Skúška Spiderbeamu na Dolnej Nitre

Prečítajte si ďalší z reportov od Exp. Trnaváci…

 

Predposlednú februárovú sobotu som sa vybral na rozhľadu Dolná Nitra v lokátore JN98DG. Plán pozostával z dvoch bodov. Nazbierať aj za február pár bodov do SPL za Expedíciu Trnaváci a vyskúšať nedávno zakúpený 12m teleskopický laminátový stožiar Spiderbeam spolu s polvlnnou „drátovkou“.

Na prvý krát som mal celkom problém stožiar postaviť sám, lebo som nemal nohu na zatlčenie do zeme, ktorá by mala ideálnu hrúbku. Improvizácie sa ale nebojím, tak som to nevzdal. Pomohla mi aj trojčlenná partia mladých turistov, ktorí mi stožiar podržali v nohe bez ukotvenia, kým som ho ukotvil aspoň na dve laná. Zaujímali sa aj o to, na čo to bude, tak som im to počas kotvenia vysvetlil a zdá sa, že ich vysielačky zaujímali. Splnil som teda aj neplánovaný bod tri – rádioamatérsku osvetu J. Chalani díky. Prikladám pár fotiek s komentárom.

Stavanie antény na zemi, najprv som roztiahol teleskop a potom papierovou páskou prilepil drátovku. LC obvod a koaxiál som upevnil sťahovačkami.

Pre lepšiu ilustráciu fotka s rozmermi celého kompletu.

Potom ale prišlo meranie antény analyzérom a to ma už úsmev na tvári skoro prešiel. Anténa ladila niekde na 28,9MHz a na CB „celé zle“.

Stožiar s anténou išiel celkove šesť krát dole a hore, kým som anténu doladil veľmi jemne reagujúcim keramickým otočným kondenzátorom na použiteľné hodnoty. Celkom slušná rozcvička. Ale priniesla jedno veľké pozitívum. Naučil som sa stožiar zložiť dole a vztýčiť sám, bez cudzej pomoci, a to tak, že kotviace laná som nechal vždy ukotvené, povolil som prvý najhrubší segment stožiaru a spustil ho o cca 1m nižšie. Potom som už stožiar vytiahol z nohy a zložil ho na zem. Opačný postup bude vhodný aj pri ďalšom stavaní stožiaru, keď na to budem sám. Odmeral som si totiž vzdialenosť kotviacich kolíkov od nohy stožiaru a nabudúce to najprv ukotvím a až potom vztýčim. Aké jednoduché J. Prax je najlepšia škola…

Hodnoty po najlepšom doladení, aké sa mi na mieste podarilo, posúďte sami. Nebolo to ideálne, ale ani až také zlé. Najlepšie PSV na CH14 a to 1:1,55. Zrejme budem musieť žiarič trochu predĺžiť, keďže anténa má zápornú – kapacitnú reaktanciu.

Niečo po pol piatej poobede konečne v éteri.

Zlaté dedičstvo je zlaté dedičstvo.

Nočný záber na rozhľadňu Dolná Nitra.

Spojení som spravil len devätnásť, najdlhšie 116km. Boli ale okorenené príjemnými a poučnými debatami s okolitými CB-čkármi. Napríklad Jozef Vráble ma upozornil, že som anténu postavil na nie najvhodnejšom mieste, že to majú v okolí tejto rozhľadne odskúšané, a keby som bol išiel ďalej nejakých 100m, je tam miesto, odkiaľ to „lieta“ oveľa lepšie. Cenná rada nad zlato. Ďalší člen partie – Sedmák Vráble ma prišiel na portejbl aj osobne pozrieť a bolo o čom kecať. Takže chvíľami som viac kecal ako vysielal. Ale aj o tom to je…

Skúška stavby stožiaru s drátovkou teda dopadla úspešne. Výber miesta už menej úspešne, ale každopádne denník do SPL za február „je tam“ a ako odrazový mostík do marcovej SPL pre Trnavákov určite dobre poslúži.

Ďakujem všetkým za spojenia, rady a nové inšpirácie.

Za Expedíciu Trnaváci – Alan Trnava.

73!

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE, AKTUALITY, SCBR, SPL. Zálohujte si trvalý odkaz.

7 reakcií na Skúška Spiderbeamu na Dolnej Nitre

 1. Expedice Žába povedal:

  Ahoj, mě se osvědčilo u těchto laminátových prutů, tu drátovku napnout jako tětivu. Tedy nechytat ji k laminátu po celé délce ale napnout aby se laminát prohnul. Tedy chytit ji jen na obou koncích. A nikdy jsem to nekotvil, jen uchytil třeba k dopravní značce, když jsem stál někde na kopci a na parkovišti, nebo k zahrádce na autě, nebo pokud na kopci bylo něco, třeba triangl. Na Machnáči býval místo toho kříže. Na Končité k triangulační tyči apod. Na Velkou Homoli sem to netáhnul, neb jsem si říkal že si cestou něco ušmiknu a ono tam nic nebylo. Samé velké stromy. Nakonec jsem něco našel co šlo alespoň vystrčit do strany a vysílal o patro níž.

 2. Alan Trnava povedal:

  Áno, na SSB si bol u mňa “Hi-Fi”. Bol som až prekvapený z tej čistej modulácie.
  Medzi nami bolo 35km ale presne v ceste bol Zobor 587m. Ty výška cca 180m a ja 226m.
  Tak asi preto FM 4W bolo slabé.

 3. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Alan, zaujímavé čítanie. Doma si mi išiel dosť slabo na FM, ale na SSB to bolo veľmi dobré.

 4. Alan Trnava povedal:

  Ahoj Fero,
  Dík za info a odkaz. Pozriem. Všetko sú to zaujímavé antény. Inv. V mám na 21Mhz, alebo po úprave dĺžky aj na iné pásma. Ak niekedy zoženiem dvojlinku, tak asi vyskúšam toho slim jima.

 5. Fero1 Za povedal:

  Ahoj Alan,
  mám tiež podobný laminát 12,5 m, používam ho skôr na AMA pásma (anténa invert. V, L), ale odskúšaný aj na CB – 5/8 GM Skipperovka “drátovka” (6,9m), Slim JIM (7,5m) – efektívnejšie využitá dĺžka stožiaru.
  Tiež som na ňom overil aj 3-prvkovú yagi Wimpel-beam, doporučuje. Návod na stavbu tu: https://funkbasis.de/viewtopic.php?f=15&t=47058

 6. Alan Trnava povedal:

  Čau Felix. Mám miniVNA Tiny od miniRadioSolutions.

 7. Felix Francova Lhota povedal:

  Čau Alan.
  Zajimavý článek.
  Mám dotaz, co za VNA máš ?
  Podle apky asi nějaké miniVNA což?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*