CBPD #4 – Alan Trnava na Valbruchu

Po dvojmesačnej prestávke som sa vybral na portejbl a nie hocijaký. Už nejakú dobu na dvere klopal CB poľný deň.  Tentoraz som mal kótu vybranú dopredu, a nie na poslednú chvíľu.

 

Valbruch som zvolil z dvoch dôvodov. Po prvé, som väčšinou autoportejblista a tam je výjazd možný. A po druhé, kóta sa mi zdala výhodná vzhľadom na možnosť spraviť spojenia na východ, čo sa mi aj nakoniec k veľkej radosti podarilo. Ak by niekto chcel vedieť, kde sa kopec nachádza, písal som už o tom v tomto článku.

Na kopec som dorazil s meškaním, už pár minút po začatí CBPD. Neviem, aká je stupnica adrenalínu v krvi pri záťažových situáciách, ale pri výjazde hore som asi dosiahol 11 z 10 možných. Dácia kvílila na jedničke pomedzi koľaje hlboké 30cm a ja som sa modlil aby som neskĺzol do boku a nezostal ležať „na bruchu“, lebo to by som asi začal poľný deň o 100m výškových nižšie. Všetko dobre dopadlo a namiesto brucha bol Valbruch.

2022-08-alan-tt-1

Na kopci je kamenistá pôda, čo ma trochu prekvapilo (od prvej návštevy so na to zabudol), ale nie zaskočilo. Bol som pripravený a okrem skrutkovacích plastových kotiev pre laná stožiaru som mal so sebou 300-vky klince a kladivo. A tie som aj použil, keďže kotvy do tejto zeme prakticky nešli.

2022-08-alan-tt-2

2022-08-alan-tt-3

Keď som odchádzal z Trnavy, tak počasie bolo také všelijaké. Všade oblačnosť veštiaca minimálne prehánku, ale v smere môjho cieľu sa to trhalo a presvitala modrá, čo dávalo nádej na zlepšenie. Na búrkovom radare vidno, že keď som už bol hore, tak kúsok juhozápadne odo mňa spŕchlo a taktiež aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Nad Valbruchom sa ale mraky trhali a tak to vydržalo chvalabohu počas celého CBPD.

2022-08-alan-tt-4

2022-08-alan-tt-5

Prvé spojenie 18:13 s Expedíciou Žitava zrkadlovo za 59 a ide sa na to. Bral som veľký 45Ah akumulátor, takže som nie len lovil po kanáloch, ale aj išiel „na výzvu“. Najprv som trochu koktal, veď dvojmesačná pauza je dosť dlhá, ale bicyklovať a dávať výzvy do éteru sa nedá zabudnúť, takže po chvíli si hlasivky zvykli 🙂 Hneď v prvých minútach padli spojenia s už klasikmi ako exp. Mafia, Milan Senica, či exp. Baťovan. Nechýbali ani ďalšie stálice, ako exp. Bažanti, Anton Hlohovec, alebo exp. Echo. Po dlhšom čase sa konečne ozval Stano Dolné Trhovište ako exp. Stopa, s ktorým som niekedy po polnoci vyskúšal „light short skip“. Teda tento pojem som si vymyslel – skrátka poslali sme si baterkami svetelné signály z kopca na kopec. Bolo celkom vtipné ako sme sa navigovali cez PMR a hľadali navzájom azimut, kam nasmerovať lúč z baterky. Ak niekto počúval, tak pozdravujem:-) Podarilo sa. Akurát ten roj Perzeidov nebolo skrz oblačnosť vidieť a neskôr kvôli Mesiacu, ktorý bol deň po splne. Potešilo aj spojenie s úplným nováčikom – ako sám tvrdil – Jurajom Nitra.

2022-08-alan-tt-6

Ako už viacerí spomínali, tak podmienky boli také, že DX moc nechodili a rušenie priamych spojení bolo minimálne. To bolo len k dobru, keďže do CBPD sa rátajú len spojenia v rámci SR. Celkove sa u mňa ale nekonali žiadne zázraky, o čom svedčí aj priemer na spojenie. Zistil som aj to, že smer dôležitý do SPL (Morava a ďalej) je trochu zavretý lesným porastom a možno aj pár výškovými metrami naviac od mojej antény. Prejavilo sa to aj na slabších reportoch v tom smere. Celkove som dával lepšie reporty ako som dostával. Hmmmm….

