme sa konštruktívnu kritiku!

 13. Cvrček povedal:

  A nechcete to tam doplnit? Podle mě to je docela důležitá informace (že i modulace a ne jen výkon)

 14. Števo ZV povedal:

  Samozrejme aj modulácia. Je možné používať všetky módy v zmysle podmienok s prihliadnutím na výkonové obmedzenie. Ak sa nemýlil tak AM,FM 4W a SSB 12W.

 15. Cvrček povedal:

  Jen drobnost.
  Je uvedený výkon podle povolovacích podmínek. Nikoliv modulace… Takže?
  V minulém roce to bylo jednoznačné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*