Krátky pozdrav z Valbruchu

A máme tu ďalší príspevok z marcového kola SPL. Tento príspevok nám poslal Alan Trnava.

 

Už dlho som sa chystal portejblovo otestovať kopec Valbruch, ktorý sa nachádza asi 7km severovýchodne od Hlohovca, nad obcou Tepličky. Len pre poriadok – názov Valbruch sa dá dohľadať len na niektorých mapách ako napríklad táto. Na ostatných mapách je skôr názov Stará hora, ale aj toto označenie je akoby trochu mimo samotného vrcholu kopca, ktorý má nadmorskú výšku cca 343 metrov. Je to holá kóta s lúčnym porastom bez stromov a to je pre náš koníček super.

ALANTT_SPL03_2022_1

ALANTT_SPL03_2022_2

Výjazd som plánoval a aj nahlásil, tak ako väčšina súťažiacich na poslednú marcovú sobotu. Lenže rôzne rodinné okolnosti mali za následok, že som nie že meškal ako tradične, ale vôbec nikam som nevyrazil. V dobe, keď už väčšina portejblistov bola dávno v éteri som sedel doma, no skôr pobehoval ako hladný tiger v klietke a rozmýšľal, ako zachrániť marcové kolo SPL. Vtom prišla záchrana z najbližšej bunky telefónneho operátora a môj telefón poslúchol nuly a jednotky a hlasno sa rozdrnčal. Na druhej strane neviditeľného káblu bol Stano Dolné Trhovište a pýtal sa ma, či som už na Valbruchu. Pár dní predtým sme spolu komunikovali a Stano mi dával dôležité inštrukcie ohľadom návštevy tejto kóty. Dalo by sa totiž povedať, že je v tejto súvislosti „domáci“ a vlastne určite nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že on túto kótu pre CB objavil. Vysvetlil som mu situáciu a aj plán, že zajtra skoro ráno by som predsa na Valbruch išiel a skúsil nahnať aspoň pár bodov a samozrejme aj obzrieť kótu, na ktorú som už bol veľmi zvedavý.

ALANTT_SPL03_2022_3

Stano mal tiež horúce podrážky a ani som ho nemusel dlho presviedčať (vlastne vôbec :)), aby sa ku mne pridal a navigoval ma v neznámom kraji. Ako sa ukázalo, veľmi mi jeho navigácia pomohla. Musím konštatovať, že sám by som možno poblúdil v spleti poľných cestičiek, ktoré sa objavili za poslednou obcou pred výjazdom hore. Áno výjazdom. Dá sa tam totiž vyjsť aj autom, ak nie je blato. Na Zetore určite aj po blate, ale zatiaľ som môj vozidlový park nerozširoval :). V nedeľu ráno o pol ôsmej sme už boli hore na Valbruchu a stavali anténu. Prvý krát v roku som zobral vyvenčiť päťosminku. Za necelú hodinku bolo všetko pripravené a všetko super ladilo.

ALANTT_SPL03_2022_4

Bohužiaľ staníc už v éteri veľa nebolo, ale predsa sa podarilo pár spojení. Presnejšie deväť spojení asi za hodinku vysielania. Bol som ale spokojný. Aj s kótou, ktorá ponúka fakt pekný rozhľad asi v 270° dokola. Len sever je trochu zatienený pohorím asi o 100m vyšším – v oblasti Holého vrchu. A spokojnosť bola aj s fantastickým slnečným a jasným počasím a hlavne s tým, že som to marcové kolo SPL predsa len zachránil.

Za zmienku stojí najdlhšie spojenie: Expedice Punk /p Karlovský vrch – 156km. Hmmmm… Najdlhšie? No tak ešte jedna pikoška na záver. Keďže som vedel, že tento víkend prebieha aj HAM WPX contest, tak som ešte pred balením stožiaru skusmo preladil na 10 meter a hneď mi tam vyskočila jedna burácajúca stanica. Hneď som ju prelustroval a sánka mi padla do lona.. Tak si hovorím sranda musí byť. Aj keď ho určite nespravím – veď staručký vertikál a navyše ani nebol preladený z CB na 10m – to určite nedá, ale aspoň to skúsim. Prvá výzva nič. Šak jasné. Druhá výzva a z repárku sa ozvalo OSCAR MIKE OSCAR MIKE?? V momente som vystrelil značku a report a hneď som dostal ROGER ROGER, report a 73. A bolo to v kapse. Východná Austrália neďaleko Sydney, 15800 km reportom 59. A to mala anténa na 28 mega PSV 1,7. Viac z toho už dnes určite nedostanem povedal som si 🙂 a tak sme to zbalili a hybaj dole.

Toľko z krátkeho portejblu. Ďakujem za spojenia a Stanovi Dolné Trhovište za podporu. Prikladám ešte skromnú mapku spojení.

ALANTT_SPL03_2022_5

73 Alan Trnava

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Krátky pozdrav z Valbruchu

  1. Stano Dolné Trhovište povedal:

    Ahoj Alan. Som rád, že sa Ti páčilo na Valbruchu. Po menších problémoch so statívom máme aj spoločnú fotku 🙂 Gratulujem Ti k tej Austrálii. Paráda!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*