Na východ a severovýchod to bolo ale krásne otvorené a predsa len sa podarilo niečo nové a niečo, v čo som tajne dúfal. Pri CB aktivitách sa pohybujem väčšinou po západnom Slovensku a prvýkrát sa mi podarili dve krásne spojenia do KN lokátorov. Pozdravujem exp. Radar 249km a LQd Košice 229km. To sú aj moje dve najdlhšie spojenia a ešte doplním tretie najdlhšie – Emil Ružomberok 146km. Škoda že takmer dokončená HB9CV čaká doma na svoj osud a celé leto nebol čas ju dokončiť. No čo už. Možno to stihnem do konca roku a následne napíšem nejakú recenziu na novú anténu v porovnaní so staručkou 5/8, ktorú mi pred X rokmi posunul Boris Trnava. Taktiež pozdravujem.

Zdriemol som si asi od druhej do pol šiestej. Chcel som vstať skôr, ale únava ma premohla a sklapol som budík :). Čakalo ma krásne slnečné ráno bez oblačnosti a dažďa.

2022-08-alan-tt-7

O šiestej po raňajkách a litri studenej vody vyliatej na hlavu ako definitívny budíček, to už v éteri žilo. Ako avizovali v noci niektoré expedície, tak ráno sa už snažili „dokričať“ na ďaleký západ a aj sa im to nakoniec podarilo. Ja som ich protistanice počul bohužiaľ len „rádio 1“. Podarili sa ale ešte dve pekné spojenia – exp. Horal a Ondra Kyjov. Tiež  pozdravujem. Potom mi to už nešlo, nevydržal som do konca a niečo pred ôsmou som to zbalil. Dole kopcom si už Dácia nesťažovala na absenciu 4×4 a +50koní, a poslušne v tichosti nabrala smer Trnava.

CBPD 2022 som si fakt užil a všetko klaplo bez problémov. Nepotreboval som ani tých 10 náhradných poistiek pre vysielačku a ani 5 kilo náradia navyše, čo som pre istotu pribalil.

Výsledok môjho snaženia je v mapke.

2022-08-alan-tt-8

Díky všetkým za spojenia, rozhovory a svetelnú morzeovku. A dopočutia, alebo dovidenia.

73 Alan Trnava

Loading

Tento obsah bol zaradený v AKCIE A SÚŤAŽE. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 reakcií na CBPD #4 – Alan Trnava na Valbruchu

 1. Alan Trnava povedal:

  Dával som k predošlej reakcii aj smajlíky, ale neprešli, neviem prečo 🙂 🙂

 2. Alan Trnava povedal:

  A ešte k tomu to bolo CW…

 3. jano-korna povedal:

  Alan a to pises verejne len tak, ze si vysielal 10W-mi (a k tomu aj smerovo), ved vies ze su dovolene len 4W 🙂 🙂 🙂

 4. Juraj Nitra povedal:

  Alan dakujem za spojenie aj ja pozdravujem 🙂

 5. Alan Trnava povedal:

  Ahoj Stano. Moje svietidlo bolo 10W LED z Lidla na 9 x 1,5V AA. Je to fakt silná baterka so zoomom. Čítal som, že bolo v týchto končinách more pred 10mil. rokmi. Spomínané bolo v tejto súvislosti tuším aj okolie Partizánskeho.
  Díky a 73!

 6. Stano Dolné Trhovište povedal:

  Ahoj Alan. Ty si mal byť spisovateľ 🙂 Príjemné čítanie. Ani som nedúfal, že tá moja svätojánska muška na Teba dosvieti, ale teda Tvoja lampa, to je iné delo, bol som normálne oslepený 🙂 Nachádzal si sa na pôde, ktorá kedysi bola morské dno…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*